امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/07 0
نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت گیرد. وی افزود که وزارت صمت در شرایط کنونی اقدام مناسبی انجام داده که امیدواریم این اقدام به صورت مقطعی نباشد و تمرکز آن بیشتر بر روی این صنعت باشد. در صورتی که تصمیم وزارت صمت به درستی اجرا شود، در نهایت مصرف‌کننده نهایی نفع می‌برد، نه دلالان بازار.
مومنی همواره بر ضرورت عرضه انواع فولاد در بازار بورس کالا تاکید می‌کند. وی بر این عقیده است که عدم عرضه آهن اسفنجی در بازار بورس باعث ایجاد معاملات غیرشفاف و به وجود آمدن نوساناتی در بازار می‌شود.
وی تاکید دارد که در صورتی که بخواهیم بازار معاملات این کالا شفاف باشد و همگان متوجه درستی عرضه این محصول شوند، لازم است که آهن اسنفجی در بازار بورس کالا عرضه شود. همان‌طور که می‌دانید در بازار آزاد مسائل و سفته‌بازی‌هایی وجود دارد که برای خاتمه دادن به آن‌ها بهترین راه، عرضه در بورس است.
علیرضا کدیور، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه بیان کرد که آهن اسفنجی ماده اولیه در تولید زنجیره فولاد است. در واقع برای کلیه تولیدات مانند شمش فولادی، ورق آهن و صنایع پایین‌دست از این محصول استفاده می‌کنند.
همان‌طور که می‌دانید آهن اسفنجی کالای نهایی نیست. همچنین این ماده کالایی نیست که مصرف‌کننده زیادی داشته باشد و معمولاد واحدهای تولیدکننده پایین‌دستی فولادی از آن استفاده می‌کنند و مشتری آن هستند.
وی در ادامه اشاره کرد که تصمیم وزارت صمت زمانی منطقی می‌شد که عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا انجام می‌شد، ولی محدودیت خرید را صرفا برای واحد‌های پایین‌دستی می‌گذاشتند تا حداقل شفافیت از بازار حذف نشود.
مدیر اجرایی انجمن فولاد، وحید یعقوبی، صدور بخشنامه وزارت صمت را مثبت ارزیابی می‌کند و عنوان  می‌کند که یکی از دلایل التهابات بازار فولاد در این چند وقت این است که نقدینگی به بازار فولاد هجوم آورده‌است.
وی در ادامه اشاره کرد که فولاد کالایی با ماندگاری بالاست و قدرت نقد شوندگی دارد، به همین دلیل توجه تجار را به خود جلب کرده و به فعال بازار تبدیل شده‌اند. در چنین شرایطی، آهن اسفنجی به دست واحد‌های تولیدی نمی‌رسد و التهاب بازار افزایش می‌یابد.