امروز : جمعه 3 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 8 2020 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/03 0
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد وارداتی در چین در هفته‌ای که گذشت از 88 دلار به حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. اعتماد به بازار فولاد بهتر شده و همین مسئله به جو بازار…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد وارداتی در چین در هفته‌ای که گذشت از 88 دلار به حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. اعتماد به بازار فولاد بهتر شده و همین مسئله به جو بازار سنگ‌آهن نیز کمک نموده‌است. موجودی سنگ‌آهن بنادر اصلی چین نیز اخیرا نزولی بوده‌است. البته نمی‌توان گفت تقاضا بهتر شده بلکه میزان عرضه نیز کم است.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از 46.6 دلار به 53.3 دلار هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد ایران نیز از 43.5 دلار به 50.2 دلار هر تن فوب رسید.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، آخرین قیمت قراضه سنگین 20-80 وارداتی در ترکیه در هفته گذشته 281 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل 7 دلار بهبود داشت. هفته گذشته حجم خریدها بالا رفت و به روند صعودی کمک نمود، ولی انتظار می‌رود با این رشد قیمت، این هفته خریداران عقب بنشینند همان‌طور که از اواخر هفته گذشته نیز چنین سیاستی را در پیش گرفته بودند.

در بازار ژاپن متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی 206 دلار هر تن فوب ثبت شد که 7 دلار هر تن رشد هفتگی داشت.
در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده در حدود 280  دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

 

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس در حدود 400 تا 405 دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا  5 دلار بهبود داشت. در ترکیه رشد قیمت قراضه، بیلت را بالاتر برد. بیلت وارداتی سی آی اس از 400 تا 405 دلار به 405 تا 415 دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت از 395 تا 400 دلار به 415 تا 420 دلار هر تن درب کارخانه رسید. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی  412 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. این در حالی است که در هفته قبل قمیت این کالا 445 دلار بود.
در روز شنبه، میانگین قیمت شمش 54325 ریال بود و پس از فراز و فرودها تا روز چهارشنبه به 55750 ریال رسید. دولت تلاش بسیاری برای کنترل قیمت شمش می‌‎کند، به همین دلیل عرضه‌های متنوعی هر هفته در بورس کالا صورت می‌گیرد.
از طرف دیگر رشد قیمت آهن اسفنجی که به مرز 32000 ریال در هفته‌های گذشته رسیده بود عملاً متوقف شده‌است. به طور کلی دلیل افزایش قیمت شمش را می‌توان در اثر رخداد دو عامل دانست.

عامل اول را می‌توان افزایش قیمت ارز دانست که در هفته گذشته نرخ دلار از 140000 ریال هم رد شد و به زیر این عدد برنگشت. نگرانی نسبت به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF عامل اصلی این افزایش قیمت ارز عنوان شده‌است.
عامل دیگری که باعث بالا ماندن قیمت شمش شده را می‌توان محدودیت در عرضه آهن اسفنجی متاثر از قرار گرفتن در فصل سرد دانست. عامل سرما باعث شده که عرضه آهن اسفنجی با محدودیت روبه‌رو شود. بالا رفتن قیمت این کالا به توان تولیدکنندگان شمش از نظر نقدینگی به شدت فشار می آورد و همین امر باعث کاهش تولید شمش هم شده است. سرما و کاهش فشار گاز باعث شده تا تولید در خود کارخانه‌های شمش هم در حد مطلوب صورت نگیرد. در نتیجه علی‌رغم تلاش‌های دولت، قیمت همچنان محکم باقی مانده‌است. متاسفانه با توجه به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، پیش‌بینی می‌شود با کاهش صادرات شمش قیمت آن روند نزولی به خود گیرد. از طرف دیگر تجربه نشان داده هر کشوری که در این شرایط قرار گرفته رکود اقتصادی شدیدی را تجربه کرده‌است. با این حال، رکود به معنای کاهش قیمت نیست، بلکه می‌تواند یک رکود تورمی باشد. همه این‌ها موکول به چگونگی برخورد دولت با این عوامل بستگی دارد، ولی در حال حاضر عامل اصلی افزایش قیمت سرما می‌باشد که باعث افت تولید شده‌است. باید توجه داشت که بازار عملا تا دو هفته دیگر بیشتر فعال نیست، در حالی که تولید در کارخانه‌ها تداوم خواهد یافت.

 

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس در بازه قیمت 420 تا 440 دلار هر تن فوب متغیر بود. میلگرد صادراتی ترکیه نیز 430 تا 440 دلار هر تن فوب ثبت شد، در حالی که هفته قبل 430 دلار بود.
قیمت میلگرد صادراتی در چین از 441 دلار به 436 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 15 یورو افت داشته و در نهایت 460 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار آمریکا نیز میلگرد در 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
در ایران میانگین قیمت میلگرد در روز شنبه 60854 ریال بود که تا چهارشنبه به 62938 ریال افزایش یافت. روز سه‌شنبه و چهارشنبه بازار بیشترین هیجان افزایش قیمت را تجربه کرد که علت آن بالا رفتن قیمت ارز بود، اما این روند متاثر از حجم عرضه شمش هم هست. به علت محدودیت عرضه شمش تنها تعداد معدودی از کارخانه‌ها همه سایزها را عرضه می‌کنند. بالا رفتن قیمت شمش باعث کوتاه شدن دوره تولید و فشار بیش از حد به نقدینگی نوردکارها شده‍‎است. امید همه این است که با برطرف شدن مشکل سرما و افزایش عرضه شمش، قیمت ثبات پیدا کند. بحث مساله FATF می‌تواند دامنه عدم اطمینان را در بازار افزایش دهد، ولی این امر در باطن مشکل تولید نیست، بلکه مشکل تولید مساله عرضه شمش است.
در روز شنبه قیمت تیرآهن، به طور میانگین 67333 ریال بود، ولی از روز سه‌شنبه به بعد روند صعودی گرفت و تا چهارشنبه به 70267 ریال رسید که این موضوع متاثر از افزایش قیمت ارز و نگرانی بازار می‌باشد.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته در چین قیمت ورق گرم صادراتی 455 دلار هر تن فوب ثبت شد و این روند نزولی تا پایان هفته ادامه داشت.

ورق گرم صادراتی سی آی اس 470 دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود 2 درصد افت داشت. در بازار جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی از 475 تا 485  دلار هر تن سی اف آر به 470 تا 480 دلار هر تن سی اف آر رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم با 3 یورو رشد به 481 یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم 2 دلار بهبود داشته 577 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم با ضخامت دو میلی‌متر در روز شنبه در اصفهان 87000 ریال و در اهواز 84000 ریال بود که تا روز چهارشنبه در اصفهان به 93000 ریال و در اهواز به 87000 ریال افزایش یافت. میانگین قیمت ورق‌های ضخامت 3 تا 15 میلی‌متر 93875 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 102875 ریال رسید. فارغ از مساله قیمت ارز، تنش ایجاد شده در بورس کالا برای معامله فولاد مبارکه که ابطال شد به افزایش قیمت دامن زد.
ورق اکسین همچنان با محدودیت عرضه روبرو است. به همین دلیل در روز شنبه این کالا با قیمت 99214 ریال ثبت شد و تا چهارشنبه به 107143 ریال رسید.
ورق سرد علی‌رغم رکود شدید بازار به افزایش قیمت خود ادامه داد. در روز شنبه این کالا 130500 ریال قیمت داشت و تا روز چهارشنبه تا 143100 ریال بالا رفت. اکثر دست‌اندرکاران نگران این قیمت‌ها هستند و فضای موجود را همراه با بی‌اعتمادی کامل می‌بینند.
ورق گالوانیزه به طور متوسط در روز شنبه 124429 ریال قیمت داشت، اما روز چهارشنبه به 131175 ریال رسید. هم اکنون عرضه ورق گالوانیزه بسیار محدود شده‌است.
هیجان قیمت‌ها و بی‌ثباتی بازار بیشترین لطمه را به مصرف‌کننده نهایی فولاد چه در بخش ساختمان و چه در بخش صنعت می‌زند. این روند هر روز باعث کوچکتر شدن بازار می‌شود. از آنجا که دولت بزرگترین کارفرما است، بیشترین زیان را از این شرایط می‌کند. در واقع در بودجه فقط عددها درشت می‌شود، اما در نهایت این مردم هستند که تاوان بی‌ثباتی‌ها را می‌پردازند.