امروز : پنج شنبه 3 مهر 1399

قیمت قوطی آهن : 500 تا 1000 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : 500 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : با نوسانات قیمت متغیر اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 300 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 100 تا 300 تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 120 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 100 تا 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان نسبت به ساعاتی پیش افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

مشکلات موجود در زنجیره تولید فولاد کشور

1398/11/23 0
مشکلات موجود در زنجیره تولید فولاد کشور

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مشکلات زنجیره تولید فولاد، صنعت فولاد کشور ما از سالیان پیش تا کنون همواره با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است. تولیدکنندگان فولاد ایران بر این باورند که در عرض 4 دهه اخیر، زنجیره فولاد توانسته رشد چشم‌گیری را تجربه کند و پیوسته این صنعت روند رو به پیشرفتی را طی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مشکلات زنجیره تولید فولاد، صنعت فولاد کشور ما از سالیان پیش تا کنون همواره با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است. تولیدکنندگان فولاد ایران بر این باورند که در عرض 4 دهه اخیر، زنجیره فولاد توانسته رشد چشم‌گیری را تجربه کند و پیوسته این صنعت روند رو به پیشرفتی را طی کرده‌است.
با این حال، صنعت فولاد کشور ما در مسیر رشد خود با چالش‌هایی نیز همراه بوده‌است. از جمله مشکلاتی که این صنعت با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شرایط بازار آن می‌باشد. متاسفانه تحریم‌ها همواره بر کشور ما حاکم بوده و این مسئله سبب ایجاد تورم و پیدایش مشکلاتی در بازار فولاد شده‌است.
به همین ترتیب، می‌توان گفت که یکی از مشکلات بازار فولاد دستوری شدن این بازار است که همین عامل باعث شده که محصول با نرخ مناسبی به دست مصرف‌کننده نهایی نرسد.
مشکل دیگری که بازار آهن با آن دست و پنجه نرم می‌کند، کمبود ارز است. علاوه بر این، از بازار صادرات کشور نیز حمایت قابل قبولی نمی‌شود. همین مسئله منجر به آسیب دیدن شیوه مشتری‌مداری شده‌است.
در حالت کلی، در زنجیره فولاد توازن لازم ایجاد نشده‌است. به همین جهت، هم اکنون شاهد کمبود مواد اولیه به ویژه سنگ‌آهن مواجه هستیم که با این وجود باز هم اقدام به صادرات مواد اولیه می‌کنیم. از طرف دیگر، به دلیل عدم وجود سنگ‌آهن با کمبود کنستانتره و گندله مواجه می‌باشیم. این مسائل منجر به به اختلال نرخ در زنجیره فولاد شده‌است.
مسئولان پیرامون رشد متوازن یا نامتوازن زنجیره فولاد اشاره کردند که بدون شک در 4 دهه اخیر با مشکلاتی در زنجیره تولید فولاد مواجه بوده‌ایم. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این مشکلات از رشد نامتوازن زنجیره فولاد نشات می‌گیرند. دولت و دست‌اندرکاران نیز همواره آمار دقیقی از شرایط نداشته و معمولا بدون آگاهی و مطالعه اقدام به تاسیس واحدهایی در کشور کرده‌اند.
در حال حاضر، با وجود انجمن تولید‌کنندگان فولاد، این آمارها در حال به‌ روز شدن می‌باشند و کمبودهای این زنجیره به وزارت صنعت، معدن و تجارت گوشزد می‌‌شود. امید بر این است که وزارتخانه این گوشزدها را جدی بگیرد و راه‌کار مناسبی برای بهبود شرایط اندیشه کنند.


برچسب‌ها: