امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۲۸ ۲۰۲۰

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/04/21 ۰
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ آهن بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد هفته گذشته در چین تا 7 دلار بهبود داشته 107.05 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. البته به نظر فعالان بازار انگیزه کافی برای تداوم رشد قیمت در بازار نیست. در بازار…

بازار داخلی و جهانی سنگ آهن

بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد هفته گذشته در چین تا ۷ دلار بهبود داشته ۱۰۷.۰۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. البته به نظر فعالان بازار انگیزه کافی برای تداوم رشد قیمت در بازار نیست.
 در بازار صادرات ایران، قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  هفته گذشته از  ۵۸.۹ دلار  به ۶۰.۴ دلار هر تن فوب بهبود داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از  ۵۶.۸ دلار به ۵۸.۳ دلار هر تن فوب رسید.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، در هفته ای که گذشت متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ در ترکیه همچنان در ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر در ثبات ماند. البته تا پایان هفته بهبود تقاضای فولاد در بازار داخلی ترکیه و رشد قیمت فولاد در بازار چین موجب شد امیدواری هایی برای رشد قیمت در آینده نزدیک در بازار این ماده اولیه ایجاد شود. قیمت هایی در ۲۵۶.۵ دلار نیز شنیده شد.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن با ۳ دلار بهبود به ۲۱۵ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا در ۲۵۷ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده  از ۲۴۷ دلار به ۲۳۵ دلار هر لانگ تن کاهش داشت.

بازار داخلی و جهانی بیلت فولادی

بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته را در متوسط قیمت ۳۷۰ تا ۳۷۵  دلار هر تن فوب به پایان برد که ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد هفتگی داشت. در کل بهبود تقاضای چینی ها موجب شد جو بازار سی آی اس نیز مثبت تر شود. چین در ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۹۰ دلار هر تن فوب از سی آی اس بیلت خرید. در ترکیه برای بیلت سی آی اس خریداران به دنبال ۳۵۵ دلار هر تن فوب بودند که مورد قبول عرضه کننده ها نبود.
بیلت صادراتی ترکیه تا ۵ دلار رشد داشته  ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. 
هفته گذشته در بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا قیمت ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر  ثبت شد که تا ۳ دلار رشد داشت. 
قیمت شمش روز یکشنبه  ۸۳۵۷۵  ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۸۸۵۵۸  ریال رسید. علت افزایش قیمت شمش متاثر از سه عامل بود:
اول، پایداری دلار در پایه قیمت ۲۱۰۰۰ تومان که نشانه استحکام قیمت شمش بود.
دوم، کمبود آهن اسفنجی و محدودیت شدید عرضه آن همراه با روش های قیمت گذاری آهن اسفنجی که باعث سردر گمی همه تولیدکنندگان شمش شده است.
فارغ از عوامل فوق، ابطال معاملات در هفته گذشته سیگنال افزایش قیمت را در این هفته به بازار داده بود و بازار انتظار افزایش قیمت را داشت. روز چهارشنبه معاملات شمش در بورس با افزایش حدود هر کیلو ۲۰۰۰ تومان روبرو شد که در نهایت مجدداً به ابطال معاملات کشیده شد. قیمت آهن اسفنجی در بازار به حدود ۴۲۰۰ تومان پایه رسیده است در حالیکه همراه با محدودیت شدید عرضه می باشد. ابطال معاملات شمش در دو هفته متوالی این سیگنال را به بازار می دهد که نوردکارها خالی از شمش می شوند در نتیجه بازار مقاطع استوار می ماند. علیرغم انکه قیمت شمش در بازار جهانی کاهش یافته ولی افزایش قیمت ارز و تغییر ضریب نرخ ارز در قیمت شمش از ۸۰ درصد به ۹۵ درصد جبران کاهش قیمت شمش را کرده، از طرف دیگر باعث شده تا قیمت فولاد در بازار داخل تحت تاثیر مستقیم نرخ ارز قرار گیرد. تنها عاملی که ممکن است قیمت شمش را کاهش دهد، پایین آمدن قیمت ارز است اما از آنجا که عرضه شمش با مشکل مواد اولیه روبروست حتی پایین آمدن قیمت ارز هم نمی تواند تاثیر جدی بر عرضه و تقاضای شمش بگذارد. در هفته گذشته نشست هایی برای تعیین ضرایب قیمتی گندله، آهن اسفنجی و شمش صورت گرفته که بی نتیجه بوده و در نهایت به مقاماتی بالاتر از وزارت صمت کشیده شده است. تمامی این نشانه ها برای پول های شناور که بسیار هوشمند هستند علامت این است که بازار فولاد با نوسان هایی جدی روبرو خواهد شد.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس از ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار  به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه قیمت پیشنهادی صادراتی از  ۴۰۷ تا ۴۱۵ دلار به ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار  هر تن فوب کاهش داشت. 
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی  در ۴۲۵ دلار  هر تن سی اف آر در ثبات ماند. در چین قیمت میلگرد صادراتی ۴ دلار رشد داشته ۴۶۱ دلار هر تن فوب شنیده شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۳۰ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد در  ۵۸۰ دلار هر شورت تن بدون تغییر باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران
قیمت میلگرد آجدار روز شنبه ۹۰۱۰۹ ریال بود که تا چهارشنبه به ۹۹۴۲۴ ریال رسید. از میانه هفته قیمت میلگرد رو به بالا بود و از دوشنبه به بعد همه انتظار افزایش قیمت را داشتند و همه نگاه ها به معامله شمش روز چهارشنبه متمرکز شده بود. روز چهارشنبه قیمت شمش در بورس با حدود ۲۰۰۰ تومان بالاتر مواجه شد. بعضی از تجار که انتظار این افزایش قیمت را نداشتند روز چهارشنبه با احتیاط کالای خود را عرضه می کردند. با معامله بورس و افزایش قیمت به یکباره فروش ها متوقف شد و بعضی از کارخانه ها قیمت میلگرد را بالاتر از ۱۰ هزار تومان در سایت هایشان اعلام کردند. بعدازظهر چهارشنبه معاملات شمش ابطال شد. این بهترین سیگنال برای آن دسته از دست اندرکاران بود که اعتقاد داشتند با روند فعلی قیمت میلگرد به بالای ۱۰ هزار تومان خواهد رفت حتی بعضی از بدبینان انتظار قیمت های بسیار بالاتر را عنوان می کنند استدلال آنها به دو دلیل متکی است:
اول، مشکل عرضه مواد اولیه و آهن اسفنجی و دوم، چراغ هایی که از بورس به بازار داده می شود. اما عده ای مخالف این نظریه هستند منطق انها این است که قیمت میلگرد به بالاتر از ورق نخواهد رفت. در صورتی که میلگرد بطور مثال به حدود ۱۵ هزار تومان هر کیلو بخواهد برسد، طبعا ورق هم به همین نسبت باید افزایش پیدا کند. نگاه انها اینست که بازار میلگرد در حال پر کردن فاصله خود تا بازار ورق است و عملا خلا به وجود امده را پشت سر گذاشته و تا نقطه اوج خود یکی دو پله بیشتر جا ندارد.
در هفته گذشته سهمیه خرید میلگرد و تیراهن در بورس باز هم کاهش یافت و از طرف دیگر حجم عرضه هر واحد تولید کننده شمش به خصوص فولاد خوزستان در بورس پایین آمد. این دو چراغ نشان دهنده ان است که سیاست کنترل عرضه و محدودیت ان ادامه خواهد داشت. در سال گذشته از اول فروردین ماه تا ۱۲ تیر ماه ۹۸ جمعا ۲۴۶ هزار و ۵۹۸ تن میلگرد و تیراهن در بورس فروخته شده است. در مدت مشابه سال جاری ۷۰۵۰۱۲ تن سبد میلگرد و تیرآهن در بورس معامله شد، یعنی نزدیک به سه برابر بیشتر. دولت هم به شدت روی قیمت ها نظاره کرده است، با این حال قیمت ها نسبت به اول سال گذشته تقریبا سه برابر شده است. یک علت این امر افزایش قیمت ارز است. علت دوم محدودیت فروش مستقیم میله گرد توسط کارخانجات اصلی می باشد که در سال جاری موظف شده اند کالای خود را در بورس عرضه کنند. اما عامل اصلی سردرگمی دولت و دخالت های نابجای دولت در سیاست گذاری بازار فولاد است. از یک طرف، رابطه معدنی ها با تولیدکنندگان شمش مشخص نیست. قیمت های تولیدکنندگان آهن اسفنجی موکول به پایان سه ماهه تابستان است. در این میان تولیدکنندگان شمش در سردرگمی دست و پا می زنند. اگر قیمت فولاد خوزستان افزایش یابد، قیمت پایان شهریور ماه آهن اسفنجی هم به دنبال آن بالا خواهد رفت. اگر قیمت آهن اسفنجی قرار باشد که تغییر نکند طبعا قیمت صادراتی شمش و قیمت ارز باید ثابت بماند که عملا در اختیار دولت نیست و تحت تاثیر روند بازار جهانی است. در این میان، تاجر میلگرد نگاه به حجم موجودی خود می کند و تنها در صورت جایگزینی، کالا می خرد. دیروز شاهد بودیم که تجاری که میلگرد ذوب آهن را داشتند قیمت هایی پایین تر از قیمت های کارخانه های دیگر عرضه می کردند اما انها هم بعد از ساعت ۳ جلوی فروش را بستند. فارغ از تمام این مسایل، نگرانی بازار از بحث تعزیرات هم هست. تاجری که دو ماه قبل میلگرد را در بورس در پایه قیمت ۶۰۰۰ تومان خریده امروز که آن را تحویل می گیرد باید در قیمت بالای ۹۰۰۰ تومان بفروشد تا بتواند از سرمایه خود حفاظت کند اما تعزیرات به این مسئله توجه نمی کند، بنابراین در صورت ورود تعزیرات به بازار فولاد رکودی که دامنگیر بازار است تشدید خواهد شد. برآیند تمام این اتفاقات آنست که هر روز بازار فولاد بیشتر به سمت رکود پیش می رود. نوردکار برای حفظ سقف تولید خود برای رسیدن به نقطه سربه سر باید سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد در حالیکه “نسبت درصد سود” او در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. تاجر هم از این قاعده جدا نیست. از نظر حسابداری، همه عددها بزرگ تر می شوند ولی از نظر بازدهی حجم سودآوری هر روز کمتر خواهد شد در نهایت تولید صدمه می بیند که ما شاهدان هستیم.
قیمت سبد تیراهن ۱۴ – ۱۶ – ۱۸  روز شنبه ۱۱۲۸۳۰ ریال هر کیلو قیمت داشت ولی تا روز چهارشنبه به ۱۲۸۶۶۶ ریال رسید. عرضه های قطره چکانی در بورس و تحویل های ذوب آهن که دائم با نوسان روبروست عامل اصلی این نوسان قیمت بود.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت در ۴۰۰ تا ۴۱۵ دلار  هر تن فوب بدون تغییر ماند. ورق گرم وارداتی در ترکیه ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.
متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین از ۴۴۱ دلار به ۴۵۷ دلار هر تن فوب رسید. در بازار واردات چین تمایل به خرید ورق گرم وارداتی بیشتر شده بود و محموله هایی در ۴۴۳ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نزولی بوده تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۳۲ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. 
در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۲ یورو بهبود داشته ۴۰۳ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار امریکا نیز ورق گرم ۶ دلار افت داشته ۴۶۹ دلار  هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در اصفهان  ۱۳۲۰۰۰ ریال بود و در اهواز    ۱۲۶۰۰۰ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۱۴۹۰۰۰ ر یال در اصفهان و در اهواز به ۱۴۳۰۰۰ ریال رسید. بالا رفتن قیمت اسلب و کمبود عرضه دو عامل اصلی این افزایش قیمت بود. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول روز شنبه قیمت نمی دادند اما روز یکشنبه ۱۲۸۷۵۰ ریال قیمت داشت تا روز چهارشنبه به ۱۲۹۱۲۵ ریال رسید.
قیمت ورق های گرم محصول اکسین ضخانمت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر ۱۳۰۵۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۱۳۸۸۷۵ ریال رسید.
 ورق های کاویان ضخامت ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر در بازار پیشنهاد می شد که میانگین قیمت انها روز یکشنبه ۱۱۲۰۰۰ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۱۲۰۶۶۷ ریال رسید. با توجه به آنکه قیمت شمش عملا رشد هر کیلو ۲۰۰۰ تومان را در فاصله دو هفته گذشته از خود نشان داده است انتظار می رود که با افزایش قیمت اسلب پایه قیمت ورق های اکسین و کاویان هم با افزایش روبرو باشد. این در حالی است که عرضه ورق گرم محصول اکسین و کاویان با محدودیت روبروست و در تناژهای کم در بازار دیده می شود.
 ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر روز های یکشنبه و دوشنبه قیمت قابل اعتمادی نداشت. روز دوشنبه میانگین قیمت ۱۹۸۳۶۴ ریال بود که تا چهارشنبه به ۱۹۹۶۳۶ ریال رسید فارغ از مشکل عرضه مسئله نرخ ارز در مورد این کالا بی تاثیر نیست.
ورق گالوانیزه هم ضخامت ۵۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر بطور متوسط ۱۸۳۰۸۱ ریال روز یکشنبه قیمت داشت که تا اخر هفته به ۱۹۰۸۲۵ ریال بالا رفت افزایش قیمت این کالا متاثر از محدودیت عرضه ورق گرم و بالا رفتن ان است .
بازار فولاد ایران از یک چند گانگی در رنج است. اولین مسئله عدم تناسب بین ظرفیت محصول فولاد میانی و مواد اولیه است ولی عاملی که این عدم تعادل را بسیار برحسته کرده سهم صادرات است. دولت از یک طرف صادرت را تشویق می کند و از طرف دیگر برای کنترل تورم بازار داخلی را کنترل می کند. اگر اقتصاد ایران درگیر تحریم ها نبود شرایط فعلی بهترین فضا را برای گسترش صنعت فولاد به وجود اورده بود. در وضعیت موجود، عده ای از کارشناسان پپیشنهاد می کنند که دولت شرایط عبور موقت کالا و صادرات محصول ساخته شده از آن را برای بعضی از کارخانه های بزرگ مثل مبارکه و فولاد خوزستان فراهم کند. کشورهایی که این سیاست را در پیش گرفته اند برای صادرات جایزه صادراتی قرار داده اند، همین طور بعضی از معافیت های مالیاتی را. با توجه به شرایط تحریم و مشکل تامین ارز و مهمتر از ان بروکراسی دولتی، اجازه در پیش گرفتن این راه حل را به امثال فولاد خوزستان نمی دهد. بنابراین، باید در انتظار نشست و نظاره گر منحنی قیمت های فولاد بود. تاریخ نشان داده است که به تدریج تولید کنندگان محصولات نهایی از دور خارج خواهند شد و این مسئله با توجه به بار سنگین بخش فولاد روی تسهیلات بانک ها و سیاست های جدید مالیاتی دولت، ممکن است منجر به ایجاد بحران اقتصادی گردد.