امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 41 2019 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/07/20 0
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار جهانی و داخلی سنگ آهن در کشور چین، سنگ آهن وارداتی با خلوص 62 درصد هفته گذشته با تغییراتی روبه رو شد. در روز چهارشنبه سنگ آهن به میزان 4 دلار کاهش یافت و هر تن سی اف آر 90 دلار شد. این قیمت در روز جمعه افزایش یافت و به 92 دلار رسید. کارشناسان واحد خبر آهن ملل…

بازار جهانی و داخلی سنگ آهن

در کشور چین، سنگ آهن وارداتی با خلوص 62 درصد هفته گذشته با تغییراتی روبه رو شد. در روز چهارشنبه سنگ آهن به میزان 4 دلار کاهش یافت و هر تن سی اف آر 90 دلار شد. این قیمت در روز جمعه افزایش یافت و به 92 دلار رسید.

کارشناسان واحد خبر آهن ملل اصفهان، علت این نوسانات قیمت در بازار سنگ آهن را عدم توازن بازار می‌دانند. فولادسازان چینی از موجودی سنگ آهن زیادی برخوردار هستند و عرضه محصولات در بنادر چین به وفور است، اما خریدها کاهش یافته است. در مورد برنامه فعالیت کارخانه‌جات در فصل زمستان اطلاعات زیادی در دسترس نیست و آنطور که اطلاع داریم به احتمال زیاد تولید با کاهش روبه رو می‌شود، که این مسئله تا حدی نگران‌کننده است.

طبق گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی در کشور ایران، قیمت آخر سنگ آهن مگنتیت با خلوص61 درصد از 41.7 دلار به 44.2 دلار رسیده و علاوه بر این، سنگ آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد از 38.6 دلار به 41.1 دلار رسیده است.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

در بازار کشور ترکیه در هفته گذشته از آمریکا و روسیه خریدهایی صورت گرفت. این معاملات باعث شد که کمک خوبی به شرایط و بهبود بازار قیمت‌ها در ترکیه شود. در هفته قبل قراضه سنگین با خلوص 20 تا 80  از قیمت 226 دلار و 227 دلار تا میزان قیمت 233 دلار هر تن سی اف آر افزایش یافت. طبق بررسی‌های واحد خبر آهن ملل، هنوز هم بسیاری از فولادسازان ترک‌نشین به خرید از این بازار نیاز دارند، بنابراین خریدها همچنان ادامه خواهد یافت.

بازار صادرات ژاپن شرایط متفاوتی از بازار ترکیه داشت. در این بازار قراضه سنگین کلاس 2 به میزان 208 دلار هر تن فوب بود، که این میزان در طی هفته تا حدود 5 درصد کاهش پیدا کرد.

قراضه وارداتی هر کانتینر تا حدود 6 دلار کاهش یافت و هر تن سی اف آر به میزان 223 دلار اعلام شد.

بازار جهانی و داخلی بیلت

در هفته گذشته در بازار واردات در منطقه آسیا، چینی‌ها بسیار فعال بودند و به میزان 390 دلار تا 400 دلار هر تن سی اف آر را از هند خرید کردند. قیمت بیلت ایران در حدود 375 دلار هر تن سی اف آر به فروش رسید. بیلت روسیه به میزان 5 دلار کاهش داشته است و هر تن سی اف آر قیمتی حدود 395 دلار در منطقه جنوب شرق آسیا داشته است. قیمت بیلت ایران از حدود 380 دلار به 385 دلار هر تن سی اف آر در تایلند بوده است، اما با وجود این قیمت، فعالیت بازار در تایلند طبق گزارش کارشناسان واحد خبر آهن ملل اصفهان محدود اعلام شده است.

قیمت بیلت صادراتی سی آی اس در هفته قبل از 350 دلار به 356 دلار هر تن فوب رسیده است.

قیمت شمش فولادی در هفته اخیر ثابت بوده است. در روز شنبه قیمت آخر شمش‌های سایز 150 و 125 میلی‌متر 35525 ریال بوده که این قیمت در اواخر هفته گذشته تا حدود 37388 ریال ریال افزایش یافت. می‌توان گفت قیمت شمش ایران در هفته گذشته نرخ ثابتی داشته است، که این مسئله به سه دلیل رخ داده است:

  • ثبات و آرامش بازار به دلیل وجود بسیاری از فعالان اقتصادی در مراسم مذهبی اربعین.
  • میزان قیمتی که برای شمش اعلام شده بود جایی برای کاهش بیشتر نداشت.
  • میزان تقاضا به مقدار زیادی کاهش یافته بود.

به این ترتیب، قابل ذکر است که بازار همچنان تا پایان یافتن مراسم اربعین و بازگشت زائرین آرامش خود را خواهد داشت.

جذابیت کالای سنگ آهن زمانی که عوارض 25 درصدی برای آن وضع شد، کاسته می‌شود. با این وجود، این مسئله نخواهد توانست که با سرعت زیادی بر بازار عرضه و تقاضا اثر بگذارد، زیرا فولادسازان فعال میزان زیادی از کالاهای خود مثل شمش، اسلب و برخی اقلام دیگر را از سه ماه قبل پیش فروش کرده‌اند. شاید این مسئله دلیلی باشد بر دسترسی محدود به گندله و افزایش قیمت آن به هر کیلو 1050 تومان.

هم اکنون آهن اسفنجی نیز حدود 1980 تا 1990 تومان در بازار عرضه می‌شود. همانطور که صنایع فعال در حوزه فولاد اطلاع دارند، گندله و آهن اسفنجی بر اساس متوسط سه ماهه کدال در بازار قیمت‌گذاری می‌شود و میانگین قیمت کدال تا اواخر شهریور افزایش داشته است. هم اکنون کاهش قیمت‌ها در ماه جاری غیرممکن است، اما زمانی که افت قیمت شمش بر روی کدال اثر گذاشت، کالاهایی مانند گندله و آهن اسفنجی نیز به تبع آن کاهش خواهند یافت.

علاوه بر تاثیر افت قیمت شمش، محدود شدن صادرات گندله و سنگ آهن می‌توان باعث افزایش عرضه آن در بازار شود.

با کاهش قیمت آهن اسفنجی، مادامی که بازار جهانی اسلب و شمش به همین شکل ادامه یابد، میزان سود برای صادرات بیلت و شمش یک سیر صعودی را طی خواهد کرد. در صورتی که وزارت صمت محدودیتی برای صادرات این کالا یا بیانیه جدیدی برای آن وضع نکند، آینده نزدیک شاهد افزایش صادرات این کالا خواهیم بود.

قیمت شمش فولادی در اثر افزایش صادرات آن می‌تواند باعث بالا رفتن آن در بازار داخلی ایران شود. این افزایش می‌تواند بر روی صادرات میلگرد نیز اثرگذار باشد. در طول یکسال گذشته تلاش‌های زیادی برای محدودیت‌های موجود در صادرات شمش صورت گرفته است. وزارت صمت وظیفه مدیریت این امر را برعهده داشته است. این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

البته در روز چهارشنبه این وظیفه از روی دوش ایشان برداشته شد و فعالان حوزه صنعت فولاد امید دارند که با این تغییرات بهبود و تحولی قابل توجه در بازار فولاد بوجود آید. وظایف این معاونت به ستاد تنظیم بازار واگذار شد و عده‌ای به این مسئله و جابجایی همچنان خوش‌بین هستند. در واقع تنها وظایف از بخشی به بخش دیگر منتقل شد، اما تغییری در اصل قضیه حاصل نشد. می‌توان گفت که مشکل عمده اقتصاد ایران در همه بخش‌ها از جمله بخش صنعت آهن و فولاد عدم برنامه‌ریزی صحیح و مشخص است و مشکلات تنها از سمتی به سمت دیگر بدون هیچ راه‌کار صحیحی انتقال داده ‌می‌شود. در شرایطی که اکنون برای بازار وجود دارد، صادرات معمولا به مشکل می‌خورد.

تولیدکنندگان مشغول در صنعت شمش امکان صادرات محصولات خود را از دست خواهند داد و دست یافتن به بازاری برای صادرات برای محصولاتشان در بازار جهانی به سادگی امکان‌پذیر نیست.

تولیدکنندگان می‌توانند با استفاده از تحویل کالاهای خود به شکل یک‌ماهه، دوماهه و سه‌ماهه آینده بازار کاری خود را در ماه‌های آتی پیش رو مشخص کنند. به این شکل شاهد تغییرات و نوسانات کمتری در بازار عرضه و تقاضا خواهیم بود و به این ترتیب، سهم بازار صادرات خود در بازار جهانی را از دست نخواهند داد.

این راه‌کار از نظر دولت چندان مطلوب نیست. روش‌های دیگر از قبیل سهمیه‌بندی صادرات و مواد اولیه و غیره نیز وجود دارد و از نگاه دولت روش‌های بهتری هستند، اما تصمیم‌گیری دولت برای به تصویب و به ثمر رسیدن این راه‌کارها زمان‌بر است و این به ضرر تولیدکنندگان است.

 

بازار جهانی مقاطع فولادی

عرضه کنندگان مقاطع سی آی اس قیمت محصولات خود در بازار صادرات را ثابت نگه‌داشته‌اند، با وجود اینکه میزان تقاضا با محدودیت روبه رو است.

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، علت ثبات قیمت می‌تواند پیش‌فروش محصولات عرضه‌کنندگان در ماه اکتبر است.

در هفته اخیر میلگرد سی آی اس، هر تن فوب حدود 390 تا 405 دلار برای صادرات قیمت‌گذاری شد. علاوه بر این در ترکیه میلگرد صادراتی به قیمت هر تن فوب 400 دلار فروخته شد. همینطور در بازار جنوب شرق آسیا قیمت هر تن سی آر اف میلگرد صادراتی 430 تا 435 دلار تثبیت شد.

میلگرد به میزان 2 یورو در بازار داخلی اروپا افزایش قیمت داشته و هر تن 437 دلار درب کارخانه شد. همچنین در بازار داخلی آمریکا میلگرد هر شورت تن درب کارخانه به قیمت 638 دلار و ثابت ماند.

در بازار ایران شرایط متفاوتی برای مقاطع حاکم است. در طی هفته گذشته میلگرد یک سیر نزولی را به کندی طی کرد.

در روز شنبه متوسط قیمت قطر 8 تا 32 میلی‌متر حدود 41848 ریال بود، که این میزان در اواسط روز چهارشنبه به 41601 ریال تنزل پیدا کرد. با توجه به اینکه بازار روند رو به تعطیلی را طی کرد، این اختلاف قیمت‌ها و نوسانات طبیعی به نظر می‌رسید.

هم اکنون قیمت میلگرد به پایین‌ترین حد خود رسیده است و بیش از این نمی‌تواند افت قیمت را تجربه کند.

در روز شنبه تیرآهن ذوب آهن اصفهان سایز 14 تا 18 میلی‌متر دارای متوسط قیمتی حدود 47533 ریال بود. در طی نوسانات بازار این قیمت به در روز چهارشنبه به 47400 ریال رسید. هم اکنون تغییرات قیمت بازار از ذوب اصفهان تاثیر می‌گیرد، زیرا بازار تیرآهن در کنترل ذوب آهن اصفهان می‌باشد.

بازار جهانی و داخلی ورق

در طی هفته گذشته در بازار صادرات چین قیمت ورق گرم به میزان 5 دلار کاهش داشت و هر تن فوب بین 460 تا 470 دلار قیمت‌گذاری شد، اما این قیمت نتوانست با ورق صادراتی روسیه در بازار منطقه جنوب که قیمتی معادل 430 دلار هر تن سی اف آر داشت، رقابت کند. میانگین قیمت ورق گرم سی آی اس میزان قیمت 405 تا 415 دلار به400 تا 410 دلار هر تن فوب افت پیدا کرد.

در ترکیه ورق گرم سی آی اس هر تن سی اف آر حدود 425 تا 435 دلار قیمت‌گذاری شد. همچنین این کالا در خاورمیانه و شمال آفریقا به قیمت 405 تا 415 دلار هر تن فوب فروخته شد. ورق گرم در بازار ترکیه از 440 تا 450 دلار به 430 تا 440 دلار هر تن درب کارخانه شد. میزان تقاضا در تمامی بازارها کاهش یافته و باید انتظار افت قیمت را داشته باشیم. در بازار آمریکا شرایط به گونه‌ای دیگر است. ورق گرم از 519 دلار در هفته قبل به 505 دلار هر تن شوت رسیده بود. قیمت ورق گرم از اروپا نیز از 449 به 434 یورو افت کرد.

در روز شنبه قیمت ورق گرم با ضخامت 2 میلی‌متر رول مبارکه 53000 ریال بود و تا چهارشنبه روند رو به کاهشی را طی کرد و به قیمت 52500 رسید. در اهواز قیمت ورق از 52000 ریال به 51000 ریال کاهش یافت.

قیمت اسلب هم اکنون روند نزولی را طی می‌کند. در روز شنبه که قیمت ورق گرم فولاد مبارکه با ضخامت 3 تا 15 به قیمت 53713 ریال روندی افزایشی را طی کرد و در روز چهارشنبه به 54025 ریال رسید. بورس را می‌توان دلیل افزایش قیمت ورق گرم B دانست، که در روز 15 مهرماه 45678 ریال بود و تا چهارشنبه تا قیمت 46101 ریال افزایش پیدا کرد.

در روز شنبه ورق اکسین با ضخامت 10 تا 40 میلی‌متر، 53013 ریال قیمت‌گذاری شد. کارشناسان واحد خبر آهن ملل اصفهان، این افت قیمت را به دلیل شرایط رفت و آمد محدود در خوزستان عنوان کردند. رفته رفته محصولات اکسین در بازار با محدودیت عرضه مواجه می‌شود.

هم اکنون بازار با مشکل کمبود ورق با کیفیت ST52 رو به رو است. به نظر نمی‌رسد که اوضاع در طی این مدت پیش رو تغییر چندانی حاصل کند. در هفته‌ای که گذشت، ورق‌ کاویان با ضخامت‌های 12 تا 25 میلی‌متر در بازار عرضه می‌شد و از ثبات مناسبی در طول بازار برخوردار بود. در روز شنبه این ورق‌ها حدود 516520 ریال بود، اما تا روز چهارشنبه به 51900 ریال افزایش یافت.

ورق سرد شرکت مبارکه، که ضخامتی حدود 0.40 تا 2 میلی‌متر را دارا می‌باشد در هفته پیش تغییر قیمت محسوسی را در پی نداشت. در روز شنبه قیمت ورق سرد مبارکه 70620 ریال به 70390 ریال رسید. عاملی که در کاهش قیمت این ورق موثر بود، عرضه ورق‌های ضخامت بالای 0.90 میلی‌متر گزارش شده است.

برخلاف اقلام ذکر شده، بازار ورق گرم گالوانیزه از ثبات مناسبی برخوردار بود. متوسط قیمت این ورق از 78396 ریال به 76500 ریال کاهش یافت.

نظرات

  • سعیدی

    چرا یه هفته قیمت بالاست یه هفته پایینه. اصلا نمیشه پیش بینی هیچ چیزا کرد