لوله درزدار و لوله بدون درز

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله‌های فولادی انواع متفاوتی دارد که هر کدام نسبت به نوع و شکلشان، کاربرد خاص خود را دارد. از رایج‌ترین نوع لوله‌ها، می‌توان به لوله‌های جوش داده شده (درزدار) و لوله‌های بدون درز اشاره کرد. قبل از خرید لوله و استفاده از آن در پروژه‌ها باید اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله ما قصد داریم شما را با تفاوت‌های لوله‌ی درز دار و بدون درز آشنا کنیم. با آهن ملل اصفهان همراه باشید. 

لوله‌های درزدار (جوش داده شده) چیست؟

فرایند تولید لوله درز دار به این شکل است که در ابتدا ورق فولادی را برش می‌دهند و سپس بعد از عبور از نورد، به شکل دایره می‌شود. در مرحله‌ی بعدی، درزی که به وجود آمده را جوش می‌دهند. به این روش تولید، در اصطلاح عامیانه نورد گفته می‌شود. برای جوشکاری لوله درزدار، با توجه به ضخامت لوله و نوع ماده، فرایند آن متفاوت است. جوشکاری عموماً به سه نوع جوشکاری القایی با فرکانس بالا، جوشکاری مقاومتی و جوشکاری لیزر تقسیم می‌شود.  

لوله های بدون درز چیست؟

لوله‌ی بدون درز، به لوله‌هایی میگویند که نیازی به جوشکاری ندارند و طی چندین فرایند تولید می‌شود. لوله‌های بدون درز به طور مستقیم از شمش فولادی به لوله تبدیل می‌شود.

فرایند تولید لوله بدون درز به نحوی است که در ابتدا شمش فولادی پیش گرم را به وسیله یک عدد سنبه سوراخ می‌کنند و سپس ضخامت لوله را مشخص می‌کنند. سپس با تکرر این مراحل، طول لوله افزایش می‌یابد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله درز دار استحکام و مقاومت بالای لوله است. این لوله معمولاً در قطرهای پایین تولید می‌شود. اگر نیاز باشد که با قطرهای بالاتر تولید شود، نیاز به هزینه بالاتری است. 

مزایای لوله درزدار و لوله بدون درز

 • لوله درز دار بسیار به صرفه و اقتصادی است.
 • تولید لوله درزدار با قطر پایین، از هزینه ساخت کمتری بهره می‌برد.
 • لوله بدون درز به طور یکنواخت تولید می‌شود.
 • لوله بدون درز جوش خوردگی ندارد.
 • لوله بدون درز استحکام و مقاومت کششی بالایی دارد.
 • لوله بدون درز مقاومت بالایی در برابر فشار دارد. 

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت لوله کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

کاربرد لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله‌های درز دار به دلیل به صرفه بودن و تولید سریع، در صنایع مختلفی تولید و در بین مصرف کنندگان در بازار عرضه می‌شود. برای جاهایی که لوله به مقاومت بالا و استحکام زیاد نیاز داشته باشد، عموماً از لوله‌های بدون درز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال برای ساخت ماشین‌های صنعتی از لوله‌های بدون درز استفاده می‌کنند.

اصلی ترین تفاوت‌های لوله درزدار و لوله بدون درز

 • یکی از بارزترین تفاوت‌های لوله درز دار و لوله بدون درز، در نحوه تولید و شکل ظاهری آنهاست. 
 • برای تولید لوله‌های درز دار، از تسمه و یا ورق فولادی استفاده می‌شود. ولی برای تولید لوله‌های بدون درز، از شمش فولادی استفاده می‌شود.
 • لوله بدون درز مقاومت بیشتری نسبت به لوله‌های دز دار دارد. زیرا در لوله‌های درز دار، درزهایی وجود دارد که با جوشکاری به هم متصل شده‌اند پس تحمل فشار این نوع لوله‌ها کمتر است.
 • لوله‌های درز دار معمولاً برای انتقال آب با فشار پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که لوله‌های بدون درز برای انتقال سیالات با فشار بالا گزینه‌ی بسیار مناسبی است.
 • لوله‌های بدون درز گران‌تر از لوله‌های درز دار است. و دلیل تفاوت قیمت این دو نوع لوله، فرایند تولیدشان می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب شما با تفاوت‌های لوله درز دار و بدون درز آشنا شدید. همان طور که مطالعه کردید، لوله‌های بدون درز برای انتقال آب و سیالات با فشار بالا کاربرد دارد و لوله‌های درزدار بیشتر برای انتقال آب با فشار معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مشاوره و خرید لوله‌های بدون درز و درز دار می‌توانید با مشاورین آهن ملل با شماره تماس 03135020 تماس بگیرید. 

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی