امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

رشد بی اندازه قیمت آهن آلات

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/05 0
رشد بی اندازه قیمت آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، کارشناسان اظهار دارند کشف قیمت آهن و فولاد در کشور شفاف نیست، در شرایط کنونی و به دلیل چسبندگی قیمت آهن به نرخ ارز شاهد سوء استفاده دلالان در بازار آهن کشور هستیم. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد استان تهران بیان کرد که گرانی مصالح ساختمانی دلایل متعددی دارد که یکی از آنها هم آهن و فولاد است.…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، کارشناسان اظهار دارند کشف قیمت آهن و فولاد در کشور شفاف نیست، در شرایط کنونی و به دلیل چسبندگی قیمت آهن به نرخ ارز شاهد سوء استفاده دلالان در بازار آهن کشور هستیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد استان تهران بیان کرد که گرانی مصالح ساختمانی دلایل متعددی دارد که یکی از آنها هم آهن و فولاد است. در حقیقت همه صنایع به آهن و فولاد نیاز دارند ولی نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که افزایش هزینه ساخت‌ و ‌ساز تنها مربوط به گرانی آهن و فولاد نیست و سایر هزینه‌ های مرتبط با ساخت‌ و ساز هم در کشور رشد کرده است.

نرخ آهن آلات در اسفند ۱۳۹۸ حدود کیلویی ۶ هزار تومان بود اما در شرایط کنونی این نرخ  به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. ازاین رو مصرف ساختمانی و صنعتی آهن و فولاد در صنایع مختلف کشور زیاد است و حتی بیش از ۹۸ درصد از مواد اولیه لازم برای تولید آهن و فولاد ایرانی است.

با اینکه مواد اولیه تولید آهن و فولاد در ایران تولید می‌ شود ولی در شرایط کنونی قیمت آهن و فولاد از نوسانات ارزی تاثیر گرفته است. نظر کارشناسان و مسئولان بازار آهن بر این است که اگر زنجیره تولید تا مصرف را ضابطه ‌مند کنیم می ‌توانیم قیمت آهن و فولاد را کنترل کنیم. متاسفانه سازمان‌هایی هستند که به جای شفاف‌ سازی، اوراق‌ سازی می‌ کنند. بورس فلزات شفاف عمل نمی ‌کند و در بازار سر مایه یا همان بورس کشف قیمت فلزات واقعی نیست.
ضابطه‌ نبودن قیمت گذاری در بازار آهن موجب شده است تا فرصت جدیدی برای رانت‌ خواران و سوء استفاده‌ کنندگان ایجاد شود تا به سودهای هنگفت دست پیدا کنند. در سالی که اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور سنگین است صادرات آهن و فولاد کشور شرایط خوبی دارد، اما چسبندگی نرخ ارز موجب گرانی بیش ازحد نرخ فولاد و آهن در ایران شده است.