این وضعیت در کنار معاملات میلگرد در بورس کالا خبر خوشی برای صاحبان کالا در بازار فولاد در بر ندارد، آن‌هم در وضعیتی که تقاضای واقعی در داخل کشور تغییر خاصی را نشان نمی‌دهد. اینکه با کاهش موجودی انبارها در یک یا چند کالای خاص در بازار فولاد شاهد تجمیع تقاضا و مهاجرت نقدینگی باشیم، دلیل اصلی رشد قیمت‌هاست و البته معامله‌‌گران حرفه‌ای‌تر اغلب از این آشفته‌بازار برای کسب درآمد استفاده کرده و تنها میل به نوسان‌گیری دارند.

این بازی اگرچه بیشتر در بازار سهام ایفای نقش کرده، ولی بازار فولاد هم پتانسیل‌های درآمدزایی خاص خود را به همراه دارد. در هر حال نوسان قیمت‌ها در بازار فولاد همه‌گیر شده و به بازار میلگرد هم رسیده و در شرایطی که رشد قیمت میلگرد را شاهد باشیم، این چرخه افزایش نرخ تداوم خواهد یافت. این بازی قیمتی البته به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، ولی احتمال سقوط آزاد نرخ را به این زودی نمی‌توان اعلام کرد هرچند تعدیل قیمت‌ها تا تثبیت بازار دور از ذهن نخواهد بود.

با توجه به این شرایط، شاید بهینه‌ترین حالت برای بازار یک استراحت مقطعی و کاهش نرخ‌های محدودی است که بتواند کالاهای موجود در انبارها را جایگزین کرده و با یک فاز افت نرخ، فضا را برای رشد قیمت‌های بعدی آماده کند. اینکه موجودی انبارها به قدری افزایش یافته که انتظار آن را نداشتیم هم جدی است و اگر به هر دلیل جو روانی اخیر تغییر کرده و به یک سمت خاص متمایل شود، بازی بازار هم تغییر خواهد کرد. رفتارهای قیمتی اخیر منطقی نیست اگرچه رشد بهای فولاد نسبتا فراگیر است و اکثر مصنوعات فولادی در این روند صعودی حرکت کرده‌‌اند. این بازی چندان به درازا نخواهد کشید، ولی یکی از بهترین سناریوها کاهش نرخ متعادل و تثبیت بازار است که شاید به رشد تقاضای داخلی هم منتهی شود. پیچیدگی‌های اوضاع فعلی را باید به ابهامات بازار فولاد افزود و شاید صبر و نظاره رخدادها گزینه‌ای بهتر و اصولی‌تر باشد.