امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

قول و وعده مسئولان در بازار بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/27 0
قول و وعده مسئولان در بازار بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای وعده مسئولان در بازار بورس کالا ، در این روزها به نظر می‌رسد که روند افزایشی قیمت میلگرد و ورق در بازار آهن ناشی از کاهش تولید و سفته‌بازی در بازار است. افزایش قیمت محصولات فولادی تا حدی محسوس بوده که قیمت میلگرد آجدار در بازه 5900 تا 6200 هزار…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای وعده مسئولان در بازار بورس کالا ، در این روزها به نظر می‌رسد که روند افزایشی قیمت میلگرد و ورق در بازار آهن ناشی از کاهش تولید و سفته‌بازی در بازار است. افزایش قیمت محصولات فولادی تا حدی محسوس بوده که قیمت میلگرد آجدار در بازه 5900 تا 6200 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم می‌باشد. علاوه بر این، در روز گذشته ورق فولادی با ضخامت 6 تا 15 میلی‌متر با قیمت 9500 تومان برای هر کیلوگرم معامله شده‌است. این نرخ‌ها در طی یک ماه گذشته بی‌سابقه بوده‌است.
در طی گفت و گویی، مدیر فروش فولاد خوزستان علت این افزایش صعودی بی‌سابقه قیمت‌ها را محدودیت کارخانه‌جات برای استفاده از گاز عنوان کرد. او در ادامه اشاره کرد که این موضوع باعث شده که سیستم‌ها در کارخانه‌ها خاموش شوند و پی رو آن تولید نیز کاهش یابد.
در پایان امسال، ترویج سفته‌بازی باعث شد که میزان تولید در داخل کاهش یابد و همین مسئله رشد متداوم قیمت‌ها را در پی داشته‌است. مدیر فروش فولاد خوزستان در ادامه افزود که این روند حاکم بر بازار آهن برای قیمت‌ها ماندگار نخواهد بود و بیشتر به مثابه یک شک می‌ماند. علاوه بر این، ماندگاری روند حاکم شده بر بازار به عوامل مختلفی وابسته است.
شنیده شده که در بازار بورس کالا حجم عرضه شمش فولادی رشد یافته تا به تعدیل قیمت‌ها کمک شود. با این حال از روز یکشنبه وعده رشد میزان عرضه‌ها به عقیده برخی از فعالان بازار نوعی وعده سر خر من برای کاهش تشویش جو روانی جامعه بوده‌است.
همان‌طور که عنوان شد، مکانیزم فعلی در خصوص سقف باز رقابتی شمش در بورس کالا، کاملا در جهت التهاب آفرینی‌ها در بازار داخلی تعریف شده‌است. این موضوع باعث 40 تا 50 درصد افزایش قیمت بازار داخلی در طی چند ماه گذشته شده‌است. در شرایط فعلی تنها چیزی که باید مد نظر قرار داد، فعالیت و حرکت از سمت تقاضا و رحم و مروت پیشه کردن از سمت عرضه می‌باشد، زیرا بازار در حال حاضر عملا یا بدون متولی رها شده یا متولی فعلا در رکاب بزرگان بازار فولاد به بنده‌نوازی خود سرگرم است.