امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۵۱ ۲۰۱۹ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۰
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار جهانی و داخلی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن هفته 51 واحد خبر آهن ملل اصفهان، به دلیل رکود بازار در هفته گذشته، قیمت سنگ‌آهن دچار افت شد. در نهایت سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد از قیمت 94 دلار در هفته گذشته به 92 دلار برای هر تن خشک سی اف آر رسید. نسبت به هفته گذشته، موجودی بنادر…

بازار جهانی و داخلی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن هفته ۵۱ واحد خبر آهن ملل اصفهان، به دلیل رکود بازار در هفته گذشته، قیمت سنگ‌آهن دچار افت شد. در نهایت سنگ‌آهن با خلوص ۶۲ درصد از قیمت ۹۴ دلار در هفته گذشته به ۹۲ دلار برای هر تن خشک سی اف آر رسید. نسبت به هفته گذشته، موجودی بنادر سنگ‌آهن چین تا حدودی رشد کرده‌است. از این رو، خریدارن در مورد محدودیت در عرضه، دچار نگرانی نشدند.

شواهد از وضعیت بازار حاکی از آن است که خریداران میزان نیاز سنگ‌آهن خود برای تعطیلات سال نو چین را  تامین کرده‌اند. اکنون کارخانه‌ها بیشتر به دنبال محموله‌های حمل فوریه می‌باشند. برای سه هفته متوالی، موجودی بازار فولاد افزایش یافته و در نهایت به رکود بازار سنگ‌آهن کمک کرده‌است.

طبق گزارش یومتال، قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، افزایشی جزئی داشته‌اند. قیمت نهایی برای سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص ۶۱ درصد از ۵۶.۱ دلار به ۵۶.۶ دلار برای هر تن فوب رسیده‌است. قیمت سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص ۶۱ درصد ایران از ۵۳ دلار به ۵۳.۵ دلار برای هر تن فوب رشد یافت.

 بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن هفته ۵۱ واحد خبر آهن ملل اصفهان، بازار قراضه آهن وارداتی در هفته‌ای که گذشت در کشور ترکیه از ثبات مناسبی برخوردار بود. قیمت این کالا حدودا ۳۰۰ دلار برای هر تن سی اف آر بدون تغییر باقی مانده‌است. در چند هفته گذشته که قیمت‌ها رشدی چشمگیر داشتند، در حال حاضر آرامش بر بازار حاکم شده‌است. قیمت نهایی قراضه آهن صادراتی سنگین کلاس دو در ژاپن و در هفته‌ای که گذشت به دلیل نتایج خوبی که برای مزایده صادراتی و افزایش بازار داخلی حاصل شد، رشد یافت. قیمت این کالا در حدود ۱۰ دلار بالا رفت و به ۲۴۴ دلار برای هر تن فوب رسید.
بسیاری از خریداران کره‌ای، قیمتی معادل ۲۳۳ تا ۲۳۵ دلار هر تن فوب برای قراضه آهن سنگین کلاس ۲ ژاپن پیشنهاد دادند. این قیمت ثبت شد و نشان‌دهنده رشدی ۶ دلاری در هفته می‌باشد. قراضه آهن وارداتی کانتینری در منطقه شرق آسیا در حدود ۳ دلار رشد یافت. در نهایت این کالا با قیمت ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. قیمت قراضه آهن خرد شده در بازار داخلی آمریکا نیز حدود ۲۷۱ دلار هر لانگ تن بود. این نرخ قیمت برای قراضه نشان‌دهنده ثبات بازار این کالا در آمریکا می‌باشد.

 بازار داخلی و جهانی بیلت

طبق گزارش جهانی آهن هفته ۵۱ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته‌ای که گذشت قیمت قراضه آهن در بازارهای جهانی بالا رفت. همین امر باعث شد که قیمت بیلت بر خلاف کاهش فعالیت‌ در بازار، رشد پیدا کند. بیلت صادراتی سی آی اس در بازه قیمت ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار برای هر تن فوب بود. این بازه قیمت، نشان‌دهنده ثبات بازار بیلت است.

قیمت بیلت وارداتی در ترکیه در حدود ۵ دلار رشد کرده و در بازه ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده‌است. این در حالی است که درخواست خریداران از قیمت ۴۱۵ دلار بالاتر نرفت. بیلت صادراتی ترکیه هم تا ۱۰ دلار بالا رفته ۴۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قیمت بیلت در بازار داخلی چین در هفته گذشته در حدود ۸.۵ دلار کاهش یافته و به ۴۷۸ دلار برای هر تن رسیده‌است. رشد قیمت بیلت در بازارهای جهانی بستگی به رشد قیمت قراضه آهن دارد. برخی بر این امیدند که از بازارهای بیلت بدون تغییر بمانند. با این حال، همان‌طور که گفتیم، افزایش قیمت بیلت با توجه به کاهش تقاضای بازارهای مصرف‌کننده و کاهش قیمت بیلت در بازار داخلی چین، به رشد قیمت قراضه آهن وابسته است. انتظار می‌رود که در اواخر ماه ژانویه، مقداری قیمت‌ها تصحیح شوند.
در روز شنبه، متوسط قیمت شمش ۴۳۰۳۸ ریال بود. این نرخ قیمت تا روز چهارشنبه به ۴۳۴۶۳ ریال دست یافت. سیر قیمت‌ها از ابتدای هفته تا روز دوشنبه کاهشی بود. یکی از دلایل این مسئله، به سرانجام نرسیدن تولید میلگرد با شمش ۴۳۰۰۰ ریالی بود. همه این عوامل باعث بوجود آمدن روندی کاهشی در بازار بود. البته افت دلار نیز در این روند بی تاثیر نبوده‌است. قیمت شمش از روز دوشنبه با باز شدن بازارهای ارز در خارج، رشد یافت و تا آخر هفته به ۴۳۴۶۳ ریال دست یافت.

آهن اسفنجی در هفته‌ای که گذشت با قیمتی معادل ۲۳۰۰۰ ریال معامله می‌شد. قیمت این کالا تا اواخر هفته به دلیل بارندگی و مشکلات حمل و نقل واضح اعلام نمی‌شد. بخش‌نامه‌ای که در هفته گذشته توسط وزارت صمت ارائه شد، روند بازار را به سمت سردرگمی برد. بر اساس بند ۲ این ابلاغیه، کلیه واحدهای نوردی موظف هستند شمش مورد نیازشان را از بازار بورس کالا تهیه نمایند. بسیاری از واحدهای نورد امکان ثبت‌نام در سایت بهین‌یاب را ندارند.

به همین دلیل، واجد شرایط خرید نخواهند بود. علاوه بر این، تکلیف واحدهای ذوب که صادرات ندارند و محصولشان را در بازار داخل عرضه می‌کنند، چیست؟ دولت هنوز فاقد یک برنامه منسجم برای مقابله با تحریم است و برای کنترل بازار سیاست سهمیه‌بندی و نظارت را پی‌گیری می‌کند. این روش منتهی به کاهش تولید می‌شود نه افزایش آن که در شرایط فعلی امری ضروری است. پیش‌بینی اکثر دست اندرکاران بازار آهن این است که به علت کاهش عرضه آهن اسفنجی، قیمت شمش پائین نخواهد آمد و در واقع فضائی برای کاهش قیمت هم وجود ندارد.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن هفته ۵۱ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته اخیر قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  440 دلار هر تن فوب ثبت شد. این نرخ قیمت نشان‌دهنده رشد ۱۵ دلاری هفتگی این کالا می‌باشد. در هفته‌ای که گذشت، قیمت میلگرد در بازار واردات آسیا بهبود یافته‌است. با این حال، میزان تقاضا برای این کالا بسیار محدود بوده‌است.

در جنوب شرق آسیا، میلگرد وارداتی تا ۵ دلار بهبود داشته و در بازه قیمت ۴۴۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در چین، قیمت پیشنهادی میلگرد ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود که از قیمت‌های ترکیه هم بالاتر بوده در بازار آسیا خریداری ندارد. میلگرد صادراتی در ترکیه ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود و با توجه به نزدیکی تعطیلات، فعالیت زیادی نخواهد داشت.

میلگرد در بازار داخلی اروپا  با ۳ یورو رشد به ۴۶۳ یورو هر تن درب کارخانه رسید. قیمت میلگرد در بازار داخلی آمریکا نیز ۶۰۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر ماند. در روز شنبه میانگین قیمت میلگرد آجدار  48931 ریال بود. با افت قیمت ارز و نگرانی بازار از روند قیمت‌ها روز دوشنبه قیمت به ۴۷۳۹۲ ریال کاهش یافت ولی از سه‌شنبه روند صعودی به خود گرفت. این کالا در روز چهارشنبه که به ۴۷۸۷۵ ریال رسید. در ۱۶/۰۹/۹۸ قیمت میانگین میلگرد ۴۷۳۷۱ ریال بود. تحلیل ما این بود که با توجه به عرضه آهن اسفنجی و مشکل بارندگی که روی حمل و نقل آن تاثیر می‌گذارد افت قیمت موقتی است. اعداد هم نشانگر همین نتیجه‌گیری است.

روز پنج‌شنبه بحث‌هایی در بازار باز شد که پایه قیمت میلگرد عرضه شده در بورس برای دی‌ماه حدود یک هزار ریال بیشتر از آذرماه است. به همین دلیل فروشنده‌ها خود را برای افزایش قیمت در هفته اول دی‌ماه آماده کردند. در حالی‌که میلگردهای ارزان فروخته شده در بورس و بازار در هفته قبل هنوز تحویل نشده این فشار عرضه اجازه میدان‌داری جدی به بازار میلگرد را نخواهد داد.

شاید دو روز اول هفته شاهد بازارسازی باشیم ولی تب تند زود به عرق کردن منتهی می‌شود. در واقع انتظار می‌رود منحنی هفته اول دی‌ماه نشان‌دهنده صعود قیمت در دو روز اول باشد و پس از آن بازار به عقب برگردد، مگر آن‌که قیمت شمش به علت عقب افتادن تولید روند صعودی داشته باشد.

قیمت تیرآهن تقریباً ثابت بود. روز شنبه میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن در اصفهان ۵۴۸۵۰ ریال بود. روز یکشنبه به ۵۴۷۰۰ ریال سقوط کرد ولی از دوشنبه روند صعودی گرفت و به ۵۵۳۰۰ ریال تا آخر هفته دست یافت.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

طبق گزارش بازار آهن هفته ۵۱ خبر آهن ملل اصفهان، ورق گرم صادراتی سی آی اس هفته گذشته رشد چشمگیری داشته و از ۴۳۰ دلار به ۴۶۵ دلار هر تن فوب رسید.

در ترکیه ورق گرم حداقل ۲۰ دلار نسبت به اوایل دسامبر رشد داشته و به ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. البته بازار فعالیت زیادی نداشت و همه منتظر روشن‌تر شدن روند بازار در سال نو میلادی بودند.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین در ثبات بود. در بازار صادرات نیز ورق گرم چین حدود ۴۷۳ دلار هر تن فوب ثبت شد، که حدود ۶ دلار رشد هفتگی داشت. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم از ۴۸۰ دلار به ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم  در حدود ۴۳۲  یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم از ۵۵۸ دلار هفته قبل به ۵۷۶ هر شورت تن درب کارخانه رسید.

ورق گرم ضخامت دو میلی‌متر رول روز شنبه در اصفهان ۶۰۵۰۰ ریال معامله می‌شد و در اهواز ۵۹۵۰۰ ریال اما روز یکشنبه قیمت‌ها تا هزار ریال پائین آمد روز دوشنبه بازار شروع به بهبود یافت. تا آخر هفته محصول مبارکه ۶۲۰۰۰ ریال و محصول اهواز ۵۹۰۰۰ ریال اعلام می‌شد.

ورق گرم ضخامت ۳ تا ۵ میلی‌متر رول در اصفهان هفته گذشته عرضه مناسبی نداشت به همین دلیل قیمت قابل استنادی دریافت نشد، ولی ضخامت ۶ تا ۱۵ میلی‌متر روز شنبه ۶۶۹۰۰ ریال قیمت داشت یکشنبه افت کرد و تا ۶۶۴۸۰ ریال پایین آمد، اما از دوشنبه روند صعودی گرفت که متاثر از روشن شدن فضای قیمت ارز بود و تا چهارشنبه به ۶۹۱۰۰ ریال رسید.

ورق‌ اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلی‌متر به طور متوسط روز شنبه ۶۷۳۱۳ ریال معامله می‌شد، ولی تا چهارشنبه به ۶۷۸۷۵ ریال بالا رفت همین روند در مورد ورق کاویان دیده شد که از ۶۴۰۰۰ ریال روز شنبه به ۶۴۱۶۷ ریال در آخر هفته رسید. ورق‌های اکسین کیفیت ST52 همچنان در بازار نایاب است، به خصوص ضخامت‌های ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۵ ، ۳۵ و ۴۰ میلی‌متر. به نظر می‌رسد اکسین در حال گسترش فعالیت در بازارهای خارجی است و کمتر به بازار داخلی مثل گذشته امیدوار است، چون در هفته قبل مزایده صادرات ۳۰ هزار تن ورق اکسین اعلام شد.

ورق سرد بازار آرامی را داشت و میانگین قیمت ۸۳۷۷۳ ریال روز شنبه تنها چهارشنبه کمی تغییر کرد و به ۸۳۳۶۴ ریال افت کرد که ناشی از پائین آمدن قیمت ورق‌های با ضخامت ۹۰/۰ میلی‌متر به بالا بود.

ورق گالوانیزه در اول هفته تنزل نشان داد که ناشی از مساله نرخ ارز و کاهش قیمت محصولات هفت الماس بود، ولی تا آخر هفته کمی بهبود یافت و از میانگین ۸۵۱۳۸ ریال روز شنبه که به ۸۴۴۵۸ ریال در روز یکشنبه رسیده بود تا سه شنبه به ۸۴۹۴۶ ریال رسید. این کالا در روز چهارشنبه کمی افت قیمت را تجربه کرد و به ۸۴۲۹۲ ریال پایین آمد.

نباید فراموش کرد که دولت هنوز مشغول چاپ پول است و شاخص بازار سهام رو به بالا. آخر سال است و جبران کسری بودجه ضروری. بنابراین تورم گریزناپذیر است. نوسان‌ها دیگر دامنه یکی دو روزه پیدا خواهند کرد و این نشانه خوبی برای دست اندرکاران فولاد نمی‌باشد.