امروز : شنبه 4 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

50 تا 200 تومان

افزایش

قیمت لوله گازی مانسیمان رده 80:  

100 تا 200 هزار تومان

کاهش

قیمت لوله گازی مانیسمان رده 40:  

50 تا 580 هزار تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

50 تا 1700 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

20تا 50تومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

50 تا 450 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

450 تومان

کاهش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

50 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

روند کاهشی در بازار آرام فولاد سراسر جهان

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/19 0
روند کاهشی در بازار فولاد سراسر جهان - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای روند کاهشی بازار فولاد جهان ، جریانی که در بازار محصولات فولادی حاکم است نشان افت قیمت محصولات فولادی را دارد. معمولا بازار منتظر است تا اتفاقاتی که رخ می‌دهد جریان غالب قیمتی را تعیین کند. در طی این گزارش ما به بررسی بازار سنگ‌آهن، قراضه آهن، بیلت، مقاطع فولادی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای روند کاهشی بازار فولاد جهان ، جریانی که در بازار محصولات فولادی حاکم است نشان افت قیمت محصولات فولادی را دارد. معمولا بازار منتظر است تا اتفاقاتی که رخ می‌دهد جریان غالب قیمتی را تعیین کند. در طی این گزارش ما به بررسی بازار سنگ‌آهن، قراضه آهن، بیلت، مقاطع فولادی و ورق آهن در سراسر جهان خواهیم پرداخت.

بازار سنگ‌آهن

در مورد بازار سنگ‌آهن می‌توان گفت که در هفته اخیر قیمت این کالا روندی نزولی را طی کرد و در نهایت به 83.5 دلار رسید. سنگ‌آهن با رشدی 6 دلاری معادل 89.5 دلار برای هر تن سی اف آر ثبت شد. میزان موجودی انبارها به دلیل افزایش خرید در بنادر چین کاسته شد. علاوه بر این، بازار به دلیل بهبود تقاضا روندی صعودی پیدا کرد. در هفته حاضر میزان موجودی سنگ‌آهن در حدود 700 هزار تن کاهش یافت و در نهایت با رقمی معادل 126.25 میلیون تن به ثبت رسید. به طور کلی بازار سنگ‌آهن نسبت به سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص معادل 61 درصد در حدود 2 دلار افت داشت و در نهایت 49.3 دلار برای هر تن فوب ثبت شد.
علاوه بر این سنگ‌آهن هماتیت نیز با خلوصی معادل 61 درصد در ایران در حدود 2 دلار کاهش داشته و در نهایت به 46.2 دلار برای هر تن فوب رسید.

بازار قراضه آهن

در هفته‌ای که گذشت در ترکیه بازار قراضه آهن سنگین با خلوص 20،80 درصد وارداتی به قیمت 273 دلار برای هر تن سی اف آر رسید. قیمت این کالا در مقایسه با هفته اخیر در حدود 7 دلار کاهش یافت. علاوه بر این قراضه آهن وارداتی نیز با قیمتی معادل 265 دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد که نشان از افت 4 دلاری این کالا نسبت به گذشته می‌دهد.
با این که در دو هفته اخیر، قیمت قراضه آهن صادراتی ژاپن رشد یافت اما این هفته در حدود 6.5 دلار کاهش یافت که در نهایت به 217 دلار برای هر تن فوب رسید. به دلیل جو منفی که بر بازار داخلی حاکم بود، بازار صادراتی این کالا نیز نزولی شد.

بازار بیلت

در این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، بازار بیلت به شدت در رکود به سر می‌برد. این در حالی است که بازار صادراتی بیلت سی آی اس هم فعالیت چندانی نداشته‌است. اکثریت خریداران منتظرند تا اوضاع بازار مشخص شود. میانگین قیمت بیلت سی آی اس از 400 تا 410 دلار در اوایل هفته در حدود 395 دلار هر تن فوب افت داشت، اما با این حال مورد توجه خریداران قرار نگرفت.
بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا در حدود 415 تا 420 دلار برای هر تن سی اف آر شنیده شده‌است. علاوه بر این، در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت کمتر از 2 دلار افت داشته‌است.

بازار مقاطع فولادی

در طی دو هفته اخیر بازار مقاطع فولادی از ثبات نسبی مناسبی برخوردار بوده‌است. تقاضای میلگرد صادراتی سی آی اس کم و قیمت اسمی آن 425 تا 440 دلار در هر تن فوب شنیده شده‌است.
فعلا عرضه‌کننده‌های سی آی اس نمی‌توانند به اروپایی‌ها میلگرد بفروشند و تقاضا در سایر بازارهای هدف آن‌ها ناچیز است. فعالان بازار معتقدند شاید از اواسط ماه مارس فعالیت بازار مقاطع صادراتی سی آی اس بهتر شود.
در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 460 یورو در هر تن درب کارخانه ثبات داشت. علاوه بر این، در بازار آمریکا میلگرد 5 دلار افت داشته و 623 دلار در هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد.

بازار ورق آهن

در هفته گذشته عرضه ورق گرم صادراتی سی آی اس با محدودیت روبه‌رو بود و بازار آن در سکوت به سر می‌برد. میانگین قیمت 465 تا 475 دلار در هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز 460 تا 490 دلار در هر تن فوب و مشابه یک هفته قبل بود. البته کسی نتوانست در قیمت‌های بالا فروشی داشته باشد. برخی از معاملاتی در 450 تا 453 دلار در هر تن فوب شنیده شده‌است.
در ترکیه نیز قیمت ورق گرم وارداتی در حدود 485 تا 495 دلار در هر تن سی اف آر ثبات داشت. در جنوب شرق آسیا هم ورق گرم وارداتی 470 تا 472 دلار در هر تن سی اف آر بود.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم در حدود 2 یورو کاهش یافت و در نهایت 484 یورو در هر تن درب کارخانه ثبت شد. ورق گرم آمریکا نیز در حدود 7 دلار رشد داشته و به 583 دلار در هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.