امروز : دوشنبه 29 دی 1399

تاثیر رکود بازار آهن بر پروژه های ساختمانی کشور

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/08/12 1
تاثیر رکود بازار بر پروژه های ساختمانی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی این مدت اخیر بسیاری از سازنده‌های پروژه های ساختمانی با توجه به شرایط جدید بازار آهن‌آلات و مصالح ساختمانی تصمیمات جدیدی اتخاذ کردند. در روزهای اخیر شاهد بسیاری از ساختمان‌های نیمه‌ساخت و پروژه‌های نیمه‌کاره در گوشه و کنار شهرها هستیم. همه این‌ها نشان می‌دهد که بازار آهن می‌تواند بر بازار…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی این مدت اخیر بسیاری از سازنده‌های پروژه های ساختمانی با توجه به شرایط جدید بازار آهن‌آلات و مصالح ساختمانی تصمیمات جدیدی اتخاذ کردند. در روزهای اخیر شاهد بسیاری از ساختمان‌های نیمه‌ساخت و پروژه‌های نیمه‌کاره در گوشه و کنار شهرها هستیم. همه این‌ها نشان می‌دهد که بازار آهن می‌تواند بر بازار مسکن اثرگذار باشد. فعالان مشغول در حوزه صنعت ساختمان‌سازی در شهر تهران هنوز قصد تکمیل کردن ساختمان‌ها و پروژه‌های نیمه‌کاره خود را ندارند. ساختمان‌سازها سرعت تکمیل و ساخت پروژه‌های خود را کاهش داده‌اند تا شاید بتوانند با این کار رکود بازار را رد کنند.

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت بیش از حد آهن‌آلات ساختمانی مثل تیرآهن و میلگرد آجدار، سازندگان را مجبور به توقف یا افزایش تاریخ اتمام پروژه‌ها کرده‌است. در شهر تهران پروژه‌های ساختمانی نیمه‌کاره بسیار دیده‌می‌شود. بعضی از این پروژه‌ها بیش از 9 ماه است که نیمه‌کاره‌اند و حدود 30 تا 40 درصد از حجم تکمیل پروژه باقی ‌مانده‌است.

بر اساس آمارها در شرایط کنونی بازار آهن به دلیل وجود رکودی کوتاه‌مدت و ثبات قیمت، هم اکنون قیمت‌ها سیری رو به افزایش را طی می‌کنند. تا افت قیمت‌ آهن‌آلات و رسیدن قیمت‌ها به قیمت پایه، سازندگان ترجیح می‌دهند برای خرید مصالح ساختمانی خود منتظر بمانند. در واقع سازندگان با توجه به شرایط فعلی و رکود سنگین بازار، رمقی برای ساخت و ساز ندارند. در طی ماه جاری، بالا رفتن قیمت آهن به صورت گام به گام دلیلی بود بر تغییر عملکرد و رفتار سازندگان. در حقیقت سازندگان با وجود افزایش قیمت‌ها نمی‌توانند به بازار امروز اعتماد کنند. دولت باید با استفاده از ساز و کارهای مناسب برنامه‌ای برای ثبات بازار آهن و در نتیجه پیشرفت ساخت پروژه‌های ساختمانی کشور طرح نماید.

نظرات

  • دارابی

    بالا بودن قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد برای انبوه سازان ساختمانی صرفه برای کار کردن ندارد.