امروز : پنج شنبه 3 مهر 1399

قیمت قوطی آهن : 500 تا 1000 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : 500 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : با نوسانات قیمت متغیر اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 300 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 100 تا 300 تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 120 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 100 تا 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان نسبت به ساعاتی پیش افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت‌ها در بازار آهن

1398/11/28 0
عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به دلیل عدم تعهد این شرکت‌ها به مجوزهای صادر شده، از راه‌های مختلف به صورت کلامی و کتبی تذکرهایی به آن‌ها داده می‌شد تا شاید با توجه به این گوشزدها کف عرضه را رعایت کنند. به هر حال شرکت‌های فولادی هنوز موفق به رعایت این مسئله نشده‌اند.
در پی عدم رعایت کف عرضه، بازار تشنه محصولات فولادی مختلف مثل ورق فولادی، میلگرد و غیره شده که همین مسئله باعث رشد سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار آهن شده‌است.
پی رو همین موضوع با حضور معاون امور معدنی وزارت صمت یعنی آقای اسماعیلی و تولیدکنندگان شمش جلساتی برگزار شد. در طی این جلسات عنوان شد که لازم است که در بازار بورس کالا میزان کف عرضه ارائه شود. در صورتی که این موضوع مطرح نشود، مسئله به مراجع بالاتر یعنی سیستم قضایی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارجاع داده خواهد شد.
پس از برگزاری این جلسات به شرکت‌های فولادی نامه‌ای فرستاده خواهد شد که در متن این نامه آورده شده که در روز 28 بهمن‌‌ماه باید یک سوم از میزان بدهکاری و کف عرضه‌ خود را به بازار بورس کالا تخصیص دهند. علاوه بر این، آنان باید تعهد دهند که از اکنون تا اواخر سال نیز مسئله کف عرضه را رعایت کنند.
در ادامه، مدیر کل دفتر صنایع معدنی اظهار کرد که در روز اخیر در حدود 47 هزار تن در بازار بورس کالا عرضه شده‌است. امروز هم طبق آنچه که تعیین شده باز هم عرضه خواهیم داشت. به همین ترتیب، انتظار می‌رود در روزهای پیش رو قیمت‌ها در بازار آهن تعدیل شوند و روند رو به کاهشی را در پی بگیرند. امید داریم که دیگر این رشد قیمت غیرمنطقی در بازار آهن رخ ندهد.
مدیر کل دفتر صنایع معدنی عنوان کرد که با توجه به ادعای شرکت‌های فولادی مبنی بر سرد شدن هوا، کاهش فشار گاز که باعث شده سیستم‌های خود را خاموش کنند و تولیدشان کاهش یابد، اشاره کرد که این گفته‌ها تنها بهانه می‌باشد. وی در ادامه بیان کرد که شرکت‌های مذکور زمانی که هوا هنوز سرد نشده بود، کف عرضه را انجام نمی‌دادند. در صورتی که اگر آن‌ها در دو ماه اخیر که افزایش قیمت‌ها را شاهد بودیم، کف عرضه‌شان را رعایت می‌کردند، حرفشان مورد قبول بود.


برچسب‌ها: