امروز : چهارشنبه 18 تیر 1399

قیمت شمش فولادی : ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : اعلام شد

قیمت پروفیل زد : 100 تومان کاهش

قیمت قوطی آهن : 600 تومان کاهش

قیمت لوله مبلی : ثابت

قیمت لوله گالوانیزه : 1100 تومان افزایش

قیمت لوله صنعتی : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد شاهرود : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

چاره مقابله با تحریمات صنایع فولادی ایران

1398/11/01 0
چاره مقابله با تحریمات صنایع فولادی ایران - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحریمات صنایع فولادی ایران ، در روز گذشته کمیته تخصصی فولاد در وزارت صمت برگزار شد. در طی این گفت و گو، توافق‌نامه‌ای بین صنایع بالا‌دست و پایین‌دست زنجیره تولید فولاد کشور ارائه شد. در طی اجرای این توافق‌نامه، تهدیدهای تحریمی بر صنعت فولاد کاهش خواهند یافت که در نهایت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحریمات صنایع فولادی ایران ، در روز گذشته کمیته تخصصی فولاد در وزارت صمت برگزار شد. در طی این گفت و گو، توافق‌نامه‌ای بین صنایع بالا‌دست و پایین‌دست زنجیره تولید فولاد کشور ارائه شد.

در طی اجرای این توافق‌نامه، تهدیدهای تحریمی بر صنعت فولاد کاهش خواهند یافت که در نهایت این مسئله منجر به رشد توان تولید و اشتغال‌زایی در حوزه صنعت فولاد خواهد شد.

کارشناسان فعال در این حوزه، بارها بر عدم صادرات مواد خام اولیه که از کسب ارزش افزوده برای صنایع تکمیلی اقتصاد کشور جلوگیری می‌کند، تاکید کرده‌اند. این شدت تاکید به دلیل مواجه شدن تولیدکنندگان داخلی با کمبود مواد اولیه به دلیل افزایش بی‌رویه صادرات می‌باشد.

همانطور که می‌دانید فروش مواد اولیه خام، برای صنایع داخلی، چالش‌ها و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، این مسئله تهدیدی برای صادرات و درآمدهای ارزی کشور می‌باشد.

همواره مواد خام به سادگی قابل تشخیص بوده‌اند و در نتیجه می‌توان به راحتی آن‌ها را تحریم کرد. در صورتی که اگر این مواد خام وارد چرخه تولید فولاد شوند، می‌توانند تنوع محصولات فولادی را در پی داشته‌باشند و موجب کاهش تحریم‌ها شوند. علاوه بر این، وارد کردن مواد خام در تولید می‌تواند با کاهش تحریم، کشور را از ارزش افزوده کالای تازه منتفع کند.

صنعت فولاد ایران نیز یکی از صنایعی است که با مسئله خام‌فروشی محصولات بالادستی مواجه است و در بازه‌های زمانی مختلفی از تحریم‌های آمریکا تاثیر گرفته‌است. آخرین مورد را می‌توان وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از حمله ایران به پایگاه‌های نظامی این کشور در عراق دانست که در پی این رخداد، کشور آمریکا 10 شرکت مرتبط با حوزه فولاد را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دولت آمریکا در اردیبهشت ماه امسال با در نظر گرفتن سیاست‌های فشار حداکثری، صنایع فلزی کشورمان به ویژه صنعت فولاد را در دایره تحریم‌ها قرار داد. علاوه بر این، خریداران فلزات ایران را به مصادره اموال، قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا و ممانعت از ورود به ایالات متحده تهدید کرد.

بخش اصلی صادرات فلزی کشور ما به محصولات فولادی مرتبط می‌شود. به دلیل خام‌فروشی، میانگین بهای صادراتی این محصولات به‌ازای هر تن، تنها حدود 430 دلار است. در صورتی که این بها به مواد خام اولیه مانند شمش، بیلت و اسلب به صنایع پایین‌دستی و تولید محصولاتی مانند ورق فولادی، لوله و پروفیل منتقل شود، ارزش‌ افزوده بالاتری را ایجاد خواهند کرد.


برچسب‌ها: