توری پرسی و بررسی ویژگی‌ های آن

توری پرسی چیست و چه کاربردی دارد؟ متداول ترین انواع این محصول کدامند؟ این محصول با نام‌ های دیگری چون فنس پرسی و توری مشبک شناخته می شود. این محصول از بافته شدن مفتول ها تولید می شود که میله های طولی و عرضی نیاز به هیچ نوع جوشی ندارند. ظاهر تور‌ی پرسی (ظاهر چشمه‌ ها و شکل ظاهری) مشابه توری جوشی است. در این مطلب به بررسی اختصاصی توری پرسی می پردازیم. با آهن ملل همراه باشید.

حتما بخوانید: تفاوت ها و شباهت های توری پرسی و توری سرندی

توری پرسی چیست؟

توری پرسی به نوعی از سیم مفتول گفته می شود که از خانه‌ های مربع یا مستطیلی شکل تشکیل شده باشد. در واقع این شکل ظاهری توسط جوش دادن و پرس کردن به صورت مربع و مستطیل در می آید که عموما از جوشکاری کم تر استفاده می شود. برای تولید توری‌ های پرسی از جنس‌ های مختلفی چون برنج، آلومینیوم، فولاد و مس استفاده می شود.

ویژگی‌ توری پرسی

تور‌ی پرسی به علت ویژگی‌ هایی از قبیل ساختار قوی و مقاومت بالا در برابر اسید، مواد شیمیایی و زنگ زدگی در صنایع، کاربرد گسترده ای دارد. همچنین توری پرسی در برابر باد و باران بسیار مقاوم و مقرون به صرفه است، در صورت نیاز، برش و قطع آن ها امکان پذیر است و به راحتی نصب، استفاده و تمیزکاری می شود. این توری ها با قابلیت ساخت با انواع فلزات موجود، در نهایت به قیمت مناسبی به فروش می رسند.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت میان توری حصاری و توری پرسی، مقاله “تفاوت توری حصاری زنجیری و توری پرسی” را مطالعه نمایید.

مشخصات توری پرسی

برای ساخت تور‌‌ی پرسی از سیم مفتولی با مشخصات زیر استفاده می شود:

  • جنس مفتول از آهن و گالوانیزه می باشد.
  • قطر مفتول از ۳ تا ۵ میلی متر است.
  • چشمه مفتول از ۲ تا ۵ سانتی متر است.

کاربرد تور‌ی پرسی

تو‌ر‌ی پرسی کاربرد گسترده ای در مشاغلی از جمله تجاری و صنعتی دارد، که در ادامه به آن می پردازیم:

  • مقاومت بالا در برابر خراش

این محصول مقاومت بالایی در برابر خراش دارد و به همین جهت در فضاهایی از جمله لابی‌ و فضای داخلی آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان مش بتن ریزی در ساختمان ها نیز کاربرد دارند.

  • اصطکاک بالای صفحات توری پرسی

به علت اصطکاک بالای صفحات تو‌ری پرسی برای ساخت حفاظ هایی در زیر پای کارگران استفاده می شود تا از سقوط کارگران از ارتفاع جلوگیری کند. در کارخانجات صنایع شیمیایی، صنعت نفت یا صنایع غذایی به علت مقاومت بالا استفاده می شود.

  • برای ساخت قفس حیوانات و انجام عملیات غربالگری

فرآیند تولید تور‌ی پرسی

در واقع برای تولید توری پرسی، از روش جوشکاری کم تر استفاده می شود. برای تولید تور‌ی پرسی، ابتدا در یک کوره با دمای ۴۵۰ درجه، فولاد حرارت داده می شود، سپس بعد از خروج فولاد از کوره، با لایه‌ای از جنس اکسیژن و کربن پوشانده می شود و با تحت فشار قرار دادن مقطع فولادی به شکل مفتول با اندازه‌ های مشخص و مورد نظر به وجود می آید. در نهایت، مفتول‌ ها به شکل موج سینوسی تولید شده، سپس به صورت تار و پود در مکان‌های مناسب به یکدیگر بافته می شوند.

انواع توری پرسی

انواع تور‌ی پرسی از نظر بافت تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر است:

  • توری با بافت موج دار هلندی
  • توری با بافت موج دار حصیری
  • توری با بافت موج دار عادی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیگر توری های فلزی و ویژگی های آن ها به مقاله “انواع توری فلزی و کاربرد آن ها” رجوع کنید.

جدول وزن توری پرسی

جدول وزن توری پرسی به صورت زیر است:

ردیفچشمه (سانتی متر)وزن یک متر مربع (کیلوگرم)قطر مفتول (میلی متر)
۱۲.۵۳.۷۵۳
۲۴.۳۳۳
۳۲.۵۵.۸۳.۵
۴۴.۳۳۳.۵
۵۴.۲۳.۵۳.۶
۶۴۵.۱۴
۷۴.۳۴.۵۴
۸۴.۵۴.۴۵۴
۹۳.۲۷.۵۴.۶
۱۰۵۵.۵۴.۶
۱۱۳.۲۹۵
۱۲۳.۲۹۵
۱۳۴۱۱۶
جدول وزن توری پرسی

توری پرسی گالوانیزه با آلومینیومی چه تفاوتی دارند؟

مهم ترین تفاوتی که توری پرسی گالوانیزه با آلومینیومی دارد، در مقاومت و استحکام آن ها است. توری گالوانیزه فولادی، از دوام بالایی برخوردار است. در مقابل وزن توری پرسی آلومینیومی بسیار کم است، اما از نظر مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی دست کمی از نوع گالوانیزه ندارد.

قیمت توری پرسی

تعیین قیمت تور‌‌ی پرسی، بایستی از طریق فاکتورهای خاصی مشخص شود. تعیین قیمت این توری بستگی به وزن آن دارد. البته ممکن است براساس برخی موارد دیگر، از جمله نوع مواد اولیه به کار رفته، تغییر سایز توری‌ ها و نوع متریال آن در قیمت توری تاثیرگذار است.

تولید توری پرسی بر دو نوع سیاه و گالوانیزه می باشد که در بازار فروش به صورت کیلویی نیز عرضه می شود. توری‌ های پرسی که دارای چشمه‌ های بزرگی است، به دلیل مفتول کم، کاهش می یابد.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین و به روزترین قیمت توری پرسی را به خریداران عزیز ارائه می دهد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد، توری پرسی از سیم مفتول، به شکل مربعی یا مستطیلی تشکیل شده است. این مفتول ها از جنس برنج، آلومینیوم، مس و فولاد می باشند که با روش جوشکاری و پرسکاری تولید می شوند. از کاربردهای آن می توان به استفاده در ایجاد فنس و قفس برای حیوانات، بتن ریزی در ساختمان ها، در کارخانجات صنایع شیمیایی، صنعت نفت یا صنایع غذایی و غیره می توان اشاره کرد. در این مقاله، انواع مختلف توری پرسی، ویژگی ها و کاربردها، به طور مفصل شرح داده شد.

سوالات متداول توری پرسی و بررسی ویژگی‌ های آن

توری پرسی از چه فلزهایی تولید می شود؟

مفتول توری پرسی از جنس فولاد، مس و برنج می باشد.

کاربرد توری پرسی چیست؟

توری پرسی در فضای داخلی آسانسور، حفاظ ها، ساخت قفس و غیره استفاده می شود.

انواع توری پرسی چیست؟

از انواع توری پرسی می توان به توری پرسی بافت موج دار هلندی توری، موج دار حصیری و بافت موج دار عادی می توان اشاره کرد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.