امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

برنامه تعیین سهمیه برای مواد اولیه زنجیره تولید فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/19 0
برنامه تعیین سهمیه برای مواد اولیه زنجیره تولید فولاد - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، لازم است که شرکت‌ها در راستای تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره تولید فولاد از چارچوب تعیین شده توسط وزارت صمت پیروی کنند. این سازمان در صدد است که سهمیه‌بندی صحیحی برای حل مشکل واحد‌های فولادی کشور به لحاظ تامین خوراک تعیین کند. در این صورت، مشکلی برای واحدهای تولیدی پیش نخواهد…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، لازم است که شرکت‌ها در راستای تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره تولید فولاد از چارچوب تعیین شده توسط وزارت صمت پیروی کنند. این سازمان در صدد است که سهمیه‌بندی صحیحی برای حل مشکل واحد‌های فولادی کشور به لحاظ تامین خوراک تعیین کند. در این صورت، مشکلی برای واحدهای تولیدی پیش نخواهد آمد و آن‌ها با تعطیلی مواجه نخواهند شد.

اینکه بسیاری از واحدها به خصوص فولاد مبارکه همواره کمبود مواد اولیه و عدم تامین کافی از سوی شرکت‌های معدنی را به عنوان یکی از مشکلات تولید خود بیان می‌کنند، موضوع کاملا درستی است.

همانطور که کاملا مشهود است، فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور می‌باشد. بالغ بر 50 درصد از تولید فولاد کشور بر عهده این مجموعه می‌باشد. از همین رو، مصرف مواد اولیه آن نیز بالا است.

سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت طبق برنامه‌های خود که برای هر شرکت معدنی ارائه داده، میزان سهمیه‌ای را برای توزیع مواد اولیه در بین واحدهای فولادی تعیین می‌کند. با اینکه فولاد مبارکه با کمبود مواد اولیه روبه‌رو می‌باشد، اما با این حال کاری از دست معادن بزرگ تامین‌کننده ماده اولیه سنگ‌آهن نیز بر نمی‌آید.

موارد دیگری اعم از نارسایی‌‌های حمل ‌و نقل، مشکلات استخراج، عدم اکتشاف کافی ذخایر نیز در کمبود مواد اولیه دخیل است که همه این مسائل منجر به مشکلاتی در زنجیره تولید شده‌است. بخشی از مشکل را نیز می‌‍توان مربوط به برخی از معادن دانست که برای تکمیل زنجیره تولید فولاد در صدد شدند که به عرصه تولید فولاد وارد شوند. پی رو این مسئله سهمیه کنستانتره به خودشان اختصاص می‌یابد.