امروز : دوشنبه 18 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

170 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

250 تومان

کاهش

مشکل تامین مواد اولیه در صنعت فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/09/30 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون کشور ما با خطر جدی تامین مواد اولیه در صنعت فولاد مواجه است. این مشکل بیشتر از آن که برخی از افراد فعال در این حوزه می‌اندیشند، جدیت دارد. در حال حاضر کسری فعلی نیاز کارخانه تامین شده‌است. میزان تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی کشور حدود 80 میلیون تن است. با وضع…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون کشور ما با خطر جدی تامین مواد اولیه در صنعت فولاد مواجه است. این مشکل بیشتر از آن که برخی از افراد فعال در این حوزه می‌اندیشند، جدیت دارد. در حال حاضر کسری فعلی نیاز کارخانه تامین شده‌است. میزان تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی کشور حدود 80 میلیون تن است. با وضع عوارض 25 درصدی که باعث محدودیت در صادرات شده و  و جلوگیری از خروج حدود ۸ میلیون تن محصول کنسانتره و گندله، کسری نیاز داخلی به طور موقت تامین شده‌است.

با اینکه به طور موقت مسئله تامین مواد اولیه حل شده، اما با این حال، تنها تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در بخش معدن، 2 برابر کردن تولید سنگ‌آهن و استخراج حدود 150 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی است که می‌تواند باعث تامین کامل نیاز داخلی شود.

می‌توان گفت که در حال حاضر این مسئله، تنها راه برای سرمایه‌گذاری جهت حداکثرسازی تولید بخش معدن، در واقع تنها راه حل سرمایه‌گذاری برای حداکثرسازی تولید بخش معدن است. با این وجود هنوز هیچ برنامه صحیح و مدونی برای دست‌یابی به این هدف ارائه نشده‌است. شواهد نشان می‌دهد که دولت هم برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران این بخش پر ریسک اقدامی صورت نداده‌است. چراکه بسیاری از فعالان معدنی اظهار می‌کنند که اشتیاقی به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای که تنها امکان فروش داخل در آن میسر باشد را ندارند. در صورتی که این روند تداوم یابد، در آینده نه چندان دور، ایران با مشکل کمبود سنگ‌آهن مواجه خواهد شد.

چالش دیگر پیش‌روی صنعت فولاد، تعدد شرکت‌های تازه تاسیس تولیدکننده و نیز ظهور شرکت‌های معدنی فولادی است که در اوایل دهه گذشته با تفکیک مالکیتی بخش معدن از فولادسازان شکل گرفتند. از سوی دیگر در صورت وجود یک مدیریت واحد قطعا می‌توان با انرژی بالاتر و قدرت چانه‌زنی بهتری در خرید ملزومات و فروش محصول عمل کرد. جابه‌جا کردن سهام به‌ صورت ضربدری میان شرکت‌های معدنی و فولادسازان و نیز ادغام شرکت‌هایی که سهامداران مشترک دارند در صورتی‌ که با اراده دولت و نهادهای مالک مانند تامین اجتماعی انجام گیرد، از طریق کاهش تضاد منافع حلقه‌های زنجیره تولید، کاهش هزینه‌های موازی اداره این شرکت‌ها و نیز دستیابی به مقیاس‌ها بزرگ‌تر در معاملات می‌تواند هم‌افزایی قابل‌توجهی ایجاد کند. امید است این غفلت تصمیم‌گیران در اوایل دهه گذشته با تجربه به دست آمده و تدبیر مسئولان و مدیران امروز مرتفع شود.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.