امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/07 0
نابسامانی بازار آهن اسفنجی به دست دلالان - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای نابسامانی بازار آهن، یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه در طی بیانات خود اشاره کرد که زمانی که کالایی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده به هر قیمتی که بخواهد محصولات خود را به فروش می‌رساند. علاوه بر این، این فروش می‌تواند به هر شخصی که خود فروشنده مایل است، صورت گیرد. وی افزود که وزارت صمت در شرایط کنونی اقدام مناسبی انجام داده که امیدواریم این اقدام به صورت مقطعی نباشد و تمرکز آن بیشتر بر روی این صنعت باشد. در صورتی که تصمیم وزارت صمت به درستی اجرا شود، در نهایت مصرف‌کننده نهایی نفع می‌برد، نه دلالان بازار.
مومنی همواره بر ضرورت عرضه انواع فولاد در بازار بورس کالا تاکید می‌کند. وی بر این عقیده است که عدم عرضه آهن اسفنجی در بازار بورس باعث ایجاد معاملات غیرشفاف و به وجود آمدن نوساناتی در بازار می‌شود.
وی تاکید دارد که در صورتی که بخواهیم بازار معاملات این کالا شفاف باشد و همگان متوجه درستی عرضه این محصول شوند، لازم است که آهن اسنفجی در بازار بورس کالا عرضه شود. همان‌طور که می‌دانید در بازار آزاد مسائل و سفته‌بازی‌هایی وجود دارد که برای خاتمه دادن به آن‌ها بهترین راه، عرضه در بورس است.
علیرضا کدیور، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه بیان کرد که آهن اسفنجی ماده اولیه در تولید زنجیره فولاد است. در واقع برای کلیه تولیدات مانند شمش فولادی، ورق آهن و صنایع پایین‌دست از این محصول استفاده می‌کنند.
همان‌طور که می‌دانید آهن اسفنجی کالای نهایی نیست. همچنین این ماده کالایی نیست که مصرف‌کننده زیادی داشته باشد و معمولاد واحدهای تولیدکننده پایین‌دستی فولادی از آن استفاده می‌کنند و مشتری آن هستند.
وی در ادامه اشاره کرد که تصمیم وزارت صمت زمانی منطقی می‌شد که عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا انجام می‌شد، ولی محدودیت خرید را صرفا برای واحد‌های پایین‌دستی می‌گذاشتند تا حداقل شفافیت از بازار حذف نشود.
مدیر اجرایی انجمن فولاد، وحید یعقوبی، صدور بخشنامه وزارت صمت را مثبت ارزیابی می‌کند و عنوان  می‌کند که یکی از دلایل التهابات بازار فولاد در این چند وقت این است که نقدینگی به بازار فولاد هجوم آورده‌است.
وی در ادامه اشاره کرد که فولاد کالایی با ماندگاری بالاست و قدرت نقد شوندگی دارد، به همین دلیل توجه تجار را به خود جلب کرده و به فعال بازار تبدیل شده‌اند. در چنین شرایطی، آهن اسفنجی به دست واحد‌های تولیدی نمی‌رسد و التهاب بازار افزایش می‌یابد.