امروز : جمعه 4 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

صنعت فولاد و حمایت دولت

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/02/26 0
حمایت دولت و صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد آهن ملل اصفهان، یک کارشناس اقتصادی به نام احسان سلطانی در مورد حمایت از صنعت فولاد بیان کرد که گسترش صنعت فولاد که از صنایع مادر به شمار می‌آید از اهمیت‌های ویژه‌ای برخوردار است، ولی برای گسترش این صنعت بایستی شرایط اقتصادی موجود کشور را نیز در نظر بگیریم و همچنین نقطه تعادلی برای پیشبرد این هدف نیز…

بر اساس گزارش واحد آهن ملل اصفهان، یک کارشناس اقتصادی به نام احسان سلطانی در مورد حمایت از صنعت فولاد بیان کرد که گسترش صنعت فولاد که از صنایع مادر به شمار می‌آید از اهمیت‌های ویژه‌ای برخوردار است، ولی برای گسترش این صنعت بایستی شرایط اقتصادی موجود کشور را نیز در نظر بگیریم و همچنین نقطه تعادلی برای پیشبرد این هدف نیز مشخص باشد. 

صنعت فولاد کشور ما از انواع حمایت‌ها و یارانه‌ها مثل آب، گاز، برق و مواد اولیه ارزان‌تر نیز برخوردار است.

احسان سلطانی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که در ماه‌های گذشته و همچنین در سال گذشته بهای فروش سنگ آهن رشد چشمگیری در بازار جهانی داشته، اما فعالان صنعتی این محصول را با قیمت‌های پایین‌تری دریافت کردند.

در همین حال انرژی مورد نیاز این صنایع توسط گاز تامین می شود که با قیمت‌های کمتری در اختیار این تولیدکنندگان قرار می‌گیرد همچنین برق و آب مورد نیاز تولیدکنندگان نیز ارازن‌تر است.

با این حال، موارد دیگری هم وجود دارند که باید به آن توجه کرد. این است که حقوق و دستمزد نیز در ایران در مقایسه با سایر کشورها پایین تر است و هزینه حمل و نقل ریلی نیز در کشور ما کمتر است. همچنین  نرخ موثر مالیاتی بنگاه‌‌های فولادی بورسی کمتر از 10 درصد برآورد می‌‌شود. 

تولیدکنندگان حتی مالیات محیط زیست و آلودگی را هم نسبت به سایر کشورها کمتر پرداخت می‌کنند بنابراین صنایع یاد شده در مسیر فعالیت خود از یارانه پنهان قابل ‌توجهی برخور دارند که زمینه سود آوری قابل‌ توجه آنها را فراهم کرده است.

احسان سلطانی در رابطه با حمایت تولیدکنندگان محصولات تکمیلی و خاص نیز ذکر کرد: تولیدکنندگان محصولات تکمیلی و خاص نیز با وجود تحریم‎ ها و محدودیت ‌های بین‌ المللی، بازار انحصاری داشته و دولت نیز پیوسته از آنان حمایت کرده است. این تولیدکنندگان همچنین در قوه مقننه نیز نفوذ داشته و در این صورت مورد حمایت هستند.