امروز : یکشنبه 6 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : 300 تا 900 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان

1398/12/07 0
نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت گیرد. وی افزود که وزارت صمت در شرایط کنونی اقدام مناسبی انجام داده که امیدواریم این اقدام به صورت مقطعی نباشد و تمرکز آن بیشتر بر روی این صنعت باشد. در صورتی که تصمیم وزارت صمت به درستی اجرا شود، در نهایت مصرف‌کننده نهایی نفع می‌برد، نه دلالان بازار.
مومنی همواره بر ضرورت عرضه انواع فولاد در بازار بورس کالا تاکید می‌کند. وی بر این عقیده است که عدم عرضه آهن اسفنجی در بازار بورس باعث ایجاد معاملات غیرشفاف و به وجود آمدن نوساناتی در بازار می‌شود.
وی تاکید دارد که در صورتی که بخواهیم بازار معاملات این کالا شفاف باشد و همگان متوجه درستی عرضه این محصول شوند، لازم است که آهن اسنفجی در بازار بورس کالا عرضه شود. همان‌طور که می‌دانید در بازار آزاد مسائل و سفته‌بازی‌هایی وجود دارد که برای خاتمه دادن به آن‌ها بهترین راه، عرضه در بورس است.
علیرضا کدیور، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه بیان کرد که آهن اسفنجی ماده اولیه در تولید زنجیره فولاد است. در واقع برای کلیه تولیدات مانند شمش فولادی، ورق آهن و صنایع پایین‌دست از این محصول استفاده می‌کنند.
همان‌طور که می‌دانید آهن اسفنجی کالای نهایی نیست. همچنین این ماده کالایی نیست که مصرف‌کننده زیادی داشته باشد و معمولاد واحدهای تولیدکننده پایین‌دستی فولادی از آن استفاده می‌کنند و مشتری آن هستند.
وی در ادامه اشاره کرد که تصمیم وزارت صمت زمانی منطقی می‌شد که عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا انجام می‌شد، ولی محدودیت خرید را صرفا برای واحد‌های پایین‌دستی می‌گذاشتند تا حداقل شفافیت از بازار حذف نشود.
مدیر اجرایی انجمن فولاد، وحید یعقوبی، صدور بخشنامه وزارت صمت را مثبت ارزیابی می‌کند و عنوان  می‌کند که یکی از دلایل التهابات بازار فولاد در این چند وقت این است که نقدینگی به بازار فولاد هجوم آورده‌است.
وی در ادامه اشاره کرد که فولاد کالایی با ماندگاری بالاست و قدرت نقد شوندگی دارد، به همین دلیل توجه تجار را به خود جلب کرده و به فعال بازار تبدیل شده‌اند. در چنین شرایطی، آهن اسفنجی به دست واحد‌های تولیدی نمی‌رسد و التهاب بازار افزایش می‌یابد.