مقایسه و معرفی بهترین نوع تیرآهن در ایران

انتخاب بهترین تیرآهن به عوامل مختلفی مانند مشخصات و استاندارد ساخت تیرآهن، کیفیت تیرآهن، کارخانه سازنده و … بستگی دارد. به طور مثال تیرآهن هایی که مشخصات آن ها به جدول اشتال نزدیک تر باشند کیفیت بالاتری خواهند داشت و بهترین تیرآهن از نظر کیفیت هستند. به طور کلی می توان گفت از آنجایی که ساختمان های کشور بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می شوند، تیرآهن های IPE بهترین انتخاب برای ساختمان سازی در ایران هستند، اما انواع دیگر تیرآهن نیز در ساختمان سازی کاربرد دارند. برای شناسایی بهترین تیرآهن بر اساس پارامترهای شکل ظاهری، استاندارد ساخت و کارخانه تولید کننده با این مقاله از دانشنامه آهن ملل همراه باشید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن پرکابرد ترین پروفیل فولادی با سطح مقطعی به شکلI  و H است که در صنایع مختلف به خصوص ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. تیرآهن ها از دو بخش بال و جان تشکیل می شوند. به بخش اصلی و میانی تیرآهن جان گفته می شود و لبه ها و کناره ‌های تیرآهن بال نام دارد.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن را می توان از جنبه های مختلف دسته بندی کرد. مانند انواع تیراهن بر اساس آلیاژی که در آن ها به کار رفته است. از آلیاژهای مختلفی برای ساخت تیرآهن استفاده می شود که هر کدام از آنها در مقاومت، استحکام، کاربرد و همچنین قیمت تیرآهن تاثیر گذار هستند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با آلیاژهای پرکاربرد در ساخت تیرآهن مقاله زیر را مطالعه نمایید.

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: برای ساخت تیرآهن از چه آلیاژی استفاده می شود؟

ساخت تیرآهن

یکی دیگر از روش های دسته بندی تیرآهن بر اساس استاندارد تولید آن است. به طور کلی بر اساس استاندارد‌ و نحوه تولید، انواع تیرآهن به ۴ دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

۱- تیرآهن IPE: این نوع تیرآهن از نظر ظاهری شبیه به حرف I بوده و به آن تیرآهن معمولی نیز گفته می شود. تیرآهن IPE   بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می‌ شود.

۲- تیرآهن INP: این نوع تیرآهن نیز مانند تیرآهن  IPE، شبیه به حرف انگلیسی I  است، اما  INP  طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می ‌شود و همچنین ضخامت بال تیرآهن INP با فاصله گرفتن از جان، کاهش می یابد.

۳- تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش: شکل ظاهری این تیرآهن به شکل حرف H است، به همین دلیل به آن تیرآهن هاش گفته می شود. در تیرآهن هاش، بال و جان برابر هستند. ابعاد این تیرآهن نسبت به دو تیرآهن قبلی بیشتر است.

۴- تیرآهن لانه زنبوری: تیرآهن لانه زنبوری به دلیل شکل ظاهری خود که دارای حفره هایی در طول جان تیرآهن است، به این نام خوانده می شود.

بهترین نوع تیرآهن کدام است؟

انتخاب بهترین نوع تیرآهن به عوامل مختلفی مانند مشخصات تیرآهن، استاندارد ساخت تیرآهن، کارخانه سازنده و … بستگی دارد و همچنین با توجه به محل استفاده و نوع سازه متفاوت است. در ادامه به بررسی بهترین تیرآهن بر اساس شکل ظاهری، استاندارد تولید و کارخانه تولید کننده می پردازیم.

بهترین تیرآهن از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری تیرآهن ها به دو شکل I و H هستند. تیرآهن نوع H به دلیل مزایایی چون مقاومت بالا در برابر زلزله، سرعت نصب بالا، ضریب خطای کم و همچنین نیاز به مصرف آهن کمتر در ساختمان، بهترین تیرآهن برای ساخت اسکلت اصلی ساختمان است. همچنین از تیرآهن H در صنعت سد سازی، کشتی سازی، پالایشگاه و پل سازی استفاده می شود.

در تیرآهن های I چون جان تیرآهن باریک تر از نوع H است، بنابراین نیروی کمتری را تحمل می کنند و مقاومت پایین تری دارند، اما در برخی سازه‌ ها مانند سازه‌های لرزه‌ ای که وزن و نیروی وارده بر دیوار مهم است و نیاز داریم که سازه سبک باشد، تیرآهن I به دلیل وزن کمتری که دارد، مناسب ‌تر است.

بهترین تیرآهن از نظر استاندارد

بهترین نوع تیرآهن

هر کدام از انواع استانداردهای تیرآهن با توجه به محل استفاده و کاربرد خاصی که مد نظر داریم می توانند بهترین نوع تیرآهن باشند. به همین دلیل در ادامه برای هر کدام از انواع تیرآهن، بهترین محل های استفاده و مناسب ترین کاربردها را معرفی می کنیم.

تیرآهن IPE  یا معمولی: از آنجا که ساختمان های ساخته شده در کشور بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می شوند (همان استانداردهای ساخت تیرآهن IPE )، می توان گفت تیرآهن های IPE پرکاربردترین و بهترین تیرآهن برای ساختمان سازی در ایران هستند. همچنین این نوع تیرآهن، بهترین تیرآهن در شکل ‌گیری خرپا و پل لانه ‌زنبوری در سقف ساختمان می باشد.

تیرآهنINP : این مدل تیرآهن به دلیل تحمل بار بالایی که دارد، بهترین تیرآهن در ساختمان های مرتفع به خصوص برای ساخت سقف خواهد بود. به طور مثال از این نوع تیرآهن به طور گسترده در ساخت اسکلت ‌بندی برج ها، ساختمان ‌های بلند و مرتفع، پل و سدهای بزرگ استفاده می شود. همچنین این تیرآهن برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر بسیار مناسب است.

تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش: تیرآهن هاش بهترین نوع تیرآهن برای کنترل نیروهای برشی و لنگر خمشی محسوب می شود. همچنین بهترین تیرآهن برای ساخت انواع ستون است. از تیرآهن هاش در سوله ها، مجتمع های بزرگ تجاری و … نیز استفاده می شود.

تیرآهن لانه زنبوری: این نوع تیرآهن به دلیل وجود حفره در آن وزن سبک تری نسبت به سایر تیرآهن ها دارد و به همین دلیل می تواند بهترین نوع تیرآهن از نظر صرفه اقتصادی باشد. علاوه بر این استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری به دلیل فضای مناسبی که برای عبور لوله ها، کابل ها و … ایجاد می کنند برای نظم دهی تاسیسات بهترین گزینه هستند، اما به دلیل مقاومت برشی کمی که دارند باید در استفاده از آن ها به ویژه برای پل و ستون، به ملاحظات امنتی توجه ویژه ای کرد.

تیرآهن لانه زنبوری

بهترین تیرآهن بر اساس کارخانه تولید کننده

بعد از شناخت بهترین تیرآهن ها از نظر شکل ظاهری و استانداردهای تولید، نوبت به بررسی کارخانجات تولید کننده تیرآهن می رسد. با آشنایی با کارخانجات برتر تولید تیرآهن می توانیم بهترین تیرآهن تولید شده از نظر کیفیت و قیمت را شناسایی کنیم.

در حال حاضر کارخانه های بسیاری در سراسر ایران وجود دارند که در زمینه تولید انواع تیرآهن های فولادی فعالیت می کنند مانند کارخانه های فولاد ناب تبریز، پروفیل صنعت ماهان، کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه جهان فولاد غرب (کرمانشاه)، کارخانه کوثر اهواز و … که در مقاله زیر به طور مجزا به معرفی آن ها پرداخته ایم.

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: برترین تولیدکنندگان تیرآهن در ایران

تولید کنندگان تیرآهن

همانطور که گفتیم پرکاربردترین تیرآهن در بازار ایران تیرآهنی است که مطابق استاندارد IPE یا همان استانداردهای اروپایی تولید شده باشد. بهترین تیرآهن IPE در ایران نیز توسط کارخانه های تولید کننده فولاد که در بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم ساخته می شوند. هر چقدر مشخصات تیرآهنی که در این کارخانه ها تولید می شود به اعداد و مشخصات جدول اشتال نزدیک تر باشد، تیرآهن تولیدی بهترین کیفیت را خواهد داشت.

از جدول اشتال چه می دانید؟

جدول اشتال جدولی است که به تشخیص بهترین تیرآهن بر اساس وزن آن کمک می کند. در این جدول اطلاعاتی در رابطه با وزن، اندازه و ضخامت تیرآهن درج شده است. هرچه وزن، ضخامت و اندازه محصولی که توسط کارخانه ها تولید می شود به این اعداد نزدیک تر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای آن است. پیشنهاد می کنیم حتما نگاهی به جدول اشتال تیرآهن داشته باشید.

با این توصیفات بهترین تیرآهن با توجه به کارخانه تولید کننده، تیرآهن IPE است که مطابق جدول اشتال تولید شده باشد. وزن و مشخصات تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان نزدیک ترین شباهت را به مقادیر جداول اشتال و جدول استاندارد جهانی دارد، به همین دلیل پرفروش ترین و بهترین تیرآهن در بازار ایران به حساب می آید. علت گران بودن قیمت تیرآهن ذوب آهن نیز همین نکته است. همچنین محصولات کارخانه‌ های ناب تبریز، فولاد غرب، کوثر اهواز، فایکو و دیگر کارخانجات تولید تیرآهن نیز طرفداران خاص خود را دارند. به طور مثال تیرآهن های کارخانه یزد، ناب، آرین و فایکو به دلیل سبک وزن بودن و صرفه اقتصادی می توانند بهترین تیرآهن از نظر قیمت باشند.

با وجود اینکه ممکن است محصول تولیدی برخی از کارخانه های تولیدکننده تیرآهن بسیار کمتر از تیرآهن ذوب آهن باشد، اما تفاوت قیمت فاحش نشان دهنده کیفیت پایین آن ها خواهد بود و مسلما فدا کردن کیفیت در برابر قیمت، صدمات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. به همین دلیل قبل از خرید تیرآهن حتما از کارخانه های تولیدکننده و قیمت نهایی آن اطلاعات کامل داشته باشید و از مراکز معتبر فروش آهن آلات نسبت به خرید اقدام کنید. در لینک زیر می توانید قیمت روز انواع تیرآهن معتبرترین کارخانه های تولیدکننده تیرآهن در ایران را مشاهده کنید. همچنین جهت مشاوره خرید می توانید با کارشناسان ما در آهن ملل در تماس باشید.

مشاهده قیمت و خرید محصولات

آهن ملل؛ توزیع کننده انواع تیرآهن به صورت آنلاین و حضوری

قیمت آنلاین تیرآهن

بهترین تیرآهن برای ستون

با توجه به اطلاعات کسب شده به راحتی می توان بهترین نوع تیرآهن برای هر پروژه ساخت و ساز، اعضای مختلف سازه و یا صنایع مختلف را شناسایی کرد. به طور مثال تیرآهن‌ هایی با بال پهن که مقطع آن‌ ها مربع شکل است، بهترین تیرآهن برای ستون هستند. همچنین تیرآهن های ساز ۱۴ تا ۱۸ به دلیل کاربرد بیشتر، فروش بالاتری نیز دارند.

نکات مهم در انتخاب بهترین تیرآهن

در انتخاب بهترین نوع تیرآهن برای پروژه خود علاوه بر اطلاعاتی که تاکنون گفتیم باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

  • توجه به رنگ تیرآهن در زمان خرید اهیمت دارد. تیرآهن در اصل به رنگ مشکی یا طوسی پر رنگ است، اما در صورتی که در مجاورت رطوبت قرار گرفته باشد متمایل به رنگ نارنجی می شود. این تغییر رنگ در کیفیت محصول تاثیرگذار است و تیرآهنی که دچار زنگ زدگی شده باشد کیفیت خوبی نخواهد داشت.
  • بر خلاف نظر برخی افراد، سنگین بودن تیرآهن نشان دهنده کیفیت آن نیست، بلکه هر چه وزن تیرآهن انتخابی به جدول اشتال نزدیک تر باشد، کیفیت آن بالاتر خواهد بود. به همین دلیل برای انتخاب تیرآهن با وزن استاندارد، حتما از تولیدات کارخانجات معتبر یا مراکز معتبر فروش آهن آلات استفاده کنید.
  • تیرآهن هایی که از کارخانه خریداری می شود به صورت وزنی و کیلوگرم می باشد، ولی در بازار می توان این محصول را به صورت شاخه ای خریداری کرد.

نتیجه گیری

امروزه اکثر تیرآهن های موجود در بازار ایران تیرهای IPE هستند. می توان گفت این نوع تیرآهن هم از نظر کیفیت و هم از نظر کاربرد بهترین تیرآهن در ایران محسوب می شود. بهترین کارخانه تولید کننده تیرآهن نیز در حال حاضر کارخانه ذوب آهن اصفهان می باشد، زیرا مشخصات تیرآهن های آن به جدول اشتال نزدیک تر بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

بهترین نوع تیرآهن کدام است؟

بهترین تیرآهن را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی معرفی کرد، مانند شکل ظاهر، استاندارد تولید یا کارخانه تولید کننده که در این مقاله تمام این پارامترها را بررسی و بهترین تیرآهن در هر قسمت را معرفی کردیم.

کدام کارخانه بهترین تیرآهن را تولید می کند؟

بهترین تیرآهن کارخانه های تولید کننده را می توان بر اساس استاندارد تولید، کیفیت و یا قیمت مشخص کرد، اما به طور کلی می توان گفت تیرآهن IPE ذوب آهن اصفهان بهترین نوع تیراهن در ایران می باشد که وزن آن طبق جدول اشتال است و علت گران بودن آن نیز همین مسئله می باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.