امروز : شنبه 4 بهمن 1399

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

تداوم رشد قیمت سنگ آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/30 0
تداوم رشد قیمت سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، ظرف روزهای گذشته روند رو به رشد بهای سنگ ‌آهن تا جایی پیشرفت که این کالا رکورد تاریخی قیمت خود را شکست؛ هرچند که در ادامه بهای این کالا در بازارهای جهانی دچار اصلاح شد، اما همچنان سنگ‌ آهن صدرنشین بازارهای جهانی است. بررسی دلایل افزایش قیمت سنگ‌ آهن در بازارها میی تواند نمایانگر زمان استمرار…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، ظرف روزهای گذشته روند رو به رشد بهای سنگ ‌آهن تا جایی پیشرفت که این کالا رکورد تاریخی قیمت خود را شکست؛ هرچند که در ادامه بهای این کالا در بازارهای جهانی دچار اصلاح شد، اما همچنان سنگ‌ آهن صدرنشین بازارهای جهانی است. بررسی دلایل افزایش قیمت سنگ‌ آهن در بازارها میی تواند نمایانگر زمان استمرار این روند رو به رشد باشد.

کیوان جعفری‌ طهرانی، تحلیلگر و کارشناس‌ارشد بازار کامودیتی ‌ها در خصوص روند بازار سنگ ‌آهن و رکورد‌شکنی های قیمتی این کالا ظرف هفته های اخیر در دنیا  گفت: برخلاف پیش ‌بینی های قبلی، سنگ ‌آهن در هفته ‌های پایانی سال ۲۰۲۰ روند رو به رشد بی‌ سابقه ‌ای را طی کرد که برآورد می‌ شود تا اواخر ژانویه و حتی روزهای ابتدایی فوریه نیز این روند ادامه یابد.   

جعفری‌ طهرانی گفت: برآوردهای قبلی از بازارسنگ‌ آهن در دنیا براساس سرد شدن هوا در چین در اواخر پاییز و زمستان امسال و کاهش تولید فولاد در این کشور و کاهش پروژه ‌های ساخت ‌و‌ساز استوار بود اما برخلاف برآوردهای اولیه و روال سال های گذشته، تا به حال چین زمستان سردی نداشته و به این ترتیب روند فعالیت ساخت و ساز در این کشور ادامه داشته و تقاضا برای فولاد در این کشور کاهش چندانی نداشته است. البته عدم‌ کاهش تقاضای فولاد چین را نسبت به زمستان های سال قبل عنوان می‌ کنند. در واقع تولید فولاد این کشور در هفتهه های گذشته به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در روز رسید، این در حالی است که در ماه آگوست (تابستان) روزانه ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد در چین نیز تولید می ‌شد، بنابراین عدم‌ کاهش جدی تولید فولاد چین، سیگنالی افزایشی برای بازارهای سنگ‌ آهن دنیا بود .

جعفری‌ طهرانی در مورد محدودیت در عرضه سنگ‌ آهن که سیگنال‌ ساز رشد بازارهاست گفت: در کنار استمرار تقاضا برای سنگ‌ آهن از سوی فولادسازان چینی، کاهش عرضه این محصول نیز به رشد قیمت ها در بازارآهن  دامن زد. از سویی در هفته گذشته طوفانی شدید در استرالیا ایجاد شد که این موضوع عاملی در جهت محدودیت عرضه سنگ‌آهن به‌ شمار می ‌رود.