امروز : شنبه 28 فروردین 1400

شکسته شدن قیمت‌ها در بازار فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/24 0
شکسته شدن قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای شکستن قیمت‌ها در بازار فولاد، نوسان بهای ارز با اینکه کمتر از رشد قیمت فولاد بوده‌است، ولی باز هم یک محرک قیمتی برجسته به‌شمار می‌رود که به جذب بیشتر نقدینگی به این بازار منتهی شده‌است. تا به حال روند عمومی بازار افزایشی بوده‌است. با این حال، روز گذشته از شتاب…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای شکستن قیمت‌ها در بازار فولاد، نوسان بهای ارز با اینکه کمتر از رشد قیمت فولاد بوده‌است، ولی باز هم یک محرک قیمتی برجسته به‌شمار می‌رود که به جذب بیشتر نقدینگی به این بازار منتهی شده‌است.
تا به حال روند عمومی بازار افزایشی بوده‌است. با این حال، روز گذشته از شتاب رشد قیمت‌ها کاسته شد. کمتر فعالی در بازار انتظار این رشد قیمت‌ها را داشت، ولی در شرایطی که هم وضعیت آب و هوایی از این قیمت‌ها حمایت نکرده و هم محرک‌های بزرگی در بازارهای جهانی به ثبت نرسیده است باز هم رکوردشکنی بهای فولاد را شاهد بوده‌ایم.
در بورس کالا محصول شمش با قیمت 5 هزار و 200 تومان هم به ثبت رسید که خود محرک مضاعفی برای رشد قیمت‌ها در بازار فولاد بود. اینکه بازار در زمانی محدود بتواند رشد قیمت‌هایی تا این سطح را به ثبت برساند، یک داده عجیب به نظر می‌رسد. با این حال، همین اتفاق به سادگی محقق شد گویی سرعت‌گیر بزرگی از برابر رشد قیمت‌ها برداشته شده‌است. البته از اواخر فعالیت بازار در روز گذشته شاهد افت قیمت‌ها بودیم، اگرچه فراگیر نشد ولی آینده پیچیده‌تری را برای قیمت‌ها ترسیم می‌کند.
نرخ‌های فعلی به قدری بالاست که صحبت کردن از آن چندان هم ساده نیست، اگرچه رشد قیمت‌های این چند روز هم چیزی فراتر از حد انتظار یا حتی نگارش رخدادهای واقعی در بازار است. حجم معاملات در بورس کالا هم به نسبت در هفته جاری رشد داشته‌است که می‌تواند سرعت‌گیر جدیدی در برابر رشد قیمت‌ها به‌شمار رود. البته در نهایت بازار است که آینده قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد، ولی شواهد کلی در بازار احتمال تغییر فاز نرخ را بیش از قبل مطرح کرده‌است.
این روزها کمتر کسی انتظار این سطح از قیمت‌ها را داشت و همین ذهنیت خود می‌تواند به سیگنالی کاهشی در بازار بدل شود، ولی این ذهنیت‌های نه چندان برجسته به تنهایی دلیلی برای شکستن قیمت‌ها در بازار فولاد به‌شمار نمی‌رود و بازار آهن به سیگنال‌های قطعی نیاز دارد که شاید امروز خودنمایی شدیدتری داشته باشد.