برش تیرآهن به روش گرم و سرد

برش تیرآهن به روش گرم و سرد

تولید تیرآهن در استانداردهای مختلفی انجام میشود همچنین این محصول یکی از پرمصرف‌ترین و اساسی‌ترین، کالاهای ساختمانی به شمار میرود.

تیرآهن در انواع مختلفی تولید میشود که هر یک دارای خصوصیات ظاهری و استحکامی متفاوتی هستند.

برای استفاده از تیرآهن در بیشتر مواقع به عملیات برش کاری نیاز داریم. روش‌های بسیاری برای برش کاری وجود دارد که در این مطلب به شرح و بررسی آنها میپردازیم. با آهن ملل همراه باشید.

علت برش تیرآهن چیست؟

تولید تیرآهن معمولا در شاخه‌های 12 متری میباشد. برای قیمت گذاری تیرآهن با توجه به وزن آن انجام میشود.

برخی مصرف کنندگان تیرآهن را در سایزهای مشخص خریداری میکنند، که به تیرآهن‌های دارای سایز مشخص، تیرآهن نرمال میگویند.

روش‌های برش تیرآهن

برای برش تیرآهن روش‌های متعددی وجود دارد که از هریک در شرایط متفاوتی استفاده میشود. روش‌های برش تیرآهن شامل موارد زیر میباشد.

  • روش سرد (کوپال)
  • روش گرم (برنول)

که در ادامه درباره هریک به طور اختصاصی شرح میدهیم.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت تیرآهن کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

روش سرد (کوپال)

برای برش به روش سرد از دستگاه گیوتین استفاده میشود. به این گونه است که قسمتی که باید برش بخورد روی لبه گیوتین قرار داده شده و با تیغه‌های قیچی و فشار شاسی، قسمت موردنظر برش میخورد.

به علت اینکه دستگاه پانچ و برش هیدرولیکی بدون تولید براده برش میدهد از آن برای انجام عملیات برش استفاده نمیشود.

دلیل این امر را میتوان دفورم شدن مقطع برش دانست. برهمین اساس از دستگاه هیدرولیکی معمولا برای عملیات جوشکاری استفاده میکنند.

برای انجام عملیات برش کاری باید به وزن و حجم تیرآهن توجه کرده سپس دستگاه موردنظر انتخاب شود.

خصوصیات برشکاری سرد

برشکاری سرد، خصوصیات و مزایای خاصی به همراه دارد که شامل موارد زیر است.

  • سرعت بالا
  • انعطاف برشکاری
  • حفظ خواص فلز
سرعت بالا

سرعت بالا در انجام عملیات برشکاری سرد یکی از مزیت‌های استفاده از این روش میباشد، که با استفاده از آن میتوان به طور انبوه اشکال هم اندازه تولید کرد.

البته برشکاری به روش سرد معایبی نیز در پی دارد که یکی از مهمترین آنها هزینه‌ی متریال مصرفی مورد استفاده در دستگاه میباشد. به عنوان مثال

هنگام استفاده از دستگاه برش کاری، بعد از مدتی اعمال برش متریال‌های مصرفی ازجمله گیوتین، قیچی، تیغه، فرسوده شده و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. به همین جهت استفاده از این روش، به عنوان یک روش پرهزینه‌ شناخته میشود.

انعطاف برشکاری

هنگامی که در عملیات برشکاری از اره، گیوتین و قیچی استفاده شود، جزو روش‌های انعطاف پذیر محسوب میشود.

همچنین در این روش میتوان تیرآهن را به روش‌های مختلف و از اشکال هندسی ساده تا اشکال پیچیده، برش داد.

حفظ خواص فلز

دمای فلز، هنگام برش سرد افزایش زیادی ندارد. به همین جهت در این روش، هیچ تغییری در خواص مکانیکی یا شیمیایی آن رخ نداده و خواص آن حفظ میشود.

روش گرم (برنول)

در این روش برشکاری به روش گرم انجام میشود.

عملیات برش در روش گرم به این صورت است که با سوختن گاز استیلن و اکسیژن، حرارتی ایجاد میشود که از سر مشعل برنول بیرون آمده و سبب ذوب محل برش میشود.

استفاده از این روش در مقایسه با روش سرد، هزینه‌ی کمتری در پی دارد.

هنگام استفاده از روش گرم، به افراد متخصص و مهارت بالا نیاز میباشد.

استفاده از برشکاری به روش گرم مزایای بی شماری دارد که مهمترین آنها شامل کاهش در میزان ضایعات، مکانیزه کردن عملیات برشکاری در این روش، سرعت بالای برشکاری با حجم زیاد، میباشد.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، استفاده از روش برشکاری گرم دارای معایبی میباشد که شامل موارد زیر است.

در این روش ممکن است کارگر به علت احتمال سوختگی و جراحات ناشی از برخورد با جسم گرم و انفجار، صدمه ببیند، بنابراین میتوان گفت استفاده از این روش ایمنی پایینی در پی دارد. این مشکل حتی با استفاده از دستگاه‌های مکانیزه، برطرف نخواهد شد.

همچنین عیب دیگر استفاده از این روش این است که با بالارفتن دمای فلز، در خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی محل برش تغییراتی ایجاد میشود که استحکام و مقاومت محصول را کاهش میدهد.

با سلام اینجانب پریسا السادات نوابی، در 3 شهریور ماه در شهر اهواز متولد شدم. در حال حاضر دانشجوی رشته کارشناسی مهندسی IT هستم. به مدت یک سال در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا در شرکت طراحی سایت مشغول به کار بودم و در حال حاضر در حوزه تولید محتوا در شرکت آهن ملل اصفهان در حال فعالیت هستم.

سایدبار کشویی