پروفیل سنگین

در مورد پروفیل سنگین بیشتر بدانید

پروفیل‌ها جزو مقاطع فولادی پر کاربرد در ساختمان سازی و  صنایع دیگر به حساب می‌آیند. پروفیل‌ها برای ساخت درب و پنجره ساختمان‌ها، در صنعت خودرو سازی و ساخت قطعات خودرو کاربرد دارند. به طور کلی دو نوع پروفیل در بازار وجود دارد که پروفیل سبک و پروفیل سنگین هستند. در مقاله‌ی قبل درباره پروفیل سبک شد. در این مقاله قصد داریم شما را با پروفیل سنگین و فرایند تولید آن آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.  

پروفیل و انواع روش‌های تولید

استفاده از پروفیل در ساختمان سازی یک کار ضروری به حساب می‌آید. کارخانه فولاد مبارکه، قسمتی از مواد اولیه پروفیل‌ها را فراهم می‌کند. برای تولید پروفیل، به طور کلی دو روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد که در ادامه به آشنایی این روش‌هامی‌پردازیم.

پروفیل سنگین

روش مستقیم

در روش تولید پروفیل به روش مستقیم، دو لبه‌ی ورق به وسیله قالب‌های مخصوص به یکدیگر جوش می‌خورند و سایز آن مشخص می‌شود. سپس، محصول را توسط اره، با طول‌های مشخص برش می‌دهند و نهایتاً بسته بندی می‌شود. پس از بسته بندی، محصول به واحد کنترل کیفی فرستاده می‌شود. این محصول کیفیت بالایی دارد و ابعاد محصول دقیق می‌باشد.

روش غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم تولید پروفیل، در ابتدای کار محصول به وسیله دستگاه به شکل لوله در می‌آید و سپس دو لبه‌ی محصول را به یکدیگر جوش می‌دهند. محصولی که تولید می‌شود، به شکل‌های متفاوتی تولید می‌شود. در روش غیر مستقیم، محصول نهایی تولید شده، گردتر است و با دقت کمتری تولید می‌شود.

پروفیل سنگین چیست؟

پروفیل سنگین مانند پروفیل سبک به دو دسته ساختمانی و صنعتی تقسیم می‌شود. پروفیل سنگین، شامل مقاطع مستطیل و مربع شکل است. اصلی‌ترین تفاوت پروفیل سنگین و پروفیل سبک این است که پروفیل سبک از ورق سیاه تولید می‌شود و ضخامت آن بالاتر از 1 و نیم میلی متر است. این پروفیل از ابعاد متنوعی برخوردار است.

پروفیل سنگین

ویژگی‌های پروفیل سنگین

  • از مهم‌ترین ویژگی‌های پروفیل سنگین، قابلیت جوشکاری محصول است.
  • این محصول مقاومت و سختی گسترده‌ای دارد و به راحتی ساییده نمی‌شود.
  • پروفیل سنگین نسبت به پروفیل سبک، عمر بیشتری دارد.
  • پروفیل سبک نسبت به پروفیل سنگین، ارزان‌تر است.
  • پروفیل سبک به دلیل توانایی تحمل وزن بالایی که دارد، در ساخت ماشین آلات سنگین و دستگاه‌های صنعتی کاربرد دارد.

مجموعه آهن ملل مناسب تربن قیمت قوطی و پروفیل کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

کاربرد پروفیل سنگین

  • مصارف ساختمانی به عنوان قوطی و ستون در ساخت پنجره
  • ساخت دستگاه‌های صنعتی
  • ساخت ماشین آلات سنگین

قیمت پروفیل سنگین

قیمت پروفیل سنگین، مثل پروفیل سبک، در واحد وزن پروفیل سنگین اعلام می‌گردد. البته باید در نظر بگیرید که وابسته به ضخامت ورق استفاده شده در پروفیل سنگین، قیمت آن تغییر می‌کند. محصولاتی که ورق نازکی دارد، قیمت بیشتر و وزن کمتری دارند. این پروفیل‌ها بسته به وزن آنها قیمت گذاری می‌شود، هر چه پروفیل وزن کمتری داشته باشد قیمت آن کمتر می‌شود.

سخن آخر

پروفیل سبک و پروفیل سنگین، در شکل ظاهری، موارد مصرف و کاربرد و ویژگی با یکدیگر فرق دارند. پروفیل سبک عموماً در مواردی که نیاز به تحمل وزن و فشار بالا باشد، مانند ستون‌ها، ماشین آلات صنعتی و سنگین و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی پروفیل سبک برای مصارفی که به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد، مانند لوازم خانگی، مبلمان و کانتینر استفاده می‌شود.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی