لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه چیست؟

در صنعت، فلزات در معرض خوردگی و فرسایش هستند. برای جلوگیری از فرسایش و خوردگی فلزات عملیاتی وجود دارد که در آن پوششی روی فلز قرار میگیرد که فلز را مقاوم میسازد. که به این عمل گالوانیزاسیون میگویند. گالوانیزاسیون شامل قرار دادن پوششی از فلز و ترکیباتی از آهن روی آهن آلات میباشد. برای آشنایی با لوله گالوانیزه با مقاله نوشته شده آهن ملل همراه باشید.

تعریف لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه، لوله ای است که در برابر خوردگی و فرسایش مقاومت و استحکام بالایی دارد. پوششی که روی لوله قرار میگرید، لوله گالوانیزه گفته میشود. طول لوله گالوانیزه، تقریبا 6 متر است. لوله گالوانیزه شامل اتصالاتی مانند کمربند، قفل و برشن است. و بوسیله ی دنده پیچ ها به هم متصل میشود و با مواد آب بندی میشود. در کل دو نوع لوله گالوانیزه وجود دارد که شمان لوله گالوانیزه فولادی و لوله گالوانیزه آهنی میشود.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق گالوانیزه کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

نحوه تولید لوله گالوانیزه

برای تولید لوله گالوانیزه متداول ترین روشی که وجود دارد، غوطه ور سازی گرم میباشد. در این روش ابتدا لوله ها را به قسمت آماده سازی انتقال میدهند که طبق استانداد های مجاز است تا پوشش فلز روی را بهتر جذب کند و گمل پالوانیزاسیون بهتر صورت بگیرد. در مرحله ی اول، لوله ها چربی زدایی میشود. و پس از آن زنگ های روی سطح لوله زدوده میشود. سپس وارد محلول فلاکس وارد میشود. محلول فلاکس باعث میشود که مواد روی سطح فولاد بهتر نفوذ کند. لوله ها بعد از این که در فلاکس آغشته شدند وارد دستگاه گالوانیزه میگردد. و پس از آن لوله را در دمای 120 درجه سانتی گراد حرارت میدهند. و سپس در کوره لوله را خشک میکنند. لوله ها وارد حمام فلز روی میشوند و به مدت 1 دقیقه در دمای 450 درجه قرار میگیرند.

لوله گالوانیزه آهنی

لوله گالوانیزه آهنی معمولا خاکستری و تیره رنگ است. لوله گالولنیزه  در دو نوع متوسط و سبک تقسیم بندی میگردد. جنس لوله ی گالوانیزه آهن سفید نورد شده میباشد. نام دیگر لوله ی گالوانیز آهنی، لوله با درز میباشد که در آن ها درز توسط دستگاه هایی به هم جوش خورده اند.

لوله گالوانیزه فولادی

لوله گالوانیزه فولادی معمولا برای تهویه کاربرد دارد. همچنین از این لوله در تخلیه ی فاضلاب استفاده میشود. جنس لوله گالوانیزه فولادی نرم میباشد. برای افزایش استحکام و مقاومت در برابر خوردگی و انواع اسید ها، در یک وان حاوی فلز روی قرار میدهند. و ورق فولادی را به ورق گالوانیزه فولادی تبدیل میکنند.

لوله گالوانیزه گرم

در این روش لوله گالوانیزه را درون وان مذاب روی میگذارند و به آن حرارت میدهند.

لوله گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزه سرد نمک های روی را داخل محلول آبی الکترولیز میبرند و محصول را تولید میکنند.

ویژگی های لوله گالوانیزه

در صنعت از لوله گالوانیزه استفاده ی بسیاری میشود. در صنعت ساختمان سازی، لوله های ساختمان از این لوله ساخته میشود. قیمت این محصول بسیار مناسب و با دوام و مقاوم میباشد. این لوله قابلیت بازیافت و استفاده ی مجدد دارد که همین امر در صنایع مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.

موارد استفاده از لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه برای انتقال دادن گاز، آب و حرارت کاربرد فراوانی دارد. لوله های فولادی در برابر آب فرسوده میشوند و دچار زنگ زدگی میشوند. که این رویداد بسیار مضر برای سلامتی انسان است. به همین دلیل لوله های انتقال آب مصارف خانگی از این جنس میباشد.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی