امروز : چهارشنبه 9 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

روند بازار آهن در روزهای اخیر

1399/03/27 0
روند بازار آهن در روزهای اخیر

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر در بورس کالا میزان تقاضا و حجم معاملات افزایش داشته است. در واقع می توان گفت که در اردیبشهت ماه سال جاری در کل تقاضایی معادل 1 میلیون و 725 هزار تن برای انواع محصولات فولادی در بورس کالا به ثبت رسید. تا روز 21 خرداد میزان تقاضای ثبت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روزهای اخیر در بورس کالا میزان تقاضا و حجم معاملات افزایش داشته است.

در واقع می توان گفت که در اردیبشهت ماه سال جاری در کل تقاضایی معادل 1 میلیون و 725 هزار تن برای انواع محصولات فولادی در بورس کالا به ثبت رسید. تا روز 21 خرداد میزان تقاضای ثبت شده به 1 میلیون 964 هزار تن رسید.

علاوه بر این، در حالی که میزان کل معاملات برای محصولات در اردیبهشت ماه برابر با 654 هزار و 431 تن بود، میزان  حجم معاملات صورت گرفته در زمینه این محصولات تا روز ۲۱ خرداد ماه به یک میلیون و ۹۵ هزار تن رسید که این رقم حاکی از رشد قابل توجه معاملات طی این مدت است. البته از آنجایی که همچنان تفاوت قابل‌ توجهی میان عرضه و تقاضا در زمینه محصولات فولادی وجود دارد، رشد قیمتی در این بازار امری تعجب برانگیز نیست.

اگر چه عموما افزایش تقاضا، آماری مثبت تلقی شده و رشد تقاضا برای فولاد نشان از افزایش فعالیت‌ های توسعه ‌ای دارد که می‌تواند به بهبود شاخص‌ های اقتصادی منجر شود، اما افزایش تقاضای ایجاد شده در بازار محصولات فولادی کشور از این دست به شمار نمی‌ رود.

در واقع رشد تقاضای حاصل شده برای محصولات فولادی کشور به مفهوم افزایش مصرف در زمینه این محصولات نیست و تنها بخش اندکی از محصولات خریداری شده به مصرف واقعی می‌رسند و بخش قابل توجهی از این معاملات روی کاغذ باقی می‌ماند. اما این افزایش تقاضای کاغذی به رشد روز افزون قیمت محصولات فولادی دامن می ‌زند.

شرایط پیش آمده در بازار محصولات فولادی و استمرار روند رو به رشد قیمتی باعث شده مصرف‌کنندگان این حوزه از ترس افزایش بیشتر قیمت‌ های آتی به فکر خرید پیش از موعد مواد اولیه مورد نیاز خود باشند تا به این ترتیب از سویی از افزایش قیمت آتی کمتر متضرر شوند و از سوی دیگر با تبدیل نقدینگی خود به کالا از اثرات تورمی اقتصاد مصون بمانند.