امروز : چهارشنبه 5 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

از 50 تا 1000 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

500 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 100 تا 400 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

اعلام شد

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

300 تومان

کاهش

آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن در این روزهای اخیر

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/11 0
آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن در این روزهای اخیر - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن، در طی چند هفته اخیر، روند رشد بی‌سابقه و افسارگسیخته قیمت‌‌ها منجر به مطرح شدن دلایل متعددی از طرف همگان شده‌است. این حدس و گمان‌ها در مورد دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن باعث ایجاد تنش‌هایی در میان فعالان صنعت فولاد شده‌است. تنش‌ها در حدی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن، در طی چند هفته اخیر، روند رشد بی‌سابقه و افسارگسیخته قیمت‌‌ها منجر به مطرح شدن دلایل متعددی از طرف همگان شده‌است. این حدس و گمان‌ها در مورد دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن باعث ایجاد تنش‌هایی در میان فعالان صنعت فولاد شده‌است. تنش‌ها در حدی بوده که چندین بار با ایجاد نوسان قیمت‌ها شاهد اعتراض تولیدکنندگان بودیم.
برخی از تولیدکنندگانی که به ظاهر سخن از شفافیت، بازار آزاد و قیمت‌گذاری طبق مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالا می‌زنند، به محض اینکه منافع‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به طور ناگهانی خواستار ورود نهادهای دولتی و بالادستی می‌شوند. شاید هم در این خصوص باید از ناهمگونی زنجیره فولاد کشور گلایه‌مند بود که در برهه‌های مختلف، زمینه‌ را برای ورود دلالان باز می‌کند.
تعداد معدودی از تولیدکنندگان محصولات میانی فولاد، این رشد قیمتی را ناشی از کاهش عرضه آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه موردنیاز این واحدها، افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال، تنش‌های ناشی از نوسان ارزی و حضور دلالان در بازار آهن می‌دانند. با این حال، تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی بر این باورند که وقتی قیمت هیچ‌کدام از نهادهای تولید فولاد، چنین رشدی را نداشته، دلیل منطقی برای رشد قیمت فولاد در کشور وجود ندارد. گویی دست‌هایی پشت پرده از این رشد قیمت فولاد استقبال می‌کنند.
با وجود نقد و بررسی‌های زیاد، همچنان قیمت‌ شمش و ورق فولادی کاهش نیافته و حجم اعتراضات کاسته نشده‌است. متوازن نبودن زنجیره فولاد، چالش‌های متعددی را برای این صنعت ایجاد کرده‌است. علاوه بر این، زمینه رشد قیمتی در بازار آهن را نیز به وجود آورده‌است. افزایش قیمت آهن اسفنجی به دلیل کاهش تولید از دیگر دلایل اصلی رشد قیمت در چند هفته اخیر می باشد. به این ترتیب، به دنبال کاهش فشار گاز از بهمن ماه، تولید واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی کشور با کمبود مواجه شد. با وجود تمهیدات اندیشیده شده، این کمبود احتمالا تا نیمه اسفندماه تداوم خواهد یافت.