امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

گزارش بازار آهن و فولاد, هفته 36 سال 1399

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/01 0
گزارش هفتگی بازار آهن و فولاد

خبر بد هفته گذشته، ابلاغ « شیوه ‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور بود که محتوای این شیوه ‌نامه نشان می‌ دهد که قیمت‌ گذاری دستوری و توریع رانت قصد ندارد دست از سر بازار فولاد بردارد.

📊 خبر بد هفته | خبر خوب هفته | گزارش مهم هفته | بهترین نماد فولادی هفته| پردرآمدترین شرکت فولادی هفته | معاملات فولاد در بورس کالا | وضعیت بازار داخلی فولاد

خبر بد هفته گذشته: خبر بد هفته گذشته، ابلاغ « شیوه ‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور بود که محتوای این شیوه ‌نامه نشان می‌ دهد که قیمت‌ گذاری دستوری و توریع رانت قصد ندارد دست از سر بازار فولاد بردارد. طبق این شیوه ‌نامه، قیمت پایه محصولات فولادی، ۲۰ درصد پایین ‌تر از قیمت های جهانی و با نرخ ارز نیمایی تعیین شده که نشان می‌ دهد گرایش به ارزان‌ فروشی فولاد همچنان در دولت وجود دارد. همچنین صادرات فولاد به عرضه هفتگی در بورس کالا منوط شده است که بیم آن می ‌رود همچون ماه‌ های گذشته صادرات فولاد کاهش یابد و از این طریق، تولید فولاد به خطر بیفتد.

خبر خوب هفته گذشته: خبر خوب هفته گذشته، رسیدن قیمت شمش فولاد صادراتی ایران به بالاترین قیمت در دو سال اخیر بود. همزمان در هفته گذشته، بورس کالا میزبان عرضه ۱۵۶ هزار و ۶۸۷ تن شمش بلوم بود که در نتیجه آن تنها، ۴۰ هزار و ۱۰۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. حتی با وجود کاهش ۴.۵ درصدی قیمت پایه، شمش فولادی در هفته گذشته در بورس کالا خریدار چندانی نداشت. باید دید حالا که قیمت شمش فولادی صادراتی به بالاترین سطح در دو سال اخیر رسیده است و مشخص شده است که در بازار داخلی نیز تقاضای چندانی برای شمش وجود ندارد، دولت و وزارت صمت با تسهیل شرایط صادرات فولاد، اجازه می‌دهند کشور از مزیت‌های صادرات فولاد بهره‌مند شود.

بهترین نماد فولادی بازار سهام هفته گذشته: بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید فخوز دانست.

پردرآمدترین شرکت فولادی هفته گذشته: فولاد مبارکه در هفته گذشته پردرآمدترین شرکت فولادی بود.

گزارش مهم هفته گذشته: گزارش مهم هفته گذشته، در خصوص وضعیت تولید، صادرات و واردات و مصرف ظاهری فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شد.

وضعیت بازار داخلی فولاد هفته گذشته: در بازار داخلی در هفته گذشته شاهد کاهش قیمت محسوسِ محصولات فولادی خصوصاً کاهش قیمت مقاطع طویل فولادی بودیم. بورس کالا هفته گذشته میزبان عرضه ۱۶۹ هزار و ۸۶۲ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت این عرضه‌ها به معامله ۷۲۱۶ تن از محصولات فولادی ختم شد! معاملات میلگرد در بورس کالا در قیمت پایه ۹۹۷۴ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. قیمت پایه میلگرد هفته گذشته ۹.۸ درصد کاهش یافته بود و به زیر ۱۰ هزار تومان رسیده بود؛ اما با این حال، در این قیمت نیز میلگرد خریدار نداشت. ضعف تقاضا، به احتمال زیاد کاهش بیشتر قیمت میلگرد را در هفته جاری درپی خواهد داشت. عرضه مقاطع طویل در بورس کالا فعلا زیاد است و مشتریان با توجه به وضعیت بازار ارز، هیچ عجله‌ای برای خرید مقاطع طویل فولادی ندارند.