امروز : جمعه 28 خرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 7 2020 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/26 0
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، با این که تقاضای سنگ‌آهن در چین هنوز تحت تاثیر ویروس کرونا محدود است، ولی هفته گذشته بهبود حجم خریدها قیمت را کمتر از 6 دلار بالا برده به 88.25 دلار هر تن سی اف آر رساند. به طور…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، با این که تقاضای سنگ‌آهن در چین هنوز تحت تاثیر ویروس کرونا محدود است، ولی هفته گذشته بهبود حجم خریدها قیمت را کمتر از 6 دلار بالا برده به 88.25 دلار هر تن سی اف آر رساند. به طور کلی رکود بازار فولاد و موجودی بالای کارخانه‌ها آن‌ها مجبور کرده از تولید بکاهند و برخی اجبارا تعمیرات را آغاز کرده‌اند. به همین ترتیب، از این رو مصرف سنگ‌آهن کمتر هم می‌شود.
قیمت سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص 61 درصد در بازار صادرات ایران کمتر از 2 دلار رشد داشته و در نهایت به 46.6 دلار هر تن فوب شد. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص 61 درصد ایران نیز از 41.7 دلار به 43.5 دلار هر تن فوب دست یافت.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، فولادسازان ترکیه در هفته گذشته موفق شدند در بازار فولاد فروش‌های خوبی داشته باشند. به همین ترتیب، به خرید قراضه آهن پرداختند و قیمت این ماده اولیه بالا رفت.
قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 از 256 دلار هفته قبل به حدود 274 دلار هر تن سی اف آر رسید. در واقع بازار انتظار چنین رشد قیمتی را نداشت و با توجه به موجودی پایین قراضه، فولادسازان ترک حال منتظر رسیدن قیمت به 280 تا 285 دلار هستند.
آخرین مزایده صادراتی قراضه سنگین کلاس 2 در بازار ژاپن شاهد 34 دلار افت قیمت ماهانه بوده و با قیمت 209 دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. میانگین قیمت فولاد از 210 دلار به 199 دلار هر تن فوب رسید. قراضه خرد شده در بازار داخلی آمریکا نیز در 280 دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ترکیه بیلت سی آی اس با رشد قیمت قراضه نیز هفته گذشته رشد یافت. برخی از خریداران رشد قیمت را پذیرفتند، ولی در کل تقاضا هنوز مطلوب نیست. متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از 380 تا 385 دلار اوایل هفته به 395 تا 400 دلار هر تن فوب رسید.
در ترکیه نیز رشد قیمت قراضه، بهبود تقاضای مقاطع و بهبود فروش‌های صادراتی، قیمت بیلت را بالا برده و بیلت صادراتی تا 10 دلار رشد داشته که در نهایت در بازه قیمت 395 تا 400 دلار هر تن فوب شد.
بیلت سی آی اس در جنوب شرق آسیا نیز بالا رفته و از 425 تا 430 دلار به 440 تا 450 دلار هر تن سی اف آر رسید.
در روز شنبه قیمت شمش به طور میانگین 53813 ریال بود که تا چهارشنبه به 54575 ریال رسید. علی‌رغم تعطیلی بازار، این افزایش قیمت قابل پیش‌بینی بود.
یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت شمش بالا رفتن قیمت آهن اسفنجی و افزایش قیمت ارز بود. آخرین قیمت‌های فروش آهن اسفنجی 31500 ریال پایه شنیده شده‌است. دست‌اندرکاران تولید فولاد روز چهارشنبه در نشستی برای سهمیه‌بندی آهن اسفنجی تا پایان سال به نتیجه رسیدند و نتیجه نشست خود را به وزارت صمت فرستادند تا اجرایی گردد.
قبلا هم از این صحبت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها زیاد صورت گرفته بود، اما به نتیجه نرسیده چون منطبق با واقعیات بازار نیست. مشخص نیست با کنار گذاشتن بخش بازرگانی نقدینگی تولیدکنندگان آهن اسفنجی از کجا باید تامین شود و همینطور اگر کارخانه تولید شمش به هر دلیلی سهمیه تعیین شده برای خود را نتواند مصرف کند، کارخانه تولیدکننده اسفنجی با این سهمیه چه باید کند؟
نتیجه تمام این تصمیمات ایجاد رانت و توسعه دلال‌بازی است. لازم است که دولت بپذیرد که اقتصاد را باید آزاد بگذارد، در غیر این صورت تا ابد باید به امید آن‌که مسکن‌ها جواب بدههد، وصله بر وصله بدوزد.
در صورتی‌که محدودیت‌های عنوان شده در بورس برداشته شود و ارتباط قیمت آهن اسفنجی با قیمت شمش فولاد خوزستان حذف گردد، عملا رانت‌های ایجاد شده برداشته خواهد شد. در ماه‌های گذشته افزایش قیمت آهن اسفنجی و گندله باعث شد تا شاهد پیدا شدن دلال‌های جدید و بعضا سودجویان و کلاهبردارانی در بازار باشیم.
بازار چین از روز دوشنبه به آرامی شروع به فعالیت کرد و در اولین قدم ارزش سهام کومودیتی‌ها بالا رفت. تعطیلی چینی‌ها باعث کاهش موجودی در راه برای کارخانجات چین شده‌است. در نهایت چینی‌ها در هفته‌های آینده تهاجم به خرید را برای پر کردن خلا موجودی دنبال خواهند کرد و همین امر به بالا رفتن قیمت‌ها دامن خواهد زد.
مسئله بسیار مهم در صادرات، مشکل پذیرش FATF است. در صورتی‌که راه‌حلی برای این مسئله پیدا نشود، نقل و انتقال ارز به داخل کشور مشکل خواهد شد.
در هفته پیش رو کارخانه‌ها سعی در افزایش صادرات خود خواهند کرد و در صورت بروز مشکل در برگشت ارز، قیمت ارز افزایش خواهد یافت. هر دو عامل با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تعیین قیمت پایه شمش باعث افزایش مجدد قیمت خواهد شد. با این حال، از طرف دیگر با کاهش سرما و افزایش عرضه گاز به تولیدکنندگان آهن اسفنجی، تولید این کالا بهبود خواهد یافت. این رشد تولید در حالی است که محدودیت عرضه گندله همچنان باقی است. به این ترتیب، علامت سوال‌های بیشمار داخلی و خارجی در برابر دولت است که دولت نمی‌تواند جوابگوی آن‌ها باشد.
عملا عملکرد بورس کالا با سیاست‌های تعیین شده از سال گذشته تا به امروز زیر سوال رفته‌است. در صورتی که این روند ادامه یابد، با تعیین قیمت کف شمش و یا حداکثر رقابت تا سقف 10 درصد، فضای بورس را بیشتر از آن‌چه که قبلا برای آن تعریف شده دور خواهد کرد.
هدف اولیه بورس کالا کشف قیمت بودف ولی امروز آیا واقعا قیمت‌های واقعی را می‌توان در بازار بورس کالا کشف کرد؟
اگر به جای راهکار سهمیه‌بندی، عرضه گندله و اسفنجی در بورس الزامی می‌شد و رابطه قیمت آهن اسفنجی با شمش فولاد خوزستان برداشته می‌شد، بورس کالا در رسیدن به هدف اولیه خود که کشف قیمت واقعی کالا بود، بهتر عمل نکرده بود؟

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی ترکیه صعودی بوده از 420 دلار به 430 دلار هر تن فوب رسید. در چین هم هنوز بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز شروع به کار نکرده‌اند. به همین ترتیب، قیمت در بازار داخلی و صادرات نزولی بود. میلگرد صادراتی چین حدود 20 دلار افت داشته و 441 دلار هر تن فوب شنیده شد.
میلگرد در بازار داخلی اروپا در حدود 5 یورو افت داشت و به قیمت 475 یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز میلگرد با قیمت 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
روز شنبه میانگین قیمت میلگرد آجدار که 59413 ریال بود، در روز چهارشنبه به 61147 ریال رسید. علت این افزایش قیمت بالا رفتن قیمت شمش و محدودیت عرضه آن بود. این در حالی است که خریداران میلگرد با افزایش قیمت آن دچار تردید شده‌اند و با نزدیک شدن پایان سال این تردیدها را شدت می‌یابد.
در اصفهان میانگین قیمت تیرآهن 14 تا 18 که روز شنبه 66933 ریال بود تا روز چهارشنبه به 68767 ریال رسید. این در حالی است که روز شنبه سبد تیرآهن محصول ذوب آهن با 2174 ریال افزایش قیمت در بورس به فروش رسید. تحویل این تیرآهن که قیمت پایانی آن به طور پایه 53790 ریال بود نیمه اردیبهشت ماه سال آینده است این روند به معنای تثبیت قیمت تیرآهن بر مبنای حداقل هر کیلو 65000 ریال برای سال آینده است، روند فعلی قیمت شمش و میلگرد باعث رکود بازار خواهد شد، چون تقاضای سرمایه برای پر کردن نقدینگی افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر این مطلب به شدت خریدهای شرکت‌های ساختمانی را تحت فشار قرار داده است و کمتر تقاضای خرید از سمت مصرف‌کننده نهایی در بازار دیده می‌شود. در صورتی‌که روند صادرات کند گردد، مشخص نیست که مقاطع فولادی تولیدی به کجا رهسپار خواهند شد.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 7 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در کشور چین با این که بعد از مدتی طولانی وقفه، کارخانه‌های لیدر به بازار بازگشتند، نبود تقاضا قیمت ورق گرم را پایین‌تر آورد. ورق گرم صادراتی با قیمت 465 تا 490 دلار هر تن فوب بود در مجموع 25 تا 40 دلار نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین ارزان‌تر شده‌است. هنوز صنایع وابسته به ورق گرم، فعالیت خود را به طور جدی آغاز نکرده‌اند و همین کمبود تقاضای داخلی، بازار چین را به رکود کشانده‌است.
ورق گرم وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا از 515 تا 520 دلار هر تن سی اف آر به 475 تا 485 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. علاوه بر این، ورق گرم صادراتی نیز از 483 دلار به 477 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با یک یورو رشد به 478 یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. قیمت ورق گرم در بازار آمریکا نیز 20 دلار افت داشته که در نهایت با قیمت 575 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
در روز شنبه در اصفهان قیمت ورق گرم با ضخامت دو میلی‌متر در حدود 79800 ریال و در اهواز 75000 ریال اعلام می‌شد که تا آخر هفته در اصفهان به 85000 ریال و در اهواز به 82000 ریال رسید. میانگین قیمت ورق مبارکه با ضخامت 3 تا 15 میلی‌متر که روز شنبه 89125 ریال بود، در روز چهارشنبه به 95375 ریال افزایش یافت. اکثر تجار و بنکدارها با توجه به افزایش قیمت تمایلی به فروش محصول خود ندارند، زیرا به دلیل آن‌که عرضه کالا بسیار محدود شده، امکان جایگزینی آن نیست.
ورق اکسین با ضخامت 10 تا 40 میلی‌متر در روز شنبه 89400 ریال قیمت داشت که در روز چهارشنبه تا 98313 ریال بالا رفت. عرضه محصولات اکسین همچنان قطره چکانی است. این موضوع در حالی است که قیمت اسلب بالا رفته و همین امر روی هزینه تولید اکسین هم تاثیر گذاشته‌است. بعید است که در کوتاه‌مدت شرایط دچار تغییراتی شود.
ورق کاویان جسته گریخته در بازار پیشنهاد می‌شد و به همین دلیل قیمت مشخصی برای آن اعلام نمی‌گردید‌.
در روز شنبه ورق سرد با ضخامت 40/0 تا 2 میلی‌متر به طور متوسط 117300 ریال قیمت داشت که در روز چهارشنبه تا 127000 ریال هم شنیده شد. بعید است که روند افزایش قیمت تغییر کند، زیرا دلیلی برای آن دیده نمی‌شود.
ورق گالوانیزه با ضخامت 45/0 تا 5/1 میلی‌متر روز شنبه در حدود 112066 ریال قیمت داشت که روز یکشنبه به 115023 ریال رسید و از آن به بعد عرضه‌کننده جدی به علت تعطیلات در بازار نبود. علت افزایش ورق گالوانیزه بالا رفتن قیمت ورق گرم بود.
شرکت‌های فولادی که سهامشان در بازار بورس سهام عرضه می‌شود به راندمان مورد نظر خود در سه‌ماهه پایانی پاییز نرسیده بودند. افزایش سه‌ماهه اخیر باعث شد تا تراز پایانی سال آن‌ها برای‌شان دلچسب باشد. با این حال، دو مطلب را نباید از نظر دور داشت، اول روند سرسام‌آور قیمت‌ها که تمام معادلات و چشم‌اندازها را زیر سوال می‌برد و دوم این‌که در سه‌ماهه پایانی بهار سال آینده شرکت‌های فولادی چه خواهند کرد.
به طور کلی نباید فراموش کرد که در سال آتی که موعد دادن مالیات است، کلیه کسانی که امسال با خشنودی روند قیمت‌ها را دنبال می‌کردند، باید برای کار خود جوابگو باشند.