امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

چاره مقابله با تحریمات صنایع فولادی ایران

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/01 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحریمات صنایع فولادی ایران ، در روز گذشته کمیته تخصصی فولاد در وزارت صمت برگزار شد. در طی این گفت و گو، توافق‌نامه‌ای بین صنایع بالا‌دست و پایین‌دست زنجیره تولید فولاد کشور ارائه شد. در طی اجرای این توافق‌نامه، تهدیدهای تحریمی بر صنعت فولاد کاهش خواهند یافت که در نهایت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحریمات صنایع فولادی ایران ، در روز گذشته کمیته تخصصی فولاد در وزارت صمت برگزار شد. در طی این گفت و گو، توافق‌نامه‌ای بین صنایع بالا‌دست و پایین‌دست زنجیره تولید فولاد کشور ارائه شد.

در طی اجرای این توافق‌نامه، تهدیدهای تحریمی بر صنعت فولاد کاهش خواهند یافت که در نهایت این مسئله منجر به رشد توان تولید و اشتغال‌زایی در حوزه صنعت فولاد خواهد شد.

کارشناسان فعال در این حوزه، بارها بر عدم صادرات مواد خام اولیه که از کسب ارزش افزوده برای صنایع تکمیلی اقتصاد کشور جلوگیری می‌کند، تاکید کرده‌اند. این شدت تاکید به دلیل مواجه شدن تولیدکنندگان داخلی با کمبود مواد اولیه به دلیل افزایش بی‌رویه صادرات می‌باشد.

همانطور که می‌دانید فروش مواد اولیه خام، برای صنایع داخلی، چالش‌ها و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، این مسئله تهدیدی برای صادرات و درآمدهای ارزی کشور می‌باشد.

همواره مواد خام به سادگی قابل تشخیص بوده‌اند و در نتیجه می‌توان به راحتی آن‌ها را تحریم کرد. در صورتی که اگر این مواد خام وارد چرخه تولید فولاد شوند، می‌توانند تنوع محصولات فولادی را در پی داشته‌باشند و موجب کاهش تحریم‌ها شوند. علاوه بر این، وارد کردن مواد خام در تولید می‌تواند با کاهش تحریم، کشور را از ارزش افزوده کالای تازه منتفع کند.

صنعت فولاد ایران نیز یکی از صنایعی است که با مسئله خام‌فروشی محصولات بالادستی مواجه است و در بازه‌های زمانی مختلفی از تحریم‌های آمریکا تاثیر گرفته‌است. آخرین مورد را می‌توان وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از حمله ایران به پایگاه‌های نظامی این کشور در عراق دانست که در پی این رخداد، کشور آمریکا 10 شرکت مرتبط با حوزه فولاد را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دولت آمریکا در اردیبهشت ماه امسال با در نظر گرفتن سیاست‌های فشار حداکثری، صنایع فلزی کشورمان به ویژه صنعت فولاد را در دایره تحریم‌ها قرار داد. علاوه بر این، خریداران فلزات ایران را به مصادره اموال، قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا و ممانعت از ورود به ایالات متحده تهدید کرد.

بخش اصلی صادرات فلزی کشور ما به محصولات فولادی مرتبط می‌شود. به دلیل خام‌فروشی، میانگین بهای صادراتی این محصولات به‌ازای هر تن، تنها حدود 430 دلار است. در صورتی که این بها به مواد خام اولیه مانند شمش، بیلت و اسلب به صنایع پایین‌دستی و تولید محصولاتی مانند ورق فولادی، لوله و پروفیل منتقل شود، ارزش‌ افزوده بالاتری را ایجاد خواهند کرد.