امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

مشکلات موجود در زنجیره تولید فولاد کشور

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰
مشکلات موجود در زنجیره تولید فولاد کشور

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مشکلات زنجیره تولید فولاد، صنعت فولاد کشور ما از سالیان پیش تا کنون همواره با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است. تولیدکنندگان فولاد ایران بر این باورند که در عرض 4 دهه اخیر، زنجیره فولاد توانسته رشد چشم‌گیری را تجربه کند و پیوسته این صنعت روند رو به پیشرفتی را طی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مشکلات زنجیره تولید فولاد، صنعت فولاد کشور ما از سالیان پیش تا کنون همواره با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است. تولیدکنندگان فولاد ایران بر این باورند که در عرض ۴ دهه اخیر، زنجیره فولاد توانسته رشد چشم‌گیری را تجربه کند و پیوسته این صنعت روند رو به پیشرفتی را طی کرده‌است.
با این حال، صنعت فولاد کشور ما در مسیر رشد خود با چالش‌هایی نیز همراه بوده‌است. از جمله مشکلاتی که این صنعت با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شرایط بازار آن می‌باشد. متاسفانه تحریم‌ها همواره بر کشور ما حاکم بوده و این مسئله سبب ایجاد تورم و پیدایش مشکلاتی در بازار فولاد شده‌است.
به همین ترتیب، می‌توان گفت که یکی از مشکلات بازار فولاد دستوری شدن این بازار است که همین عامل باعث شده که محصول با نرخ مناسبی به دست مصرف‌کننده نهایی نرسد.
مشکل دیگری که بازار آهن با آن دست و پنجه نرم می‌کند، کمبود ارز است. علاوه بر این، از بازار صادرات کشور نیز حمایت قابل قبولی نمی‌شود. همین مسئله منجر به آسیب دیدن شیوه مشتری‌مداری شده‌است.
در حالت کلی، در زنجیره فولاد توازن لازم ایجاد نشده‌است. به همین جهت، هم اکنون شاهد کمبود مواد اولیه به ویژه سنگ‌آهن مواجه هستیم که با این وجود باز هم اقدام به صادرات مواد اولیه می‌کنیم. از طرف دیگر، به دلیل عدم وجود سنگ‌آهن با کمبود کنستانتره و گندله مواجه می‌باشیم. این مسائل منجر به به اختلال نرخ در زنجیره فولاد شده‌است.
مسئولان پیرامون رشد متوازن یا نامتوازن زنجیره فولاد اشاره کردند که بدون شک در ۴ دهه اخیر با مشکلاتی در زنجیره تولید فولاد مواجه بوده‌ایم. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این مشکلات از رشد نامتوازن زنجیره فولاد نشات می‌گیرند. دولت و دست‌اندرکاران نیز همواره آمار دقیقی از شرایط نداشته و معمولا بدون آگاهی و مطالعه اقدام به تاسیس واحدهایی در کشور کرده‌اند.
در حال حاضر، با وجود انجمن تولید‌کنندگان فولاد، این آمارها در حال به‌ روز شدن می‌باشند و کمبودهای این زنجیره به وزارت صنعت، معدن و تجارت گوشزد می‌‌شود. امید بر این است که وزارتخانه این گوشزدها را جدی بگیرد و راه‌کار مناسبی برای بهبود شرایط اندیشه کنند.