امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۴ ۲۰۲۰ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/05 ۰
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 4 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن وارداتی با خلوص 62 درصد در چین در هفته‌ای که گذشت تا حدود 3 دلار افت داشته و با قیمت حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. نگرانی‌ها در مورد شیوع ویروس کرونا…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۴ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت سنگ‌آهن وارداتی با خلوص ۶۲ درصد در چین در هفته‌ای که گذشت تا حدود ۳ دلار افت داشته و با قیمت حدود ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. نگرانی‌ها در مورد شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر تقاضای فولاد و رشد اقتصادی این کشور و همچنین تعطیلات سال نو چین بر افت قیمت اثر گذاشت.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که در ماه مارس میزان تقاضای سنگ‌آهن در چین بهبود یابد، اما با این حال با توجه به ریسک‌های موجود، این موضوع بعید به نظر می‌رسد. اغلب تجار چینی ترجیح می‌دهند که فعلا انبارها را پر نکنند.

آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص ۶۱ درصد در بازار صادرات ایران در حدود ۵۰ سنت ارزان‌تر از هفته قبل شده و با قیمت ۵۷.۸ دلار برای هر تن فوب معامله می‌شود. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۵.۲ دلار به ۵۴.۷ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۴ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در کشور ترکیه قراضه آهن وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ هفته گذشته به ۲۷۹ دلار هر تن سی اف آر رسید که نسبت به هفته قبل تا ۱۲ دلار ارزان‌تر شد. قراضه آهن وارداتی در ترکیه نیز از ۲۸۱ دلار به ۲۶۹ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در هفته گذشته قیمت قراضه آهن سنگین صادراتی کلاس ۲ ژاپن ۲۳۱ دلار هر تن فوب شد که حاکی از ثبات قیمت آن می‌باشد.

متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا ۲۹۹ دلار هر تن سی اف آر برای قراضه سنگین ۲۰-۸۰  بود. قراضه کانتینری وارداتی در تایوان ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

قراضه خرد شده در بازار داخلی آمریکا در حدود ۳۰۰ دلار هر لانگ تن شد که یک دلار افت داشت. همچنین برآورد شده خریدهای فوریه در بازار داخلی آمریکا ۱۰ تا ۲۰ دلار از ژانویه ارزان‌تر شود.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۴ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، بیلت صادراتی سی آی اس در هفته‌ای که گذشت از ۴۱۵ دلار به ۳۹۵ دلار هر تن فوب رسید. بازار منتظر رسیدن قیمت به ۳۹۰ دلار در آینده نزدیک است، چرا که بازار قراضه آهن ترکیه نزولی بوده و جو بازار در کل منفی است. در ترکیه کسی تمایلی به خرید بیلت سی آی اس نشان نداد و قیمت مورد نظر خریداران ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۸۵ دلار هر تن فوب بود. در جنوب شرق آسیا بازار واردات بیلت در سکوت بود و همه منتظر ارزان‌تر شدن قیمت‌ها بودند. علاوه بر این، بیلت صادراتی چین نیز از ۴۷۸ دلار به ۴۸۱ دلار هر تن فوب بهبود داشت.

قیمت شمش در هفته گذشته ثابت بود. دو روز اول هفته به علت پایان ماه معاملات راکد بود ولی از اول هفته بازار خودش را پیدا کرد و از روز شنبه میانگین قیمت ۴۶۳۰۰ ریال به ۴۶۶۷۵ ریال تا آخر هفته رسید. بازارهای چین و خاور دور تعطیل است و روند قیمت شمش هم نزولی است. در صورتی که عرضه آهن اسفنجی تغییر نکند قیمت‌ها نباید تغییر کند.

در هفته اخیر فولادی‌ها دو گردهمایی داشتند. تکیه اصلی این نشست‌ها بر عدم توازن بین عرضه مواد اولیه و فولاد میانی بود. قطعا اگر تحریم‌ها نبود، عمق مشکل بیشتر نمود پیدا می‌کرد.

جالب این است که تعدادی از تولیدکنندگان اسفنجی مثل گل‌گهر و نی‌ریز در آینده خطوط ذوب خود را راه‌اندازی خواهند کرد. در نتیجه فاصله بین واحدهایی که خودشان مالک معدن نیستند، بیشتر خواهد شد. اما با برداشته شدن تحریم‌ها مشکل خود را به شکل عمیق‌تری نشان خواهد داد و سیاست سهمیه‌بندی و کنترل پاسخ‌گو نخواهد بود.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۴ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته تا ۸ دلار افت داشته و ۴۳۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی نیز افت قیمت قراضه، میلگرد را ارزان‌تر کرده و در بازه قیمت بین ۵۰۱ تا ۵۱۱ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

میلگرد صادراتی چین در حدود ۴۷۲ دلار هر تن فوب شنیده شد که نشان از ثبات قیمت آن بوده‌است. بعید به نظر می‌رسد در آینده نزدیک خرید از بازار صادرات میلگرد چین صورت گیرد، چرا که خریداران موجودی کافی دارند و اخیرا از سایر عرضه‌کننده‌ها خرید کافی داشته‌اند. در بازار داخلی چین نیز میلگرد در بازه قیمت ۵۲۷ تا ۵۳۱ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد و بدون تغییر ماند.

میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۴۴۰ دلار هر تن فوب باقی ماند. در بازار داخلی اروپا قیمت میلگرد ۴۸۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که ۵ یورو رشد داشت. در بازار آمریکا نیز میلگرد در ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

در روز شنبه متوسط قیمت میلگرد ۸ تا ۳۲ میلی‌متر در حدود ۵۰۷۳۲ ریال بود. با اعلام افزایش قیمت پایه در بورس، بعضی کارخانه‌ها علیرغم رکود کمربند را سفت بستند و همین امر باعث شد قیمت متوسط به ۵۱۱۱۱ ریال برسد ،ولی ضعف تقاضا باعث شد تا قیمت تا پایان هفته به ۵۰۹۴۳ ریال برگردد.

در روز شنبه، قیمت تیرآهن ۶۰۰۶۷ ریال بود که تا پایان هفته روندی صعودی یافت و به ۶۱۹۳۳ ریال رسید. مشخص نیست این روند تیرآهن که در هر حالتی روند صعودی دارد تا کی ادامه خواهد یافت؟

بارندگی در جنوب و برف در شمال، تولید و معاملات را محدود کرده‌است. همین این امر بازار را ساکت نگه می‌دارد، مگر اینکه بازی با قیمت‌ها در بورس ادامه یابد.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۴ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته گذشته صادرکننده‌های چینی  قیمت ورق گرم خود را قبل از خروج از بازار برای تعطیلات بالا بردند. قیمت این کالا تا حدود ۱۰ دلار رشد داشته و در بازه قیمت ۵۰۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

در بازار داخلی چین ورق گرم در بازه قیمت ۵۶۳ تا ۵۶۶ دلار هر تن درب کارخانه بود. کارخانه‌ها پیشنهادها را ثابت نگه داشتند و فعالان بازار نسبت به آینده بازار پس از تعطیلات خیلی خوش‌بین نیستند.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۴۸۳ دلار هر تن فوب شنیده شد که تغییری نسبت به هفته قبل نداشت.

در ترکیه قیمت ورق  اخیرا با افت قیمت قراضه آهن ارزان‌تر شده‌است. ورق گرم صادراتی ترکیه از ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار به ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۴۵۲ یورو به ۴۵۹  یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم ۶ دلار افت داشته و در نهایت با قیمت ۶۰۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

در روز شنبه در اصفهان قیمت ورق گرم با ضخامت دو میلی‌متر، ۶۹۷۰۰ ریال معامله می‌شد و در اهواز ۶۶۰۰۰ ریال بود ولی تا پایان هفته قیمت‌ها صعودی شد.

در اصفهان قیمت این کالا به ۷۲۶۰۰ ریال و در اهواز به ۶۹۰۰۰ ریال رسید. ورق‌های گرم با ضخامت ۳ تا ۵ میلی‌متر در بازار عرضه نمی‌شد ولی میانگین قیمت ضخامت ۶ تا ۱۵ میلی‌متر که روز شنبه ۷۵۵۶۰ ریال بود تا آخر هفته به ۷۷۳۰۰ ریال رسید.

اعتراض‌ها نسبت به تاخیر تحویل سفارش‌های فروخته شده در بورس ادامه دارد و به همین علت فولاد مبارکه طی نامه‌ای به بورس کالا وعده داده که هر هفته کالا عرضه کند، ولی سیاست بازی با قیمت ادامه خواهد یافت و این امر به معنای کاهش قیمت نیست.

در واقع مبارکه برای نشان دادن سود در ترازنامه و به دنبال آن بازار سهام باید حجم فروش را بالا ببرد، ولی تحویل این کالا برای اردیبهشت یا خرداد سال آینده خواهد بود. به این ترتیب، فروش بالا رفته و عرضه کنترل شده‌است. بازار هم بهم نخورده است و همه راضی هستند!

ورق اکسین همچنان با محدودیت عرضه روبروست. در روز شنبه میانگین قیمت سایز‌های ۸ تا ۴۰ میلی‌متر ۷۵۱۴۳ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۷۶۷۸۶ ریال رسید. اکسین به تولید ورق‌های APi مشغول است و سفارش خوبی هم برای آن گرفته، اما این مساله روی تامین اسلب ST37 فشار می‌آورد.

بنابراین کاویان، اهواز و گیلان اسلب مورد نیازشان را مثل ۶ ماه قبل نمی‌توانند تهیه کنند. اگر اکسین به تولید تجاری بازگردد شرایط تغییر خواهد کرد. کاویان هم از قاعده اکسین به دور نیست، چون از یک سمت درگیر عرضه اسلب است و از طرف دیگر با تقاضای گرسنه بازار در روز شنبه میانگین قیمت را به حدود ۷۰۴۰۰ ریال رساند. تا روز سه‌شنبه نیز قیمت به ۷۱۴۲۵ ریال رسید و در روز چهارشنبه فروش متوقف شد.

ورق سرد با اعجاب روبرو شد. قیمت این محصول در بازار بورس کالا در روز سه‌شنبه با بالاترین قیمت خود یعنی ۹۲۰۰۰ ریال فروش رفت. این در حالی است که قیمت قبلی این کالا درحدود ۸۴۶۹۷ ریال بود.

ورق گالوانیزه تا روز دوشنبه کمی بهبود یافت، ولی در روز سه‌شنبه قیمت این کالا ثابت شد و بازار آرام گرفت. در روز چهارشنبه نیز به علت نوسان قیمت ورق سرد، موجودی ورق سیاه متوقف شد. به همین ترتیب،لازم است که تا اوایل هفته صبر کرد تا نتیجه قیمت‌ها در بازار مشخص گردد.