امروز : جمعه 4 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

مسائل تاثیرگذار در قیمت‌گذاری آهن‌آلات

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/08 0
مسائل تاثیرگذار در قیمت‌گذاری آهن‌آلات

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مسائل تاثیرگذار در قیمت‌گذاری آهن‌آلات، در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که سیر صعودی قیمت‌ها برای مقاطع طویل فولادی در بازار آهن با تحلیل‌های وابسته به تورم ارائه می‌شود. بازارهایی مثل طلا، ارز و یا بورس اوراق بهادار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کارشناسان بر این باورند که دلیل…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای مسائل تاثیرگذار در قیمت‌گذاری آهن‌آلات، در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که سیر صعودی قیمت‌ها برای مقاطع طویل فولادی در بازار آهن با تحلیل‌های وابسته به تورم ارائه می‌شود. بازارهایی مثل طلا، ارز و یا بورس اوراق بهادار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کارشناسان بر این باورند که دلیل این دیدگاه هم‌پوشانی سیر صعودی قیمت‌ها با نرخ تورم است که این موضوع به صورتی افسارگسیخته بالا می‌رود.
با این حال، حقیقت این ماجرا هم دور از این مسئله نیست. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که عوامل متعددی بر روی بازار آهن اثرگذار هستند. با این وجود، می‌توان گفت که این مسائل تنها یک گزینه فرعی اثرگذار بر  بازار داخلی فولاد است و گزینه اصلی زیر سایه این عوامل مخفی می‌باشد.
بازار داخلی فولاد کشورمان نسبت به بازارهای دیگر بسیار متاثر از عوامل دیگری مثل نوسانات ارز، قیمت‌های جهانی مقاطع فولادی و جو روانی موجود در جامعه می‌باشد. بازار فولاد در ایران یک بازار کاملا وابسته به مواد اولیه و تولید داخلی می‌باشد. این دو موضوع نیز در اختیار دستورالعمل‌های دولتی و چگونگی عملکرد فولادسازان بزرگ کشورمان می‌باشد.
برای مثال نزدیک به 4 تا 5 ماه است که همزمان با تغییر رویکرد وزارت صمت و تغییر برخی کرسی‌های مدیریتی در این وزارتخانه، در کنار تفویض کامل اختیارات کنترلی بازار داخلی به فولادسازان بزرگ کشور و سکوت در خصوص عملکرد آن‌ها، دستورالعمل‌هایی در جهت حمایت از فولادسازان داخلی صادر شد. این دستورالعمل‌ها به طور کامل در مدت 4 تا 5 ماه جنبه‌ای حماتی ایجاد کرد.
پیش از این بارها و در این چندماه اخیر، جزئیات این دستورالعمل را شرح دادیم. علاوه بر این، سقف باز رقابتی و عدم وجود هرگونه سوپاپ تخلیه هیجان بعد از رقابت‌های صورت گرفته در معاملات بورس کالا و همچنین مهندسی‌هایی که در سمت عرضه شمش و آهن اسفنجی به بازار داخلی طی این مدت صورت گرفته را مورد بررسی قرار دادیم.