امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/15 0
عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان نیازمند دریافت اخذ مجوز از وزارت صمت برای صادرات هر محموله می‌باشند.

این سخت‌گیری بیش از حد در صادرات محصولات فولادی به ویژه در شرایطی که اغلب فولادسازان تحریم بوده‌اند و برای حضور در بازارهای بین‌المللی با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند، منجر به سلب قدرت چانه‌زنی و برنامه‌ریزی از آن‌ها می‌شود.

حراج شمش به روش معکوس نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که پیش از این در معاملات بورس کالا شاهد آن بوده‌ایم. وزارت صنعت، معدن و تجارت در طی اقدامی غیرمنطقی خواستار معامله عرضه شده در بورس کالا با کمترین قیمت‌های پیشنهادی شدند. این موضوع در حالی است که معمولا طبق قوانین و مقررات از سوی کارگزاران درخواست مشتریان ثبت و محصول به بالاترین پیشنهاد قیمتی فروخته می‌شود.
بر همین اساس، متقاضیان شمش نیز که برای بدست آوردن شمش فولادی بیشترین قیمت را پیشنهاد داده بودند، از معترضان روش متعادل‌سازی دولت هستند. آنان بر این باورند که بهتر بود که پیش از انجام هر معامله‌ای برای ممانعت از افزایش قیمت، یک سقف رقابتی تعیین می‌شد. علاوه بر این، آن‌ها معتقدند که این روش، روش مناسب و عادلانه‌ای برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها در بازار نمی‌باشد.

هم اکنون در بازار اظهارنظرهای پراکنده‌ای به گوش می‌رسد که طبق این دیدگاه به احتمال زیاد وضعیت فعلی پیچیده‌تر نیز خواهد شد.
مسئله‌ای که حائز اهمیت است، تمرکز و تلاش‌ مسئولان جهت فشار آوردن بر شرکت‌های تولیدکننده شمش و غفلت از شرکت‌های تولیدکننده میلگرد بوده‌است. می‌توان گفت به طور کلی از مجموع شمشی که در بازار بورس کالا معامله شده و میزان تحویلی به کارخانه‌های نورد تولیدکننده میلگرد فقط 25 درصد به میلگرد تبدیل و در بازار بورس عرضه شده‌است.