امروز : دوشنبه 30 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

ترکمنستان بازاری مناسب برای صادرات محصولات فلزی ایرانی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1397/08/21 1
ترکمنستان بازاری مناسب برای صادرات محصولات فلزی ایران

تعیین کشورهای مناسب برای صادرات آهن و فولاد از سمت وزارت صمت بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال 1394 صنعت فولاد ایران، لیستی از کشورهای مختلف را برای بازار صادرات انتخاب کرد. در فهرست ایجاد شده تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه، آسیای دور و نزدیک و تعدادی از کشورهای اروپایی و آفریقایی بررسی شدند. با استفاده…

تعیین کشورهای مناسب برای صادرات آهن و فولاد از سمت وزارت صمت

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال 1394 صنعت فولاد ایران، لیستی از کشورهای مختلف را برای بازار صادرات انتخاب کرد. در فهرست ایجاد شده تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه، آسیای دور و نزدیک و تعدادی از کشورهای اروپایی و آفریقایی بررسی شدند. با استفاده از این بررسی‌ها صنعت فولاد ایران قصد داشت که فرصت‌های مناسب صادرات آهن و فولاد در کشورهای دیگر را برای بسیاری از عرضه‌کنندگان در بازار فولاد و آهن آشکار سازد.

بازار صادرات آهن و فولاد کشور ترکمنستان

یکی از کشورهای مورد بررسی برای ایجاد یک بازار صادراتی، کشور ترکمنستان است. اقتصاد این کشور هنوز با چالش‌هایی روبه‌رو است و همواره در حال بهبود می‌باشد. طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال 2017 رشد اقتصادی ترکمنستان بیش از 6.5 درصد بوده‌است. عوامل موثر بر رشد اقتصاد این کشور را می‌توان صادرات گاز طبیعی، سیاست جایگزینی واردات و به طور کلی سیاست‌های انبساطی مالی دولت این کشور دانست.
مهمترین هدف دولت ترکمنستان، ایجاد اصلاحات در بخش انرژی محسوب می‌شد. بر همین اساس دولت در مسیرهای انتقال انرژی تنوع ایجاد کرد و سرمایه‌های خارجی در بخش انرژی را جذب کرد. دولت قصد داشت جریان اصلاحات در این بخش را نهادینه کند.

برنامه دولت ترکمنستان برای جذب سرمایه‌گذاری

دولت ترکمنستان هدف‌های بسیاری برای اقتصاد این کشور داشت. یکی از مهمترین اهداف دولت مرکزی ترکمنستان را می‌توان رشد خصوصی‌سازی کل اقتصاد این کشور تا سال 2020 دانست. از دیگر اهداف دولت می‌توان به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی اشاره کرد. دولت ترکمنستان برای نیل به این اهداف تمام تمرکز خود را بر خصوصی‌سازی بخش‌های انرژی و حمل و نقل ریلی متمرکز کرد.
در سال 2016 نرخ سرمایه‌گذاری برای تولید ناخالصی این کشور در حدود 47 درصد بود که این نرخ در سال 2017 به 41 درصد رسید. این مسئله به دلیل اتمام پروژه‌های سرمایه‌گذاری اتفاق افتاد. مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که در طی یک دوره زمانی کوتاه میزان کسری حساب جاری نسبت به تولید ناخالصی این کشور حدود 8 درصد افت داشته‌است.

گذر ترکمنستان از توسعه و افزایش مصرف فولاد این کشور

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، میزان مصرف فولاد با درجه توسعه‌یافتگی هر کشور رابطه تنگاتنگی دارد. در واقع این مسئله برای کشورهای در حال توسعه یکی از شاخص‌های مهم به شمار می‌رود. محققان مشخص کرده‌اند که نرخ رشد فولاد در مراحل اولیه رشد و جهش اقتصادی شدت می‌یابد. معمولا پس از یک دوره که ثبات بر بازار حاکم می‌شود، اقتصاد رشد می‌کند و به مرور مصرف فولاد کاهش می‌یابد.
قاعدتا حجم عظیم سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و زیرساخت‌های صنعتی، میزان مصرف فولاد را بالا می‌برد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم کشور ترکمنستان در حال پیشرفت و گذر از دوره توسعه است، بنابراین می‌توان بازار خوبی برای صادرات فولاد باشد.
مادامی که جذب سرمایه‌گذاری در این کشور افزایش یابد، ارزش افزوده این بخش صنعت این کشور نیز رشد خواهد کرد. با رشد صنعت و زیرساخت‌ها در این کشور و افزایش حجم مصرف فولاد، صادرات میلگرد و آهن ایران در این کشور بازار مناسبی پیدا خواهد کرد.

نظرات

  • حمید

    سلام. در این زمان که تحریم هستیم و نمیتونیم به کشور قاره های دیگر صادرات داشته باشیم باید سهم زیادی از محصولات فولادی همسایه ها را خودمان تامین کنیم که بتونیم برای کشور ارز آوری داشته باشیم.