امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

رونق بازار ورق‌های فولادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/10 0
رونق بازار ورق‌های فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار آهن موضوعاتی مطرح است که می‌توان با دیدی کارشناسانه به بررسی آن‌ها پرداخت. مسئله اصلاح نرخ پایه ورق فولادی و کاهش اختلاف قیمت بین بازار داخلی و بازار بورس کالا از جمله موضوعات داغ بازار آهن و فولاد این روزها هستند. تنها این مسائل برای بر هم خوردن…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار آهن موضوعاتی مطرح است که می‌توان با دیدی کارشناسانه به بررسی آن‌ها پرداخت. مسئله اصلاح نرخ پایه ورق فولادی و کاهش اختلاف قیمت بین بازار داخلی و بازار بورس کالا از جمله موضوعات داغ بازار آهن و فولاد این روزها هستند. تنها این مسائل برای بر هم خوردن اوضاع بازار و رشد صعودی قیمت‌ها کافی می‌باشند.

با اینکه در روز گذشته، برخی از بنگاه‌ها قیمت محصولات خود را به طور واضح اعلام نکردند، اما بررسی‌ها نشان داده‌است که برخی از مبادی قیمت هر کیلو از محصول ورق آهن خود را در حدود 400 تا 500 تومان رشد داده‌اند.

پس از گذشت مدت زیادی، تازه برخی از فعالان بازار به این فکر افتادند که ظرفیت جدیدی برا تولید ورق در داخل کشور ایجاد کنند. آنان بر این باورند که شاید به این وسیله بتوانند به ایجاد توازن در زنجیره فولاد کمک کنند. علاوه بر این، آنان تصمیم دارند با افزایش ظرفیت برای تولید ورق آهن در کشور، از خام‌فروشی دور شوند.

مدت زیادی است که برای کمبود ورق‌های عریض با مشکل مواجه هستیم. مسئولان در صدد شدند که با واردات این محصول میزان کسری داخل کشور در مورد ورق‌های عریض را جبران کنند. با وجود کسری این محصول در داخل کشور، مدت‌هاست که برخی از صنایع بالادست اعلام کردند که قادر به تامین نیاز داخلی کشور هستند و همچنین قادر به صادرات نیز می‌باشند. بیان این ادعا در صورتی است که ما در داخل کشور حتی قادر به تامین کامل نیاز ورق آهن برای صنایع مختلف نیستیم. صنایع بالادست با استفاده از تبلیغات نجومی به این ادعا دامن زدند. بر همین اساس، واردات را با تعرفه‌هایی سنگین و در حدود 20 درصد روبه‌رو کردند. همین امر منجر به گرانی و کمبود محصولات فولادی در بازار شد.

برخی از کارشناسان معتقدند که محل احداث کارخانه‌جات در دست احداث باید در استان‌های جنوبی کشور باشد. زیرا این استان‌ها هم به اندازه کافی آب دارند و هم با دسترسی به آب‌های آزاد، در صورت لزوم می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد کنند. در صورتی که میزان تولید و موجودی انبار این کارخانه‌ها بیش از نیاز داخلی باشد، قادر به صادرات نیز می‌باشند. به این ترتیب، به آب‌‌ شیرین و قابل آشامیدنی کشور نیز آسیبی وارد نخواهد شد.