برش تیرآهن به روش گرم و سرد

تولید تیرآهن در استانداردهای مختلفی انجام می شود. این محصول یکی از پرمصرف‌ترین و اساسی‌ترین، کالاهای ساختمانی به شمار می رود. تیرآهن در انواع مختلفی تولید می شود که هر یک دارای خصوصیات ظاهری و استحکامی متفاوتی هستند. برای استفاده از تیرآهن در بیشتر مواقع به عملیات برش کاری نیاز داریم.

روش‌های بسیاری برای برش کاری وجود دارد که در این مطلب به شرح و بررسی آنها می پردازیم. با آهن ملل همراه باشید.

علت برش تیرآهن چیست؟

استفاده از تیرآهن ها با همان مقاطع تولید شده، عملا امکان پذیر نیست و لازم است در سایزهای مشخصی این پروفیل ها برش داده شوند. تیرآهن تقریبا درشاخه های ۱۲ متری تولید می شوند، بنابراین برای استفاده در ساخت وساز کوتاه می شوند.

برای آشنایی بیشتر با فرآیند تولید تیرآهن میتوانید به مقاله “نحوه تولید تیرآهن” مراجعه نمایید.

روش‌های برش تیرآهن

برای برش تیرآهن روش‌های متعددی وجود دارد که از هریک در شرایط متفاوتی استفاده می شود. روش‌ های برش تیرآهن شامل موارد زیر است:

 • روش سرد (کوپال)
 • روش گرم (برنول)

در ادامه درباره هریک به طور اختصاصی شرح می دهیم.

روش های برش تیرآهن
روش های برش تیرآهن

روش سرد (کوپال)

برای برش به روش سرد از دستگاه گیوتین استفاده می شود. به این گونه است که قسمتی که باید برش بخورد روی لبه گیوتین قرار داده شده و با تیغه‌های قیچی و فشار شاسی، قسمت موردنظر برش می خورد. به علت اینکه دستگاه پانچ و برش هیدرولیکی بدون تولید براده، برش می دهد، از آن برای انجام عملیات برش استفاده نمی شود.

دلیل این امر را می توان دفورم شدن مقطع برش دانست. بر همین اساس از دستگاه هیدرولیکی معمولا برای عملیات جوشکاری استفاده می کنند. برای انجام عملیات برش کاری باید به وزن و حجم تیرآهن توجه کرده سپس دستگاه موردنظر انتخاب شود.

مزایا ومعایب برشکاری سرد

برشکاری سرد، خصوصیات و مزایای خاصی به همراه دارد که شامل موارد زیر است:

 • سرعت بالا
 • انعطاف برشکاری
 • حفظ خواص فلز

سرعت بالا: سرعت بالا در انجام عملیات برشکاری سرد یکی از مزیت‌های استفاده از این روش می باشد، که با استفاده از آن می توان به طور انبوه اشکال هم اندازه تولید کرد. البته برشکاری به روش سرد معایبی نیز در پی دارد که یکی از مهمترین آنها هزینه‌ متریال مصرفی مورد استفاده در دستگاه می باشد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از دستگاه برش کاری، بعد از مدتی اعمال برش متریال‌ های مصرفی از جمله گیوتین، قیچی تیغه، فرسوده شده و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. به همین جهت استفاده از این روش، به عنوان یک روش پرهزینه‌ شناخته می شود.

انعطاف برشکاری: هنگامی که در عملیات برشکاری از اره، گیوتین و قیچی استفاده شود، جزو روش‌های انعطاف پذیر محسوب می شود. همچنین در این روش می توان تیرآهن را به روش‌های مختلف و از اشکال هندسی ساده تا پیچیده، برش داد.

حفظ خواص فلز: دمای فلز، هنگام برش سرد افزایش زیادی ندارد. به همین جهت در این روش، هیچ تغییری در خواص مکانیکی یا شیمیایی آن رخ نداده و خواص آن حفظ می شود. همانطور که خواندید روش برش کاری سر دارای خصوصیات مثبتی است، اما در عین حال معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به فضای مناسب
 • هزینه بالا

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت تیرآهن کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

روش گرم (برنول)

عملیات برش در روش گرم به این صورت است که با سوختن گاز استیلن و اکسیژن، حرارتی ایجاد می شود که از سر مشعل برنول بیرون آمده و سبب ذوب محل برش می شود. استفاده از این روش در مقایسه با روش سرد، هزینه‌ی کمتری در پی دارد. هنگام استفاده از روش گرم، به افراد متخصص و مهارت بالا نیاز می باشد. برشکاری به روش گرم مزایای بی شماری دارد که مهمترین آن ها شامل کاهش در میزان ضایعات، مکانیزه کردن عملیات برشکاری در این روش، سرعت بالای برشکاری با حجم زیاد، می باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، استفاده از روش برشکاری گرم دارای معایبی می باشد که شامل موارد زیر است:

۱- در این روش ممکن است کارگر به علت احتمال سوختگی و جراحات ناشی از برخورد با جسم گرم و انفجار، صدمه ببیند، بنابراین می توان گفت استفاده از این روش ایمنی پایینی در پی دارد. این مشکل حتی با استفاده از دستگاه‌های مکانیزه، برطرف نخواهد شد.

۲- همچنین عیب دیگر استفاده از این روش این است که با بالا رفتن دمای فلز، در خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی محل برش تغییراتی ایجاد می شود که استحکام و مقاومت محصول را کاهش می دهد.

مزایا و معایب برشکاری به روش گرم

برشکاری به روش گرم دارای مزایا و معایبی می باشد. مزایای آن عبارت است از:

 • سرعت بالا
 • تولید ضایعات کم
 • مکانیزه کردن عملیات برش

معایب آن نیز به صورت زیر است:

 • تولید گاز و مواد سمی
 • ایمنی کم
 • تغییر ساختار در محل برش

دستگاه های برش تیرآهن

امروزه برش تیرآهن با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن با ایمنی بالا، دقت و سرعت انجام می شود. در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

برش تیرآهن با اره آتشی

به دلیل راحتی و آسایش و همچنین افزایش سرعت و کاهش اتلاف وقت، روش های سنتی جای خود را به تکنولوژی داده اند و با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن به عملیات برش کاری می پردازند. یکی از تجهیزات صنعتی که برش کاری تیرآهن را برای ما آسان کرده است، اره آتشی است.

اره آتشی برای برش سریع و دقیق قطعات به صورت مکانیکی در کارگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف اره‌ های آتشی برای کاربردهای مختلفی تولید می شوند. جالب است بدانید این دستگاه، برای بالا بردن ایمنی، مجهز به سیستمی است که هنگام شکستن اره، دستگاه خاموش می شود.

برش تیرآهن با اره نواری

برای برش تیرهای هاش سنگین و بزرگ از اره های نواری استفاده می کنند این دستگاه مناسب ترین دستگاه برش برای افزایش ایمنی می باشد زیرا در هنگام برش قطعات در برد کوتاه، به اطراف پرت می شوند. همچنین علاوه بر برش تیرآهن از آن برای برش چوب های ظریف و ضخیم استفاده می شود. لازم به ذکر است که برای برش فولاد بایستی از تیغه با جنس فولاد کربن استفاده شود و پس از عملیات برش تیرآهن با پاشش آب و صابون خنک می شود.

برش تیرآهن با دستگاه لیزر

برش لیزری به وسیله اشعه لیزر صورت می گیرد. استفاده از این روش برای کارهایی که نیاز به دقت و تمیزی دارد، مناسب است، مانند عملیات سوخکاری و نقش و نگار بر روی فلزات.

این روش مزیت های زیادی از جمله عدم تغییر شکل، دقت بالا، سهولت اجرا، کیفیت بالای سطوح، عدم تمرکز تنش، سرعت زیاد و نداشتن محدودیت در شکل برش از مزایای مهم برش لیزر آهن می باشد. همچنین در صنایع مختلفی از جمله در صنایع مختلفی مانند هوافضا، پزشکی، ساختمان سازی، مکانیک، دریایی و غیره کاربرد و سیع دارد.

دستگاه واتر جت

دستگاه واتر جت با استفاده از فشار شدید آب و با یک ماده آلیاژی اقدام به برش قطعات فلزی مورد نظر می کند، اما در قطعاتی مانند شیشه، چوب و غیره، نیازی به مواد آلیاژی نیست. این دستگاه دارای سرعت و دقت بالایی است. استفاده از این دستگاه در صنعت ساخت و ساز، بازارآهن، خوردرو سازی، هوافضا و غیره کاربرد دارد.

دستگاه های برش تیرآهن
دستگاه برش تیرآهن

جمع بندی

پس از تولید تیرآهن بایستی آن ها در مقاطع مورد نیاز برش داده شوند. برش تیرآهن به روش های مختلفی صورت می گیرد. همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، دو روش گرم وسرد به طور معمول برای برش آهن استفاده می شود که هر کدام از آن ها دارای معایب و مزیت هایی هستند. همچنین امروزه از دستگاه های پیشرفته و مدرن برای این فرآیند استفاده می شود و ایمنی، سرعت و دقت بالایی دارند که به طور مفصل در بالا توضیح داده شد.

دستگاه های برش آهن کدام است؟

برای برش آهن از اره نواریف واتر جت و لیزر و غیره استفاده می شود.

برش تیرآهن به چه روش هایی انجام می شود؟

تیرآهن به دو روش گرم (برنول) و روش سرد (کوپال) انجام می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.