امروز : چهارشنبه 13 اسفند 1399

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 120 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

80 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/15 0
عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان نیازمند دریافت اخذ مجوز از وزارت صمت برای صادرات هر محموله می‌باشند.

این سخت‌گیری بیش از حد در صادرات محصولات فولادی به ویژه در شرایطی که اغلب فولادسازان تحریم بوده‌اند و برای حضور در بازارهای بین‌المللی با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند، منجر به سلب قدرت چانه‌زنی و برنامه‌ریزی از آن‌ها می‌شود.

حراج شمش به روش معکوس نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که پیش از این در معاملات بورس کالا شاهد آن بوده‌ایم. وزارت صنعت، معدن و تجارت در طی اقدامی غیرمنطقی خواستار معامله عرضه شده در بورس کالا با کمترین قیمت‌های پیشنهادی شدند. این موضوع در حالی است که معمولا طبق قوانین و مقررات از سوی کارگزاران درخواست مشتریان ثبت و محصول به بالاترین پیشنهاد قیمتی فروخته می‌شود.
بر همین اساس، متقاضیان شمش نیز که برای بدست آوردن شمش فولادی بیشترین قیمت را پیشنهاد داده بودند، از معترضان روش متعادل‌سازی دولت هستند. آنان بر این باورند که بهتر بود که پیش از انجام هر معامله‌ای برای ممانعت از افزایش قیمت، یک سقف رقابتی تعیین می‌شد. علاوه بر این، آن‌ها معتقدند که این روش، روش مناسب و عادلانه‌ای برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها در بازار نمی‌باشد.

هم اکنون در بازار اظهارنظرهای پراکنده‌ای به گوش می‌رسد که طبق این دیدگاه به احتمال زیاد وضعیت فعلی پیچیده‌تر نیز خواهد شد.
مسئله‌ای که حائز اهمیت است، تمرکز و تلاش‌ مسئولان جهت فشار آوردن بر شرکت‌های تولیدکننده شمش و غفلت از شرکت‌های تولیدکننده میلگرد بوده‌است. می‌توان گفت به طور کلی از مجموع شمشی که در بازار بورس کالا معامله شده و میزان تحویلی به کارخانه‌های نورد تولیدکننده میلگرد فقط 25 درصد به میلگرد تبدیل و در بازار بورس عرضه شده‌است.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.