امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۲۵ ۲۰۲۰

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/03/31 ۰
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ آهن بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین تا 2 دلار ارزان تر شده 103 دلار هر تن سی اف آر شد. فعالان بازار در کل نسبت به وضعیت آینده کوتاه مدت بازار خیلی اطمینان ندارند چرا که محرک های…

بازار داخلی و جهانی سنگ آهن

بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین تا ۲ دلار ارزان تر شده ۱۰۳ دلار هر تن سی اف آر شد. فعالان بازار در کل نسبت به وضعیت آینده کوتاه مدت بازار خیلی اطمینان ندارند چرا که محرک های مالی دولت با بارش های شدید فصلی در جنوب چین همزمان شده است. برخی انتظار دارند تا ماه آینده میلادی قیمت سنگ آهن ارزان تر شود چرا که فروش استرالیا بیشتر شده و از طرفی نگرانی های بخش عرضه برزیل رو به بهبود است.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  هفته گذشته با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییر چندانی نداشت. آخرین قیمت ۶۷.۷ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۰.۲ دلار هر تن کاهش داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز به همین میزان تغییر داشته ۶۵.۶ دلار هر تن فوب ثبت شد.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، تا پایان هفته گذشته با کاهش تقاضای فولاد در ترکیه جو بازار واردات قراضه آن منفی شد. خریدارها به دنبال دریافت تخفیف بیشترند چون تقاضای محصولات فولادی مطلوب نبوده است. متوسط قیمت بازار نسبت به هفته قبل تا ۲ دلار افت داشته ۲۶۵ دلار هر تن فوب شد.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن ۶ دلار ارزان تر شده ۲۴۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا  11 دلار رشد داشته ۲۸۱ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ولی در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۵۶ دلار هر لانگ تن بدون تغییر باقی ماند.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، هفته ای که گذشت جو بازار بیلت سی آی اس با رکود بازار چین بدتر شد. توقف روند صعودی بازار قراضه ترکیه نیز بر بازار بیلت سی آی اس اثر منفی گذاشت. متوسط قیمت بازار بیلت سی آی اس از ۳۷۰ دلار هفته قبل به ۳۶۸ دلار هر تن فوب رسید و بازار متوقف بود. چینی ها حاضر نبودند بیشتر از ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۶۵ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب برای بیلت سی آی اس بپردازند. در حالی که هفته قبل معاملات تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود.
کاهش فروش میلگرد در ترکیه بازار بیلت آن را نیز در سکوت فرو برد. تقاضای بیلت وارداتی نیز ناچیز است و جو بازار آن منفی است. بیلت وارداتی در ترکیه ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند ولی کسی خریدار نبود. در بازار داخلی نیز بیلت در ۴۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.
هفته گذشته در بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا قیمت ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر بود که بهبود جزیی داشت.
قیمت شمش روز شنبه ۶۴۱۶۹ ریال به طور متوسط قیمت داشت که تا روز سه شنبه به ۶۴۶۷۵ ریال رسید. معاملات شمش در روز یکشنبه در بورس ابطال شد در حالی که قیمت ها بالا رفته بود. ابطال معاملات شمش ارائه سیگنال به بازار فولاد است که خود را برای افزایش قیمت آماده کند چرا که ابطال معاملات باعث به عقب افتادن تحویل شمش به نوردکارها می شود اما در باطن افزایش قیمت شمش حقیقتی نهفته است که دولت به آن توجه ندارد آن هم سیاست سهمیه بندی آهن اسفنجی است. در شرایط فعلی آهن اسفنجی با محدودیت عرضه روبروست با شروع تعمیرات و محدودیت عرضه برق در فصل تابستان تولید آهن اسفنجی کاهش می یابد. در زمانی که سهمیه بندی نبود بخش بازرگانی با خریدهای خود و عرضه آن در زمان لازم به تعادل بازار کمک میکرد. تولیدکنندگان شمش توانائی خرید آهن اسفنجی در حجم بالا را ندارند با توقف تولید یا کاهش عرضه آهن اسفنجی طبعاً عرضه شمش کاهش و قیمت آن بالا خواهد رفت. در هفته گذشته حداقل قیمت آهن اسفنجی پایه ۳۱۵۰۰ ریال بود ولی با روند فعلی قیمت محققاً افزایش خواهد یافت که به شمش منتقل میگردد.
دو عامل دیگر در بالا رفتن قیمت شمش موثر بودند:
اولین عامل افزایش قیمت ارز بود و دومین عامل افزایش قیمت شمش صادراتی ایران که هر روز زمینه ساز بالا رفتن قیمت پایه شمش در داخل می باشد.
نباید فراموش کرد که قیمت سنگ آهن به بالای ۱۰۰ دلار رسیده و امید به کاهش قیمت هم در آینده نزدیک به دلیل محدودیت عرضه از سمت برزیل نیست . با افزایش قیمت نفت کرایه حمل بالا می رود همه این عوامل به افزایش تقاضای شمش و بالا رفتن قیمت آن کمک خواهد کرد.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، دو هفته اخیر میلگرد صادراتی سی آی اس رشد قیمت داشته ولی تمایل به خرید ناچیز است  و خرید چندانی نهایی نشده است. با توجه به جو منفی بازارهای مواد اولیه در هفته گذشته بعید است رشد قیمت ادامه داشته باشد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۱۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب است که تا ۱۵ دلار نسبت به دو هفته قبل بالا رفته است.
بازار میلگرد ترکیه نیز فعالیت چندانی نداشت. قیمت پیشنهادی صادراتی ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب بود و تغییری نداشت ولی خریداران به دنبال بیشتر از ۴۱۰ دلار نبودند. در بازار داخلی آن نیز میلگرد کمی افت داشته ۴۲۳ تا ۴۳۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی  405 دلار  هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در چین قیمت میلگرد صادراتی ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که یک دلار افت هفتگی داشت.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۴۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد در  580 دلار هر شورت تن بدون تغییر باقی ماند.
میانگین قیمت میلگرد روز شنبه ۷۱۵۰۶ ریال بود که تا سه شنبه به ۷۲۶۲۷ ریال رسید انتظار بازار اینست که با محدودیت عرضه شمش قیمت میلگرد رو به بالا باشد. عرضه های میلگرد در بورس ادامه دارد ولی برداشت تجار اینست که عرضه قطره چکانی با محدودیت خرید هر متقاضی خود نشانه ای از محدودیت عرضه است ضمن آنکه بعضی از کارخانه ها در صورت فروش محصول با تحویل یک هفته ای اقدام به عرضه کالا می کنند. این به نوعی حفظ عطش بازار است.
قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان که روز شنبه ۸۶۰۰۰ ریال بود تا سه شنبه به ۸۷۰۰۰ ریال رسید. تیرآهن های سایز ۲۰ به بالا با محدودیت عرضه روبروست. ذوب آهن عرضه و قیمت تیرآهن را به دقت کنترل و هدایت می نماید .
قیمت صادراتی میلگرد ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن شنیده شده با افزایش نرخ ارز طبعاً قیمت این کالا در بازار افزایش خواهد یافت در حالیکه بازار با محدودیت عرضه شمش روبروست.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش بازار جهانی آهن و فولاد آهن ملل اصفهان، ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت تا ۱۰ دلار رشد داشته ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب شد.
متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز یک دلار کاهش داشته ۴۴۲ دلار هر تن فوب شد. خریداران به دنبال ۴۳۰ دلار هرتن فوب بودند ولی این قیمت برای فروشنده های چینی خیلی پایین است.  ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۴۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۱۰ دلار رشد داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۳۹۷  یورو به ۳۹۸ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم ۱۲ دلار افت داشته ۴۹۷ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه  در اصفهان ۹۷۰۰۰ ریال و در اهواز ۹۳۰۰۰ ریال بود که تا آخر هفته در اصفهان ۱۰۰۰۰۰ ریال و در اهواز به ۹۵۰۰۰ ریال رسید . ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه اعلام نمیشد و بازار منتظر بورس بود اما متوسط قیمت که ۹۵۸۷۵ ریال بود تا سه شنبه به ۹۶۹۲۵ ریال رسید. بر خلاف مبارکه ورق های اکسین با کاهش محدود قیمت روبرو شد و از ۱۱۷۵۰۰ ریال شنبه به ۱۱۵۹۳۸ ریال در سه شنبه رسید. ورق های کاویان با ثبات قیمت روبرو بود. ظاهراً با تغییراتی که در کاویان پیش آمده در ماه های آینده شاهد تغییرات مثبت زیادی در این کارخانه خواهیم بود. هفته گذشته یکی از مسئولان وزارت صمت اعلام کرد که کسانی که اسلب خریداری کرده اند باید ورق آن را در بورس عرضه کنند که به این ترتیب باید انتظار تغییراتی را در بازار  ورق داشت. با بهبود قیمت اسلب در خارج و روند صعودی قیمت آن طبعاً قیمت ورق در بازار در سطح فعلی دوام نخواهد یافت.
ورق سرد که روز شنبه ۱۶۷۵۹۱ ریال قیمت داشت تا سه شنبه به ۱۶۹۱۳۶ ریال رسید. عدم تغییر قیمت ورق سرد در بورس هر چند که مچینگ بود باعث آرامش نسبی بازار شد.
ورق گالوانیزه با افزایش قیمت روبرو شد. کم رنگ بودن عرضه کارخانه هفت الماس در این افزایش قیمت بی تاثیر نبود به همین دلیل میانگین قیمت از ۱۴۶۵۶۴ ریال تا سه شنبه به ۱۵۵۹۸۱ ریال رسید البته بالا رفتن قیمت ارز و تاثیر آن در قیمت روی هم عامل دیگر این تغییر قیمت بود.