خوردگی ورق آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم و حقایق جالب درباره آن

ورق آلومینیوم دارای خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه‌ای میباشد. که به همین جهت یکی از پرمصرف‌ترین فلزات صنعتی، به شمار میرود.

آلومینیم شامل ویژگی‌هایی از قبیل موارد زیر میباشد که این محصول را به یک ماده ساختمانی ایده‌آل تبدیل کرده است.

  • قابلیت تولید آلومینیوم به روش‌های مختلف
  • مقاومت در برابرخوردگی
  • قیمت مناسب الومینیوم

البته آلومینیوم دارای محدودیت‌هایی نیز میباشد که هنگام استفاده از آن باید دقت کرد.
در این مقاله به شرح برخی از نکات حائض اهمیت درباره خوردگی آلومینیوم میپردازیم. با مجموعه آهن ملل همراه باشید.

دلیل محبوبیت آلومینیوم

آلومینیوم در کره‌ی زمین به طور گسترده یافت میشود. همچنین این محصول قابلیت بازیافت تا 100 درصد را داشته که هنگام بازیافت از کیفیت این فلز کاسته نمیشود.

وزن کلی آلومینیوم، یک سوم فولاد میباشد. که این ویژگی سبب گشته که این محصول در صنایع هوافضا و خودرو ارزش بسیاری داشته باشد.

همچنین این ماده با سایر فلزات به خوبی مخلوط میشود که سبب ایجاد آلیاژهای فلزی بادوام و قوی‌تری میشود.

از دیگر خواص الومینیوم میتوان به سرسختی آن اشاره کرد. سرسختی آلومینیوم سبب مقاومت ماده در برابر تغییر شکل میشود که باعث شده برای ساخت اجزا و سازه‌های سبک و بادوام مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر موارد و ویژگی‌های ذکر شده این فلز به تعمیر و نگهداری زیادی احتیاج ندارد و اگر در شرایط محیطی مناسب قرار گیرد سال‌ها دوام می آورد.

برای آسنایی بیشتر با ورق آلومینیوم میتوانید به مقاله‌ی ورق آلومینیوم، از فرآیند تولید تا کاربردهای آن در صنایع مراجعه کنید.

حقایق جالب درباره خوردگی آلومینیوم

درواقع الومینیوم ماده‌ای بسیار بادوام محسوب میشود که دارای محدودیت‌هایی نیز میباشد. که یکی از این محدودیت‌ها، خوردگی آلومینیوم میباشد که در ادامه به شرح و بررسی حقایق جالب خوردگی میپردازیم.

مقاومت آلومینیوم در برابر خوردگی به طور طبیعی

آلومینیوم در برابر خوردگی به طور طبیعی مقاوم میباشد.

جالب است بدانید یکی از علل محبوبیت استفاده از آلومینیوم در بسیاری از کاربردهای صنعتی و خانگی، مقاومت آن در برابر خوردگی میباشد.

آلومینیوم خالص به طور طبیعی بسیار واکنش پذیر میباشد. به همین جهت به محض قرار گرفتن الومینیوم در معرض هوا، سطح آن با اکسیژن واکنش میدهد که باعث تشکیل یک لایه‌ی اکسید روی سطح آلومینیوم میشود.

این لایه اکسید سبب محافظت از فلز پایه در برابر واکنش‌های بعدی میشود که به حفظ دوام این فلز کمک میکند.

لازم است بدانید که لایه اکسید بسیار نازک میباشد و با خراش میتوان آن را از بین برد. البته در صورت از بین رفتن، فلز به سرعت با محیط واکنش نشان داده که باعث از سر گرفتن محافظت و تشکیل لایه‌ی اکسید میشود.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

عوامل خوردگی آلومینیوم

در بسیاری از شرایط محیطی، الومینیوم بهترین انتخاب میباشد زیرا لایه‌ی اکسیدی که در سطح این فلز تشکیل میشود در باز گسترده‌ای از PH قرار نمیگیرد.  

همچنین میتواند خود را ترمیم کند، که این ترمیم به ساختارهای آلومینیومی اجازه میدهد تا به عملکرد خود ادامه دهند. حتی اگر برای مدت کوتاهی که این لایه در حال ترمیم است فلز در معرض محیط‌های تهاجمی قرار گیرد.

البته مواردی وجود دارد که در صورت توجه نکردن به آنها، الومینیوم در معرض خوردگی قرار میگیرد. که شامل موارد زیر میباشد.

  • شرایط اسیدی بالا
  • شرایط مستعد خوردگی گالوانیک
  • فضاهای داخلی تهویه نشده
  • قرار گرفتن مداوم الومینیوم در شرایط آب و هوایی مرطوب
  • استفاده در محیط‌های دریایی

مقاومت بالای آلومینیوم در محیط‌های دینامیک

آلومینیوم دوام و مقاومت بالایی در محیط‌های دینامیک دارد. همچنین فلز آلومینیوم، محدودیت های زیست محیطی کمی دارد. البته در صورتی که زمان کافی برای ترمیم، به لایه اکسیدی اختصاص داده شود.

به عنوان مثال، یک سوله‌ی آلومینیومی در صورتی که زمان لازم برای خشک شدن و بازسازی داشته باشد، میتواند در تمام طول سال در فضای باز و در شرایط آب وهوایی با دمای بالا، باران و برف به طور کامل کار کند.

البته اگر همان سوله‌ی آلومینیومی در محیط بسته و تهویه نشده و یا در منطقه‌ای که دارای رطوبت ثابت باشد، استفاده شود، ممکن است خوردگی ایجاد شود.

خوردگی گالوانیک و حفره‌ای در آلومینیوم

زمانی خوردگی گالوانیک رخ میدهد که دو فلز غیرمشابه در حضور یک الکترولیت با هم دیگر واکنش نشان دهند. که در این صورت فلزی که بی اثرتر باشد و کمتر واکنش پذیر باشد، توسط فلز دیگر محافظت میشود.

فلزاتی در آلومینیوم وجود دارند که به خوردگی گالوانیک کمک میکنند که این فلزات شامل فولاد گالوانیزه، روی و مس میباشند.

در اکثر قاب‌های الومینیومی، معمولا از اتصالات و پرچ‌های فولادی استفاده میشود، که در شرایط آب و هوایی خشک، بی ضرر هستند اما در صورت حضور یک آلومینیوم، قاب الومینیوم شروع به خراب شدن میکنند.

برای جلوگیری از این مسئله، فلز آلومینیوم موردنظر با سیلیسیم و منیزیم مخلوط میشود.

با افزودن این عناصر به فلز آلومینیوم، مقاومت فلز در برابر خوردگی افزایش یافته که باعث میشود قاب برای استفاده در شرایط مرطوب مناسب باشد.

نوع دیگر از خوردگی، خوردگی حفره‌ای میباشد که در سطح الومینیوم رخ میدهد.

خوردگی حفره‌ای ممکن است به طور خفیف باشد و تنها سطح از نظر ظاهری تغییر کند ولی درصورتی که به این مشکل رسیدگی نشود، به یکپارچگی ساختار فلز به شدت آسیب میرساند.

با سلام اینجانب پریسا السادات نوابی، در 3 شهریور ماه در شهر اهواز متولد شدم. در حال حاضر دانشجوی رشته کارشناسی مهندسی IT هستم. به مدت یک سال در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا در شرکت طراحی سایت مشغول به کار بودم و در حال حاضر در حوزه تولید محتوا در شرکت آهن ملل اصفهان در حال فعالیت هستم.

سایدبار کشویی