امروز : جمعه 14 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/15 0
عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان نیازمند دریافت اخذ مجوز از وزارت صمت برای صادرات هر محموله می‌باشند.

این سخت‌گیری بیش از حد در صادرات محصولات فولادی به ویژه در شرایطی که اغلب فولادسازان تحریم بوده‌اند و برای حضور در بازارهای بین‌المللی با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند، منجر به سلب قدرت چانه‌زنی و برنامه‌ریزی از آن‌ها می‌شود.

حراج شمش به روش معکوس نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که پیش از این در معاملات بورس کالا شاهد آن بوده‌ایم. وزارت صنعت، معدن و تجارت در طی اقدامی غیرمنطقی خواستار معامله عرضه شده در بورس کالا با کمترین قیمت‌های پیشنهادی شدند. این موضوع در حالی است که معمولا طبق قوانین و مقررات از سوی کارگزاران درخواست مشتریان ثبت و محصول به بالاترین پیشنهاد قیمتی فروخته می‌شود.
بر همین اساس، متقاضیان شمش نیز که برای بدست آوردن شمش فولادی بیشترین قیمت را پیشنهاد داده بودند، از معترضان روش متعادل‌سازی دولت هستند. آنان بر این باورند که بهتر بود که پیش از انجام هر معامله‌ای برای ممانعت از افزایش قیمت، یک سقف رقابتی تعیین می‌شد. علاوه بر این، آن‌ها معتقدند که این روش، روش مناسب و عادلانه‌ای برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها در بازار نمی‌باشد.

هم اکنون در بازار اظهارنظرهای پراکنده‌ای به گوش می‌رسد که طبق این دیدگاه به احتمال زیاد وضعیت فعلی پیچیده‌تر نیز خواهد شد.
مسئله‌ای که حائز اهمیت است، تمرکز و تلاش‌ مسئولان جهت فشار آوردن بر شرکت‌های تولیدکننده شمش و غفلت از شرکت‌های تولیدکننده میلگرد بوده‌است. می‌توان گفت به طور کلی از مجموع شمشی که در بازار بورس کالا معامله شده و میزان تحویلی به کارخانه‌های نورد تولیدکننده میلگرد فقط 25 درصد به میلگرد تبدیل و در بازار بورس عرضه شده‌است.