امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

تاثیر صنعت فولاد در رشد اقتصاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۲۹ دی ۱۳۹۸ ۰
تاثیر صنعت فولاد در رشد اقتصاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر صنعت فولاد بر رشد اقتصاد، این روزها در بازار آهن نااطمینانی، تحریم‌های بی‌سابقه، کاهش درآمدهای نفتی و شرایط نامساعد مالی دولت منجر به روندی منفی برای رشد تقاضا شده‌است. علاوه بر این، این عوامل می‌تواند بر روی فعالیت‌‌های مختلف از جمله صنعت فولاد تاثیر قابل توجهی گذاشته‌شود. در صورتی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر صنعت فولاد بر رشد اقتصاد، این روزها در بازار آهن نااطمینانی، تحریم‌های بی‌سابقه، کاهش درآمدهای نفتی و شرایط نامساعد مالی دولت منجر به روندی منفی برای رشد تقاضا شده‌است.

علاوه بر این، این عوامل می‌تواند بر روی فعالیت‌‌های مختلف از جمله صنعت فولاد تاثیر قابل توجهی گذاشته‌شود. در صورتی که فرض کنیم میزان تقاضای داخلی فولاد به دلایلی کاهش یابد، احتمالا شرایط برای صادرات محصولات فولادی تا حدی فراهم می‌شود. البته ممکن  است که این موضوع بنا به دلایل احتمالی پیش‌بینی نشده، تحقق نیابد. بنابراین، لازم است که نسبت به آینده صنعت فولاد نگران بود.

برخی از عوامل که باعث تخریب و تضعیف رشد اقتصادی کشور می‌شوند، ساختاری محسوب می‌شوند و پیوسته وجود دارند. دسته‌ای دیگر از عوامل وجود دارند که به دلیل شرایط سیاسی حاکم بر کشور ایجاد شدند. به عنوان مثال هم اکنون تحریم‌ها باعث محدودیت در فروش نفت شده‌است. در سال ۱۳۹۱ این موضوع اثر مستقیمی بر رشد و کندی اقتصاد کشور ما بر جا گذاشت. این در صورتی است که در طی سه سال اخیر، اقتصاد ایران با روند طبیعی خود در حال رشد بود و این موضوع وجود نداشت.

زمانی که گشایش‌های ایجاد شده توسط برجام باعث فروش بیشتر نفت شد، رشد اقتصادی در سال جاری باز هم روند طبیعی خود را از سر گرفت.

با اینکه عوامل مذکور همچنان بر کشور ما حاکم هستند، آمارها نشان داده‌اند که نرخ رشد اقتصادی در سال جاری بر طبق نحوه حضور ایران در برجام و نحوه همکاری کشورها، می‌تواند بین یک درصد مثبت تا منفی پنج درصد متغیر باشد.

این چشم‌انداز تا حدی خوش‌بینانه است. در کنار این مسئله، یکی از مهمترین متغیرهای اثرگذار بر رشد اقتصادی هر کشوری، سرمایه‌گذاری است که طی چند دهه اخیر به عنوان یک عامل بلند مدت موثر بر رشد اقتصادی کشور اثر خود را برجای گذاشته‌است.