امروز : جمعه 7 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و ورق رنگی فولاد مبارکه 500 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

1000 تا 1500 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

1000 تا 1300 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

اعلام شد

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت‌ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/28 0
عدم توانایی بازار بورس در تعدیل قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، همچنان شمارش معکوس برای افت و یا تعدیل قیمت‌ها با توجه به عرضه 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا وجود دارد. در سال‌های گذشته نیز چنین برنامه‌هایی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا وجود داشت. طبق این برنامه، یک عرضه خاص برای برخی از این شرکت‌ها تعیین می‌شد. به دلیل عدم تعهد این شرکت‌ها به مجوزهای صادر شده، از راه‌های مختلف به صورت کلامی و کتبی تذکرهایی به آن‌ها داده می‌شد تا شاید با توجه به این گوشزدها کف عرضه را رعایت کنند. به هر حال شرکت‌های فولادی هنوز موفق به رعایت این مسئله نشده‌اند.
در پی عدم رعایت کف عرضه، بازار تشنه محصولات فولادی مختلف مثل ورق فولادی، میلگرد و غیره شده که همین مسئله باعث رشد سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار آهن شده‌است.
پی رو همین موضوع با حضور معاون امور معدنی وزارت صمت یعنی آقای اسماعیلی و تولیدکنندگان شمش جلساتی برگزار شد. در طی این جلسات عنوان شد که لازم است که در بازار بورس کالا میزان کف عرضه ارائه شود. در صورتی که این موضوع مطرح نشود، مسئله به مراجع بالاتر یعنی سیستم قضایی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارجاع داده خواهد شد.
پس از برگزاری این جلسات به شرکت‌های فولادی نامه‌ای فرستاده خواهد شد که در متن این نامه آورده شده که در روز 28 بهمن‌‌ماه باید یک سوم از میزان بدهکاری و کف عرضه‌ خود را به بازار بورس کالا تخصیص دهند. علاوه بر این، آنان باید تعهد دهند که از اکنون تا اواخر سال نیز مسئله کف عرضه را رعایت کنند.
در ادامه، مدیر کل دفتر صنایع معدنی اظهار کرد که در روز اخیر در حدود 47 هزار تن در بازار بورس کالا عرضه شده‌است. امروز هم طبق آنچه که تعیین شده باز هم عرضه خواهیم داشت. به همین ترتیب، انتظار می‌رود در روزهای پیش رو قیمت‌ها در بازار آهن تعدیل شوند و روند رو به کاهشی را در پی بگیرند. امید داریم که دیگر این رشد قیمت غیرمنطقی در بازار آهن رخ ندهد.
مدیر کل دفتر صنایع معدنی عنوان کرد که با توجه به ادعای شرکت‌های فولادی مبنی بر سرد شدن هوا، کاهش فشار گاز که باعث شده سیستم‌های خود را خاموش کنند و تولیدشان کاهش یابد، اشاره کرد که این گفته‌ها تنها بهانه می‌باشد. وی در ادامه بیان کرد که شرکت‌های مذکور زمانی که هوا هنوز سرد نشده بود، کف عرضه را انجام نمی‌دادند. در صورتی که اگر آن‌ها در دو ماه اخیر که افزایش قیمت‌ها را شاهد بودیم، کف عرضه‌شان را رعایت می‌کردند، حرفشان مورد قبول بود.