امروز : چهارشنبه 18 تیر 1399

قیمت شمش فولادی : ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : اعلام شد

قیمت پروفیل زد : 100 تومان کاهش

قیمت قوطی آهن : 600 تومان کاهش

قیمت لوله مبلی : ثابت

قیمت لوله گالوانیزه : 1100 تومان افزایش

قیمت لوله صنعتی : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد شاهرود : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت‌ها در بازار آهن

1398/11/28 0
عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به دلیل عدم تعهد این شرکت‌ها به مجوزهای صادر شده، از راه‌های مختلف به صورت کلامی و کتبی تذکرهایی به آن‌ها داده می‌شد تا شاید با توجه به این گوشزدها کف عرضه را رعایت کنند. به هر حال شرکت‌های فولادی هنوز موفق به رعایت این مسئله نشده‌اند.
در پی عدم رعایت کف عرضه، بازار تشنه محصولات فولادی مختلف مثل ورق فولادی، میلگرد و غیره شده که همین مسئله باعث رشد سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار آهن شده‌است.
پی رو همین موضوع با حضور معاون امور معدنی وزارت صمت یعنی آقای اسماعیلی و تولیدکنندگان شمش جلساتی برگزار شد. در طی این جلسات عنوان شد که لازم است که در بازار بورس کالا میزان کف عرضه ارائه شود. در صورتی که این موضوع مطرح نشود، مسئله به مراجع بالاتر یعنی سیستم قضایی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارجاع داده خواهد شد.
پس از برگزاری این جلسات به شرکت‌های فولادی نامه‌ای فرستاده خواهد شد که در متن این نامه آورده شده که در روز 28 بهمن‌‌ماه باید یک سوم از میزان بدهکاری و کف عرضه‌ خود را به بازار بورس کالا تخصیص دهند. علاوه بر این، آنان باید تعهد دهند که از اکنون تا اواخر سال نیز مسئله کف عرضه را رعایت کنند.
در ادامه، مدیر کل دفتر صنایع معدنی اظهار کرد که در روز اخیر در حدود 47 هزار تن در بازار بورس کالا عرضه شده‌است. امروز هم طبق آنچه که تعیین شده باز هم عرضه خواهیم داشت. به همین ترتیب، انتظار می‌رود در روزهای پیش رو قیمت‌ها در بازار آهن تعدیل شوند و روند رو به کاهشی را در پی بگیرند. امید داریم که دیگر این رشد قیمت غیرمنطقی در بازار آهن رخ ندهد.
مدیر کل دفتر صنایع معدنی عنوان کرد که با توجه به ادعای شرکت‌های فولادی مبنی بر سرد شدن هوا، کاهش فشار گاز که باعث شده سیستم‌های خود را خاموش کنند و تولیدشان کاهش یابد، اشاره کرد که این گفته‌ها تنها بهانه می‌باشد. وی در ادامه بیان کرد که شرکت‌های مذکور زمانی که هوا هنوز سرد نشده بود، کف عرضه را انجام نمی‌دادند. در صورتی که اگر آن‌ها در دو ماه اخیر که افزایش قیمت‌ها را شاهد بودیم، کف عرضه‌شان را رعایت می‌کردند، حرفشان مورد قبول بود.


برچسب‌ها: