امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

شرایط کلی بازار جهانی فولاد در این روزها

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/24 0
شرایط کلی بازار جهانی فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای شرایط کلی بازار جهانی فولاد در این روزها، در این روزها شرایط کلی در بازار فولاد به گونه‌ای است که می‌توان گفت جریان عمومی قیمت‌ها در بازارهای جهانی فولاد بی‌تاثیر از نوسان قیمت نفت نبوده و کماکان  شاهد آن هستیم که افت نرخ‌‌ها به نسبت در بازارهای کالایی گسترش یافته…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای شرایط کلی بازار جهانی فولاد در این روزها، در این روزها شرایط کلی در بازار فولاد به گونه‌ای است که می‌توان گفت جریان عمومی قیمت‌ها در بازارهای جهانی فولاد بی‌تاثیر از نوسان قیمت نفت نبوده و کماکان  شاهد آن هستیم که افت نرخ‌‌ها به نسبت در بازارهای کالایی گسترش یافته که فولاد نیز از این روند کلی نیز بی‌تاثیر نبوده‌است.
شایعات در بازار فولاد حاکی از آن است که تنها سنگ‌‌آهن در مواد اولیه با رشد نرخ بی‌سابقه‌ای مواجه گشته‌است. بر همین اساس همین امر می‌تواند محرکی برای بازار فولاد با محوریت تولیدات چین باشد، ولی باز هم نمی‌توان در شرایط فعلی در این خصوص اظهار نظر قاطعی داشت. در همین راستا هم‌چنان شاهد جرقه‌‌های قیمتی پراکنده ولی مهمی در بازار چین می‌باشیم که نشان می‌دهد تقاضای سرکوب ‌شده ماه‌‌های اخیر در بازار فولاد این کشور در حال خودنمایی جدیدی است تا میزان مصرف بزرگ‌‌ترین فولاد‌ساز در جهان را باز هم بازیابی کند.

در شرایط فعلی باید یک تفاوت جدی را بین بازار داخلی چین با سایر بازارهای جهانی در نظر گرفت، ولی به مرور زمان شرایط با تعادل بیشتری روبه‌رو می‌شود که همین موارد نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارد. تنها می‌توان امیدوار بود که سیگنال‌های مثبت در بازار داخلی چین به سایر کشورهای جهان نیز گسترش یابد، آن‌ هم در شرایطی که قیمت ‌های فعلی در سطوح پایینی قرار داشته که می‌تواند امکان افت بیشتر قیمت‌ها را محدود سازد.

نگرانی دیگری که وجود دارد این است که باید این احتمال را در نظر گرفت که بهای نفت‌خام و نوسان نرخ در بازارهای کالایی و بازارهای مالی در جهان، بازار فولاد را هم به حرکت جدیدی وادارد و افت قیمت‌های جدیدی را به این بازار تحمیل کند که شاید فراتر از حد مقاومت این بازار باشد. حداقل خروجی تکانه‌های افزایشی تقاضا و جرقه‌های رشد قیمتی در بازار چین می‌تواند مقاومت در برابر افت بیشتر نرخ در بازارهای جهانی به‌ شمار رود که از این منظر رخدادهای چین می‌تواند برای بازار جهانی فولاد خوش‌یمن ارزیابی شود.