امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

رشد مجدد قیمت ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/06/24 0
رشد مجدد قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، جهش قیمت‌ ها در بازار آهن در پی بی ‌ثباتی نرخ ارز در کشور روی داد. قیمت میلگرد در بازار آزاد در مرداد ماه کاهش ۱۴ درصدی در بازار آزاد را تجربه کرد و حتی به زیر ۹ هزار تومان به ازای هر کیلو رسید اما در هفته گذشته سیر صعودی را…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، جهش قیمت‌ ها در بازار آهن در پی بی ‌ثباتی نرخ ارز در کشور روی داد. قیمت میلگرد در بازار آزاد در مرداد ماه کاهش ۱۴ درصدی در بازار آزاد را تجربه کرد و حتی به زیر ۹ هزار تومان به ازای هر کیلو رسید اما در هفته گذشته سیر صعودی را طی کرد و به بالاتر از ۱۱ هزار تومان به ازای هر کیلو رسید. در هفته گذشته قیمت دلار در معاملات نقدی بازار آزاد، رشد بیش از ۵ درصدی را تجربه کرد و حتی تا ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان هم بالا رفت. این افزایش قیمت ارز باعث جهش قیمت محصولات فولادی شد.

بخشی از هزینه ‌های فولاد سازان ارزی است و به این دلیل، افزایش نرخ ارز در افزایش نرخ‌ ها در بازار آهن نقش بسزایی دارد. علاوه بر این، تجربه ثابت کرده است که به محض بی‌ثبات شدن بازار ارز، بازار آهن و فولاد یکی از بازارهایی است که مورد هجوم تقاضاهای سفته ‌بازانه قرار می ‌گیرد و این تقاضاها، جهش نرخ‌ ها را درپی دارد. البته نباید فراموش کرد که بخشی از افزایش قیمت آهن ‌آلات در هفته‌ های اخیر ریشه در مبانی اقتصادی از جمله افزایش نرخ فولاد صادراتی ایران و همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی دارد.

از این رو موضوع قیمت‌ ورق فولادی در بازار آزاد از چندی پیش مورد توجه فعالان بازار آهن و مصرف‌ کنندگان قرار گرفته است، در شرایطی که ورق در بورس کالا با قیمت ‌های مشخص به فروش می‌ رسد، بازار آزاد روند افسار گسیخته ‌ای را برای تعیین قیمت‌ ها در پیش گرفته است، اگر چه نوسانات بازار ارز را با در نظر گرفتن قیمت ‌های جهانی نمی‌توان غیر مرتبط با این افزایش قیمت‌ها دانست اما انتقاداتی هم به برخی از نهادها در تعیین قیمت‌ ها وارد شده است.