امروز : جمعه 7 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و ورق رنگی فولاد مبارکه 500 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

1000 تا 1500 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

1000 تا 1300 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

اعلام شد

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

رونق بازار ورق‌های فولادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/10 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار آهن موضوعاتی مطرح است که می‌توان با دیدی کارشناسانه به بررسی آن‌ها پرداخت. مسئله اصلاح نرخ پایه ورق فولادی و کاهش اختلاف قیمت بین بازار داخلی و بازار بورس کالا از جمله موضوعات داغ بازار آهن و فولاد این روزها هستند. تنها این مسائل برای بر هم خوردن…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار آهن موضوعاتی مطرح است که می‌توان با دیدی کارشناسانه به بررسی آن‌ها پرداخت. مسئله اصلاح نرخ پایه ورق فولادی و کاهش اختلاف قیمت بین بازار داخلی و بازار بورس کالا از جمله موضوعات داغ بازار آهن و فولاد این روزها هستند. تنها این مسائل برای بر هم خوردن اوضاع بازار و رشد صعودی قیمت‌ها کافی می‌باشند.

با اینکه در روز گذشته، برخی از بنگاه‌ها قیمت محصولات خود را به طور واضح اعلام نکردند، اما بررسی‌ها نشان داده‌است که برخی از مبادی قیمت هر کیلو از محصول ورق آهن خود را در حدود 400 تا 500 تومان رشد داده‌اند.

پس از گذشت مدت زیادی، تازه برخی از فعالان بازار به این فکر افتادند که ظرفیت جدیدی برا تولید ورق در داخل کشور ایجاد کنند. آنان بر این باورند که شاید به این وسیله بتوانند به ایجاد توازن در زنجیره فولاد کمک کنند. علاوه بر این، آنان تصمیم دارند با افزایش ظرفیت برای تولید ورق آهن در کشور، از خام‌فروشی دور شوند.

مدت زیادی است که برای کمبود ورق‌های عریض با مشکل مواجه هستیم. مسئولان در صدد شدند که با واردات این محصول میزان کسری داخل کشور در مورد ورق‌های عریض را جبران کنند. با وجود کسری این محصول در داخل کشور، مدت‌هاست که برخی از صنایع بالادست اعلام کردند که قادر به تامین نیاز داخلی کشور هستند و همچنین قادر به صادرات نیز می‌باشند. بیان این ادعا در صورتی است که ما در داخل کشور حتی قادر به تامین کامل نیاز ورق آهن برای صنایع مختلف نیستیم. صنایع بالادست با استفاده از تبلیغات نجومی به این ادعا دامن زدند. بر همین اساس، واردات را با تعرفه‌هایی سنگین و در حدود 20 درصد روبه‌رو کردند. همین امر منجر به گرانی و کمبود محصولات فولادی در بازار شد.

برخی از کارشناسان معتقدند که محل احداث کارخانه‌جات در دست احداث باید در استان‌های جنوبی کشور باشد. زیرا این استان‌ها هم به اندازه کافی آب دارند و هم با دسترسی به آب‌های آزاد، در صورت لزوم می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد کنند. در صورتی که میزان تولید و موجودی انبار این کارخانه‌ها بیش از نیاز داخلی باشد، قادر به صادرات نیز می‌باشند. به این ترتیب، به آب‌‌ شیرین و قابل آشامیدنی کشور نیز آسیبی وارد نخواهد شد.