امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۸ ۲۰۲۰ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 8 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد وارداتی در چین در هفته‌ای که گذشت از 88 دلار به حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. اعتماد به بازار فولاد بهتر شده و همین مسئله به جو بازار…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۸ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن با خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین در هفته‌ای که گذشت از ۸۸ دلار به حدود ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. اعتماد به بازار فولاد بهتر شده و همین مسئله به جو بازار سنگ‌آهن نیز کمک نموده‌است. موجودی سنگ‌آهن بنادر اصلی چین نیز اخیرا نزولی بوده‌است. البته نمی‌توان گفت تقاضا بهتر شده بلکه میزان عرضه نیز کم است.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۴۶.۶ دلار به ۵۳.۳ دلار هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۴۳.۵ دلار به ۵۰.۲ دلار هر تن فوب رسید.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۸ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، آخرین قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه در هفته گذشته ۲۸۱ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل ۷ دلار بهبود داشت. هفته گذشته حجم خریدها بالا رفت و به روند صعودی کمک نمود، ولی انتظار می‌رود با این رشد قیمت، این هفته خریداران عقب بنشینند همان‌طور که از اواخر هفته گذشته نیز چنین سیاستی را در پیش گرفته بودند.

در بازار ژاپن متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ۲۰۶ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۷ دلار هر تن رشد هفتگی داشت.
در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده در حدود ۲۸۰  دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۸ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس در حدود ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا  5 دلار بهبود داشت. در ترکیه رشد قیمت قراضه، بیلت را بالاتر برد. بیلت وارداتی سی آی اس از ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار به ۴۰۵ تا ۴۱۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت از ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار به ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی  412 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. این در حالی است که در هفته قبل قمیت این کالا ۴۴۵ دلار بود.
در روز شنبه، میانگین قیمت شمش ۵۴۳۲۵ ریال بود و پس از فراز و فرودها تا روز چهارشنبه به ۵۵۷۵۰ ریال رسید. دولت تلاش بسیاری برای کنترل قیمت شمش می‌‎کند، به همین دلیل عرضه‌های متنوعی هر هفته در بورس کالا صورت می‌گیرد.
از طرف دیگر رشد قیمت آهن اسفنجی که به مرز ۳۲۰۰۰ ریال در هفته‌های گذشته رسیده بود عملاً متوقف شده‌است. به طور کلی دلیل افزایش قیمت شمش را می‌توان در اثر رخداد دو عامل دانست.

عامل اول را می‌توان افزایش قیمت ارز دانست که در هفته گذشته نرخ دلار از ۱۴۰۰۰۰ ریال هم رد شد و به زیر این عدد برنگشت. نگرانی نسبت به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF عامل اصلی این افزایش قیمت ارز عنوان شده‌است.
عامل دیگری که باعث بالا ماندن قیمت شمش شده را می‌توان محدودیت در عرضه آهن اسفنجی متاثر از قرار گرفتن در فصل سرد دانست. عامل سرما باعث شده که عرضه آهن اسفنجی با محدودیت روبه‌رو شود. بالا رفتن قیمت این کالا به توان تولیدکنندگان شمش از نظر نقدینگی به شدت فشار می آورد و همین امر باعث کاهش تولید شمش هم شده است.

سرما و کاهش فشار گاز باعث شده تا تولید در خود کارخانه‌های شمش هم در حد مطلوب صورت نگیرد. در نتیجه علی‌رغم تلاش‌های دولت، قیمت همچنان محکم باقی مانده‌است. متاسفانه با توجه به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، پیش‌بینی می‌شود با کاهش صادرات شمش قیمت آن روند نزولی به خود گیرد. از طرف دیگر تجربه نشان داده هر کشوری که در این شرایط قرار گرفته رکود اقتصادی شدیدی را تجربه کرده‌است.

با این حال، رکود به معنای کاهش قیمت نیست، بلکه می‌تواند یک رکود تورمی باشد. همه این‌ها موکول به چگونگی برخورد دولت با این عوامل بستگی دارد، ولی در حال حاضر عامل اصلی افزایش قیمت سرما می‌باشد که باعث افت تولید شده‌است. باید توجه داشت که بازار عملا تا دو هفته دیگر بیشتر فعال نیست، در حالی که تولید در کارخانه‌ها تداوم خواهد یافت.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۸ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس در بازه قیمت ۴۲۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب متغیر بود. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شد، در حالی که هفته قبل ۴۳۰ دلار بود.
قیمت میلگرد صادراتی در چین از ۴۴۱ دلار به ۴۳۶ دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۱۵ یورو افت داشته و در نهایت ۴۶۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار آمریکا نیز میلگرد در ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
در ایران میانگین قیمت میلگرد در روز شنبه ۶۰۸۵۴ ریال بود که تا چهارشنبه به ۶۲۹۳۸ ریال افزایش یافت. روز سه‌شنبه و چهارشنبه بازار بیشترین هیجان افزایش قیمت را تجربه کرد که علت آن بالا رفتن قیمت ارز بود، اما این روند متاثر از حجم عرضه شمش هم هست. به علت محدودیت عرضه شمش تنها تعداد معدودی از کارخانه‌ها همه سایزها را عرضه می‌کنند.

بالا رفتن قیمت شمش باعث کوتاه شدن دوره تولید و فشار بیش از حد به نقدینگی نوردکارها شده‍‎است. امید همه این است که با برطرف شدن مشکل سرما و افزایش عرضه شمش، قیمت ثبات پیدا کند. بحث مساله FATF می‌تواند دامنه عدم اطمینان را در بازار افزایش دهد، ولی این امر در باطن مشکل تولید نیست، بلکه مشکل تولید مساله عرضه شمش است.
در روز شنبه قیمت تیرآهن، به طور میانگین ۶۷۳۳۳ ریال بود، ولی از روز سه‌شنبه به بعد روند صعودی گرفت و تا چهارشنبه به ۷۰۲۶۷ ریال رسید که این موضوع متاثر از افزایش قیمت ارز و نگرانی بازار می‌باشد.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۸ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته در چین قیمت ورق گرم صادراتی ۴۵۵ دلار هر تن فوب ثبت شد و این روند نزولی تا پایان هفته ادامه داشت.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۴۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۲ درصد افت داشت. در بازار جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی از ۴۷۵ تا ۴۸۵  دلار هر تن سی اف آر به ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم با ۳ یورو رشد به ۴۸۱ یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم ۲ دلار بهبود داشته ۵۷۷ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم با ضخامت دو میلی‌متر در روز شنبه در اصفهان ۸۷۰۰۰ ریال و در اهواز ۸۴۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه در اصفهان به ۹۳۰۰۰ ریال و در اهواز به ۸۷۰۰۰ ریال افزایش یافت. میانگین قیمت ورق‌های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی‌متر ۹۳۸۷۵ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۱۰۲۸۷۵ ریال رسید. فارغ از مساله قیمت ارز، تنش ایجاد شده در بورس کالا برای معامله فولاد مبارکه که ابطال شد به افزایش قیمت دامن زد.
ورق اکسین همچنان با محدودیت عرضه روبرو است. به همین دلیل در روز شنبه این کالا با قیمت ۹۹۲۱۴ ریال ثبت شد و تا چهارشنبه به ۱۰۷۱۴۳ ریال رسید.
ورق سرد علی‌رغم رکود شدید بازار به افزایش قیمت خود ادامه داد. در روز شنبه این کالا ۱۳۰۵۰۰ ریال قیمت داشت و تا روز چهارشنبه تا ۱۴۳۱۰۰ ریال بالا رفت. اکثر دست‌اندرکاران نگران این قیمت‌ها هستند و فضای موجود را همراه با بی‌اعتمادی کامل می‌بینند.
ورق گالوانیزه به طور متوسط در روز شنبه ۱۲۴۴۲۹ ریال قیمت داشت، اما روز چهارشنبه به ۱۳۱۱۷۵ ریال رسید. هم اکنون عرضه ورق گالوانیزه بسیار محدود شده‌است.
هیجان قیمت‌ها و بی‌ثباتی بازار بیشترین لطمه را به مصرف‌کننده نهایی فولاد چه در بخش ساختمان و چه در بخش صنعت می‌زند. این روند هر روز باعث کوچکتر شدن بازار می‌شود. از آنجا که دولت بزرگترین کارفرما است، بیشترین زیان را از این شرایط می‌کند. در واقع در بودجه فقط عددها درشت می‌شود، اما در نهایت این مردم هستند که تاوان بی‌ثباتی‌ها را می‌پردازند.