امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان مجدد

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان مجدد

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

اوج گرفتن قیمت مصنوعات فولادی حول قیمت میلگرد

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۱۹ دی ۱۳۹۸ ۰
اوج گرفتن قیمت مصنوعات فولادی حول قیمت میلگرد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار مصنوعات فولادی قیمت‌ها در حال اوج گرفتن حول قیمت میلگرد می‌باشند. این شتاب قیمت‌ها از روز گذشته شدیدتر و به سرعت بالا رفتند. رشد قیمت‌ها در بازار آزاد دلار نیز به اندازه‌ای نبوده‌است که بتواند از نرخ‌های فعلی حمایت کند. با این حال در مورد دورنمای بازار، فعلا…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، هم اکنون در بازار مصنوعات فولادی قیمت‌ها در حال اوج گرفتن حول قیمت میلگرد می‌باشند. این شتاب قیمت‌ها از روز گذشته شدیدتر و به سرعت بالا رفتند.

رشد قیمت‌ها در بازار آزاد دلار نیز به اندازه‌ای نبوده‌است که بتواند از نرخ‌های فعلی حمایت کند. با این حال در مورد دورنمای بازار، فعلا نمی‌توان به صراحت نظری ارائه کرد.

تجربه نشان داده که پس از شتاب قیمت‌ها، امکان تغییر فاز سریع بازار وجود دارد. از طرف دیگر بازار میلگرد اخیرا سقف چند هفته گذشته خود را به دست آورده‌است. دور از انتظار نیست که بازار این کالا بتواند یک فاز جدید از رشد قیمت‌ها را تجربه کند. در واقع فعالان بازار باید پتانسیل رشد بیشتر نرخ را هم در نظر بگیرند.

این سناریوها را می‌توان ساده‌ترین احتمالات بازار دانست که باید در کنار افزایش بهای شمش فولادی در بازار بورس کالا مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. در هر صورت این جریان افزایشی در بازار تعجب بسیاری از معامله‌گران را برانگیخته است، آن هم در این برهه زمانی که نمی‌توان آینده روشنی برای بازار فولاد ترسیم کرد. این روند و بالا بودن موجودی انبارها و همچنین عدم دورنمای قدرتمند از افزایش قیمت‌های جهانی نشان‌دهنده آن است که بازار با چشمی بسته از همه این جریانان در حال رشد نرخ می‌باشد.

هم اکنون موجودی انبارهای داخلی کشور بیش از نیاز واقعی در کشور است. این مسئله تا جایی که خریداران در بازار آزاد صف کشیده‌اند، تداوم خواهد یافت. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، شرایط بازار به گونه‌ای نیست که بتوان آینده قطعی و روشنی از روند بازار در آینده صحبت کرد.

این وضعیت در کنار معاملات میلگرد در بورس کالا خبر خوشی برای صاحبان کالا در بازار فولاد در بر ندارد، آن‌هم در وضعیتی که تقاضای واقعی در داخل کشور تغییر خاصی را نشان نمی‌دهد. اینکه با کاهش موجودی انبارها در یک یا چند کالای خاص در بازار فولاد شاهد تجمیع تقاضا و مهاجرت نقدینگی باشیم، دلیل اصلی رشد قیمت‌هاست و البته معامله‌‌گران حرفه‌ای‌تر اغلب از این آشفته‌بازار برای کسب درآمد استفاده کرده و تنها میل به نوسان‌گیری دارند.

این بازی اگرچه بیشتر در بازار سهام ایفای نقش کرده، ولی بازار فولاد هم پتانسیل‌های درآمدزایی خاص خود را به همراه دارد. در هر حال نوسان قیمت‌ها در بازار فولاد همه‌گیر شده و به بازار میلگرد هم رسیده و در شرایطی که رشد قیمت میلگرد را شاهد باشیم، این چرخه افزایش نرخ تداوم خواهد یافت. این بازی قیمتی البته به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، ولی احتمال سقوط آزاد نرخ را به این زودی نمی‌توان اعلام کرد هرچند تعدیل قیمت‌ها تا تثبیت بازار دور از ذهن نخواهد بود.

با توجه به این شرایط، شاید بهینه‌ترین حالت برای بازار یک استراحت مقطعی و کاهش نرخ‌های محدودی است که بتواند کالاهای موجود در انبارها را جایگزین کرده و با یک فاز افت نرخ، فضا را برای رشد قیمت‌های بعدی آماده کند. اینکه موجودی انبارها به قدری افزایش یافته که انتظار آن را نداشتیم هم جدی است و اگر به هر دلیل جو روانی اخیر تغییر کرده و به یک سمت خاص متمایل شود، بازی بازار هم تغییر خواهد کرد.

رفتارهای قیمتی اخیر منطقی نیست اگرچه رشد بهای فولاد نسبتا فراگیر است و اکثر مصنوعات فولادی در این روند صعودی حرکت کرده‌‌اند. این بازی چندان به درازا نخواهد کشید، ولی یکی از بهترین سناریوها کاهش نرخ متعادل و تثبیت بازار است که شاید به رشد تقاضای داخلی هم منتهی شود. پیچیدگی‌های اوضاع فعلی را باید به ابهامات بازار فولاد افزود و شاید صبر و نظاره رخدادها گزینه‌ای بهتر و اصولی‌تر باشد.