امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 100 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا

1398/12/15 0
عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عرضه شمش فولادی در بازار بورس کالا، به نظر می‌رسد یکی از مسائلی که در آینده بتواند بر وضعیت بازار فولاد اثر بگذارد، ممانعت از صادرات محصولات فولادی به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف‌پذیری میزان سهمیه‌‌ها به منظور متعادل‌سازی بازار می‌باشد. علاوه بر این، فولادسازان نیازمند دریافت اخذ مجوز از وزارت صمت برای صادرات هر محموله می‌باشند.

این سخت‌گیری بیش از حد در صادرات محصولات فولادی به ویژه در شرایطی که اغلب فولادسازان تحریم بوده‌اند و برای حضور در بازارهای بین‌المللی با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند، منجر به سلب قدرت چانه‌زنی و برنامه‌ریزی از آن‌ها می‌شود.

حراج شمش به روش معکوس نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که پیش از این در معاملات بورس کالا شاهد آن بوده‌ایم. وزارت صنعت، معدن و تجارت در طی اقدامی غیرمنطقی خواستار معامله عرضه شده در بورس کالا با کمترین قیمت‌های پیشنهادی شدند. این موضوع در حالی است که معمولا طبق قوانین و مقررات از سوی کارگزاران درخواست مشتریان ثبت و محصول به بالاترین پیشنهاد قیمتی فروخته می‌شود.
بر همین اساس، متقاضیان شمش نیز که برای بدست آوردن شمش فولادی بیشترین قیمت را پیشنهاد داده بودند، از معترضان روش متعادل‌سازی دولت هستند. آنان بر این باورند که بهتر بود که پیش از انجام هر معامله‌ای برای ممانعت از افزایش قیمت، یک سقف رقابتی تعیین می‌شد. علاوه بر این، آن‌ها معتقدند که این روش، روش مناسب و عادلانه‌ای برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها در بازار نمی‌باشد.

هم اکنون در بازار اظهارنظرهای پراکنده‌ای به گوش می‌رسد که طبق این دیدگاه به احتمال زیاد وضعیت فعلی پیچیده‌تر نیز خواهد شد.
مسئله‌ای که حائز اهمیت است، تمرکز و تلاش‌ مسئولان جهت فشار آوردن بر شرکت‌های تولیدکننده شمش و غفلت از شرکت‌های تولیدکننده میلگرد بوده‌است. می‌توان گفت به طور کلی از مجموع شمشی که در بازار بورس کالا معامله شده و میزان تحویلی به کارخانه‌های نورد تولیدکننده میلگرد فقط 25 درصد به میلگرد تبدیل و در بازار بورس عرضه شده‌است.


برچسب‌ها: