امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار آهن و فولاد, هفته ۳۷ سال ۱۳۹۹

بهناز میرلوحی
الهام موسوی ۸ آذر ۱۳۹۹ ۰
گزارش هفتگی بازار آهن و فولاد

بعد بد ابلاغ شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد را می توان این مسئله دانست که بلافاصله پس از ابلاغ شیوه ‌نامه توسط محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور، مشخص شد که در تدوین این شیوه ‌نامه با کارشناسان، شرکت‌ های بزرگ فولاد و تشکل‌ های بخش خصوصی نظیر انجمن فولاد مشورت نشده است.


📊 ماجرای جنجالی هفته | بهترین نماد فولادی هفته | پردرآمدترین شرکت فولادی هفته | معاملات فولاد در بورس کالا

ماجرای جنجالی هفته گذشته: ابلاغ شیوه‌ نامه جدید تنظیم بازار فولاد و تبعات و حواشی آن، ماجرای جنجالی هفته گذشته بود که به سرعت به مسأله نخست بازار و صنعت فولاد کشور و همچنین بازار سرمایه تبدیل شد. حوادث مربوط به ابلاغ شیوه‌ نامه دستوری تنظیم بازار فولاد توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور را می ‌توان از دو منظر بررسی کرد. در واقع می توان گفت که ابلاغ این شیوه‌ نامه و وقایع پس از آن دو بعد خوب و بد داشت.

بعد بد ابلاغ شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد را می توان این مسئله دانست که بلافاصله پس از ابلاغ شیوه ‌نامه توسط محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور، مشخص شد که در تدوین این شیوه ‌نامه با کارشناسان، شرکت‌ های بزرگ فولاد و تشکل‌ های بخش خصوصی نظیر انجمن فولاد مشورت نشده است. در ادامه ماجرا، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، وقتی ایرادات مستدل را شنید از بازنگری در شیوه‌ نامه استقبال کرد، اما داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی، شیوه ‌نامه را با تفسیر شخصی خود همزمان با برگزاری جلسات تجدیدنظر در این شیوه ‌نامه ابلاغ کرد. این شتاب عجیب اسماعیلی برای اجرای شیوه ‌نامه (آن هم با تفسیر شخصی) بدتر از ابلاغ اولیه شیوه ‌نامه بود. برخی حتی گمانه‌ زنی کردند که داریوش اسماعیلی قصد دارد با اجرای شتاب ‌زده شیوه ‌نامه معاون اقتصادی رئیس جمهور را در عمل انجام شده قرار دهد و مانع از اصلاح شیوه‌ نامه شود. سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌ و گو با چیلان به یک نکته عجیب دیگر اشاره کرد. وی گفت: «نکته عجیب‌ تر در این اقدام داریوش اسماعیلی برای تحت فشار قراردادن نهاوندیان این است که در شیوه نامه فعلی، مقرر شده که کل فروش داخلی کارخانجات فولادی باید در بورس کالا انجام شود اما اسماعیلی در نامه خود، عرضه کل تولید (شامل فروش داخلی و صادراتی) را قبل از جلسه اصلاحیه به تولیدکنندگان فولاد ابلاغ کرده است! به عبارت دیگر معاون معدنی وزارت صمت، حتی شیوه نامه فعلی را هم اجرا نکرده و صرفا تفسیر شخصی خود را از شرکت‌های فولادی مطالبه کرده است تا معاون اقتصادی رئیس جمهور را در شرایط عمل انجام شده قرار دهد».

بعد خوب ماجرای شیوه ‌نامه تنظیم بازار فولاد، کسی که شیوه ‌نامه را ابلاغ کرده بود، یعنی محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، خیلی زود از خود انعطاف نشان داد و با برگزاری جلسه ‌ای در روز چهارشنبه ۵ آذر، فرآیند بازنگری در شیوه ‌نامه را آغاز کرد. این حرکت مثبت نهاوندیان، واکنش مثبت بازار سرمایه را نیز در پی داشت و نمادهای فولادی به سرعت به خبر بازنگری در شیوه‌ نامه، واکنش مثبت نشان دادند و صعودی شدند. در ابتدای جلسه بازنگری در شیوه ‌نامه، دکتر نهاوندیان صراحتاً تاکید کرد این شیوه‌ نامه به هیچ عنوان به دنبال ایجاد رانت و امضای طلایی نیست و چنانچه در جلسات همفکری با بخش خصوصی به این نقطه برسیم که برخی مواد در این خصوص ابهام دارد، آن را اصلاح می‌ کنیم.

معاملات فولادی در بورس کالا در هفته گذشته: در هفته‌ ای که گذشت ۶۱ هزار و ۹۵۴ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۵۸۸ میلیارد تومان بود.

فولاد هرمزگان در هفته گذشته از محل فروش انواع محصولات خود در بورس کالا، درآمد ۲۰۱ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به فولاد هرمزگان بود.

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته: فجر را می توان بهترین نماد فولاد بازار سهام در هفته گذشته دانست.

پردرآمدترین شرکت فولادی در هفته گذشته: هرمز در هفته گذشته پردرآمدترین شرکت فولادی بود.