ستونچه چیست؟ روش های کنترل ستون کوتاه

در صنعت ساختمان سازی همواره مهم ترین دغدغه افزایش استحکام ساختمان ها است. همه مهندسان هنگامی که یک ساختمان ساخته می شود موارد زیادی وجود دارند که استقامت ساختمان را کم می کند. یکی از این موارد ایجاد ستونچه در ساختمان سازی است و باعث تخریب کل ساختمان می شود. با آهن ملل همراه باشید.

ستونچه چیست؟

ستونچه یا ستون کوتاه موقعی اتفاق می افتد که ساختمان دچار شکست برشی شود. این شکست بدترین حالت شکست و خرابی در ساختمان است به طوری که اگر یک نیروی اضافه بر ساختمان وارد شود، باعث سقوط ساختمان می شود. بنابراین باید کنترل نیروهای مخرب وارد شده به ستون‌ ها از نوع خمشی باشد و اگر از نوع برشی باشد احتمال ایجاد پدیده ستون کوتاه افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اصول ساختمان سازی، مقاله “همه چیز درباره ساختمان سازی” را مطالعه نمایید.

ستون یکی از پایه ‌های اصلی ساختمان است و باید هنگام طراحی طوری در نظر گرفته شود که احتمال ایجاد ستون کوتاه به حداقل ممکن برسد. از نظر فنی و مهندسی هم در طراحی زمانی که نسبت طول موثر ستون به کوچک ‌ترین بعد جانبی آن کم تر از ۱۲ باشد ستون کوتاه ایجاد می ‌شود. این ستون‌ ها توانایی مقاومت در برابر نیروهای اضافی را ندارند و به محض وارد شدن نیروهای اضافی مثل زلزله به‌ صورت ناگهانی فرو می ‌ریزند.

ستون کوتاه در سازه فلزی

ستونچه انواع متفاوتی دارد که هر نوع آن به دلیل ایجاد ستون کوتاه بستگی دارد. مهم‌ ترین علت ایجاد پدیده ستون کوتاه اختلاف ارتفاع بین ستون ‌های فلزی طراحی شده در یک طبقه است.

اختلاف ارتفاع بین ستون‌ های یک طبقه از ساختمان نیز ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که هر کدام از دلایل باعث ایجاد یک نوع ستون کوتاه شده و به شکل زیر است:

  • بی دقتی ناظران ساختمان در تراز بودن ساختمان و شیب زمین
  • محدود کردن ستون با مصالح روسازی مثل دیوارهای آجری
  • محدود کردن ستون با برخی مصالح سازه ‌ای مثل وجود تیر در میان طبقه

حل کردن مشکل ستون کوتاه

در هنگام شکسته شدن ستون کوتاه با دو نوع شکست برشی و شکست ترد مواجه می شویم. هر دو نوع شکست ها به صورت اتفاقی رخ می دهد و باعث منهدم شدن کل ساختمان می شود. در نتیجه هنگام وارد شدن نیرو باعث برش ناگهانی ستون و ریزش آن می‌ شود.

بنابراین باید هنگام طراحی به این نکته ها توجه کنیم. با این ‌حال گاهی موقعیت پروژه به طوری است که طراح نمی ‌تواند همه نکته های مورد نظر را رعایت کنیم. در این صورت باید از ستون ‌های مناسب برای این نوع نیروها طوری که انعطاف‌ پذیری خوبی داشته باشند استفاده شود و با هر روشی که می ‌توان ظرفیت برشی ستون را افزایش دهیم.

طراحی ستون کوتاه

وقتی نتوانیم با استفاده از عملیات خاک برداری و خاک ریزی سطح زمین را تراز کنیم مجبور به ایجاد ستونچه هستیم و ستون ها را با ترازهای با اختلاف اندازه ایجاد می کنیم. می توانیم با طراحی مناسب و وارد کردن اختلاف تراز در محاسبه این پدیده را کاهش دهیم.

روش های کنترل ستون کوتاه

گاهی به دلایل مختلف مجبور به مقاوم سازی ستونچه های بتنی می شویم که معمولا با این سه روش زیر امکان پذیر است:

روش frp

در این روش از الیاف کامپوزیت استفاده می شود که افزایش مقاومت برشی سازه می‌ توانید شکل‌ پذیری ستون را نیز بیشتر کنید و باعث می شود که احتمال تخریب ستون کاهش پیدا می ‌کند.

روش های کنترل ستونچه
روش های کنترل ستونچه

استفاده از ورق ‌های فولادی

 در این روش ورق ‌های فولادی را به سطوح بتنی می ‌چسبانند که باعث افزایش مقاومت برشی و خمشی ستون می ‌شود.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین و به روزترین قیمت ورق را به خریداران عزیز ارائه می دهد.

استفاده از پوشش بتنی مسلح معروف به ژاکت بتنی

در این روش لایه‌ ای از بتن، میلگردهای طولی و خاموت ‌ها در اطراف ستون قرار می دهند و مقاومت ستون را افزایش می‌ دهد.

جمع بندی

با مطالعه این مقاله دریافتیم که پدیده ستون کوتاه یا ستونچه می ‌تواند بسیار زیان آور و مخرب است و منجر به خسارت های مالی و جانی می شود. پس باید مهندسان قبل از طراحی و ساخت یک سازه باید ستونچه را بشناسند و تدابیری برای کاهش خسارت بیاندیشند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم و کافی پیرامون موضوع محتوا به دست آورده باشید. ما با تکیه بر پشتوانه خود در فروش آهن آلات، همواره بهترین ها را برای شما فراهم می کنیم.

سوالات متداول روش های کنترل ستون کوتاه

ستونچه چیست؟

ستونچه یا ستون کوتاه موقعی اتفاق می افتد که ساختمان دچار شکست برشی شود. این شکست بدترین حالت شکست و خرابی در ساختمان است به طوری که اگر یک نیروی اضافه بر ساختمان وارد شود، باعث سقوط ساختمان می شود.

انواع روش های کنترل ستون کوتاه کدامند؟

۱.روش frp 2.روش استفاده از ورق های فولادی ۳.روش استفاده از پوشش بتنی مسلح یا ژاکت بتنی.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.