ورق آتشخوار

ورق آتشخوار چیست؟

ورق‌های فولادی به طور معمول طی فرایند نورد گرم و سرد از تختال تولید می‌گردد. انواع متنوع ورق وجود دارد که از مهم‌ترین این ورق‌ها می‌توان به ورق گالوانیزه، ورق سیاه، ورق رنگی و ورق روغنی و غیره اشاره کرد. ورق آتشخوار هم یکی از پر کاربردترین و پر مصرف‌ترین ورق‌های موجود در بازار است. ورق آتشخوار در برابر دمای زیاد تحمل و مقاومت گسترده‌ای دارد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ورق آتش خوار و موارد مصرف آن آشنا کنیم. با آهن ملل اصفهان همراه باشید.

ورق آتشخوار چیست؟

ورق های آتشخوار نوعی ورق فولادی است که در دو حالت رول و شیت تولید و در بازار عرضه میشود. ورق آتشخوار مقاومت گسترده ای در برابر آتش و حرارت دارد. از این رو به ورق آتشخوار معروف است. 

ترکیب شیمیایی این ورق، خاص است و به دو دسته تقسیم می‌گردد:

  •  ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا 585 درجه‌ی سانتی‌گراد
  • ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا 1250 درجه‌ی سانتی‌گراد

با تحمل حرارت تا 585 درجه‌ی سانتی‌گراد در بازار عرضه می‌شود. ورق‌های آتشخوار با گرِیدهای متفاوتی تولید می‌شود و مقدار تحمل فضا و دما، قابلیت، تست کشش،  ضربه تست کشش وعدسی شدن آن‌ها متفاوت می‌باشد. با بالا رفتن گرید این محصول، ویژگی‌های آن افزایش می‌یابد.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت لحظه ای ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

 گریدهای متفاوت طبق استاندارد DIN آلمان به این ترتیب است:

ورق MN418 به شماره مواد 1.0481:

این نوع ورق، دارای ترکیب شیمیایی 17 تا 20 صدم درصد کربن (C)، 90 تا 125 صدم درصد منگنز (MN) است و توان تحمل 585 درجه‌ی سانتی‌گراد حرارت را داراست. این نوع ورق توان تحمل 20 درصد فشار را دارد و از خروج فشار متراکم جلوگیری می‌کند.

ورق A516-GR70 به شماره مواد 1.9441:

این نوع ورق، ترکیب شیمیایی 17 تا 20 صدم درصد کربن (C) و 90 تا 165 صدم درصد منگنز (MN) را دارد. همین ویژگی باعث می‌شود تا توانایی تحمل حرارت تا 530 درجه‌ی سانتی‌گراد را افزایش دهد و مانع خروج فشار متراکم می‌شود.

ورق A516-GR60 به شماره مواد 1.9417:

این ورق، تا 25 برابر بیشتر از وزن خود را می‌تواند تحمل کند. این نوع ورق در دسته ورق‌های ساختمانی قرار دارد، زیرا به‌وسیله ی نورد گرم تولید شده و مقاومت بالایی دارد. منظور از اصطلاح ورق‌های ساختمانی این است که این ورق در ساختمان سازی کاربرد دارد. 

ورق مخزنی آتشخوار چیست؟

ورق‌های مخزنی دارای استحکام بالا و طول خوبی است. ورق‌های مخزنی برای ساختن دیواره‌های مخازن و مخزن دیگ‌های بخار کاربرد گسترده‌ای دارد. ورق آتشخوار A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشتر در صنعت مخزن سازی کاربرد دارد. این نوع ورق با گریدهای دیگری مانند A516 Gr 55 و A516 Gr 65 مطابق با استاندارد ASTM آمریکا تولید می‌شود.

کاربردهای ورق آتشخوار

  • ورق‌های آتشخوار نسبت به توانایی، جنس و نوع آن تحمل وزنشان متفاوت است.
  • ورق آتشخوار در اتصالات، مخازن کروی، مخازن تحت فشار، مبدل‌های تحت فشار، تجهیزات انرژی‌های تجدید پذیر و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • این نوع ورق به دلیل مقاومت بالای آن در دمای 1250 درجه سانتی گراد، از ورق‌های پرمصرف حساب می‌شود.
  • ورق آتشخوار به دلیل مقاومت بالای آن، برای جا به جایی مایعات و گازهای گرم کاربرد دارد.
  • ورق‌های آتشخوار، در صنایع مختلفی مانند صنعت نفت، پتروشیمی، گاز، پالایشگاه‌ها و غیره بیشترین کاربرد دارد. 

سخن پایانی

انواع مختلفی از ورق فولادی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و کاربرد خاصی در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی دارند. ورق‌های آتشخوار به دو صورت مخزنی و ساده تولید و در بازار عرضه می‌شود و مقاومت و استحکام بالایی دارد. 

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی