لوله کشی ساختمانی

انواع لوله کشی ساختمانی

از زمان گذشته تا امروز، یکی از بخش‌های مهم و ضروری هر ساختمان، لوله میباشد. میدانید که عملیات لوله کشی در ساختمان، قسمتی از تاسیسات ساختمان است. و یک کار ضروری و اصلی به شمار می‌آید. به طوریکه بدون لوله کشی ساختمان، زندگی در ساختمان، امکان‌پذیر نیست. لوله کشی توسط مهندسان و متخصصان این حرفه انجام میشود. در این مقاله ما قصد داریم شما را با انواع لوله کشی ساختمان و کاربرد آن‌ها آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

کاربرد لوله کشی ساختمان

انواع متفاوت و گسترده ای از لوله وجود دارد که هر کدام، کاربرد منحصر به فرد خود را دارد. لوله های ساختمان به دو جنس فلزی و پلاستیکی، تولید و برای لوله کشی ساختمان استفاده میشود. از انواع لوله کشی های ساختمان میتوان به لوله کشی گاز، لوله کشی برق و لوله کشی فاضلاب اشاره کرد. در گذشته برای لوله کشی ساختمان از لوله هایی از جنس سرب استفاده میکردند. ولی اکنون انواع متفاوتی از لوله های مستحکم تر و مقاوم تر برای لوله کشی ساختمان استفاده میشود که کارایی آن بیشتر است. از مهم ترین کاربردهای لوله کشی میتوان به آبرسانی به قسمت هایی مانند آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، موتورخانه و غیره اشاره کرد.

انواع لوله کشی در ساختمان

همانطور که در اول مقاله اشاره شد، لوله کشی انواع متفاوتی دارد. که هر کدام از این ها معایت و مزایایی دارد و با توجه به کاربرد منحصر به فردشان، در قسمت های متفاوت از ساختمان استفاده میشود. در ادامه به معرفی برخی از انواع لوله کشی میپردازیم.

لوله کشی آب

در زمان های گذشته، برای لوله کشی آب از روش روکار و یا انشعابی با لوله های فلزی استفاده میکردند. اما شکل روکار به خاطر معایبی که داشت، امروزه از شکل توکار استفاده میکنند. معایب روش روکار، فرسودگی و اکسیداسیون و یا زنگ زدن فلز، نشت آب و ترمیم و بازسازی مجدد است. ولی در روش توکار مشکلاتی از این قبیل وجود ندارد.

لوله کشی فاضلاب

فاضلاب به دو دسته کلی فاضلاب سبک (خاکستری) و سنگین دسته بندی میگردد. نوع لوله برای انواع فاضلاب ها متفاوت است. جهت حمل فاضلاب‌ سنگین، از لوله‌هایی با شیب و قطر بیشتر استفاده میگردد. به عنوان مثال، فاضلاب کف سرویس بهداشتی خانه ها در دسته فاضلاب خاکستری قرار می‌گیرد.

لوله کشی گاز

یکی از حساس ترین انواع لوله کشی ها، لوله کشی گاز است. این لوله کشی باید در نهایت دقت و ظرافت انجام شود. لوله کشی گاز با دو روش روکار و توکار با استفاده از لوله گازی انجام میشود. در این روش، ساختمان ها به راحتی میتوانند از گاز طبیعی بهره ببرند. این روش بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. متداول ترین و بهترین نوع لوله کشی گاز، استفاده از روش توکار و لوله‌های فولادی یا فلزی میباشد.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت لوله کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

لوله‌ کشی برق

لوله کشی برق برای جلوگیری از برخورد سیم های برق به مصالح ساختمانی انجام میشود لوله کشی برق مزایایی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی سیم های برق، جرقه زدن، خراشیده شدن سیم های برق و آتش سوزی دارد.

لوله کشی آب باران

لوله کشی آب باران به منظور هدایت آب باران مورد استفاده قرار میگیرد. باید توجه کرد که این لوله ها، باید به طوری تعبیه شود که به فاضلاب خانگی راه پیدا نکند و به چاه های جاذب هدایت شود.

لوله کشی پکیج و شوفاژ

لوله کشی پکیج به سه دسته مختلط، با برگشت مستقیم و معکوس تقسیم می‌شوند که هریک در ساختمان سازی کاربردهای متفاوتی دارد.

قیمت لوله کشی ساختمان

عوامل متفاوتی مثل متراژ مصرفی، نوع لوله، دستمزد لوله کش و عوامل دیگر در قیمت گذاری لوله کشی ساختمان تاثیر گذار است. برای مشاوره و اطلاع از قیمت انواع لوله میتوانید با کارشناسان فروش در مجموعه آهن ملل اصفهان با شماره 03135020 تماس بگیرید.

سخن پایان

در این مقاله شما را با انواع لوله کشی های ساختمان و موارد مصرف آنها آشنا کردیم. در انواع لوله کشی ها، لوله کشی آب، لوله کشی گاز، لوله کشی آب باران، لوله کشی فاضلاب از مهمترین و اساسی ترین لوله کشی های ساختمان هستند.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی