امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن در این روزهای اخیر

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/11 0
آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن در این روزهای اخیر - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن، در طی چند هفته اخیر، روند رشد بی‌سابقه و افسارگسیخته قیمت‌‌ها منجر به مطرح شدن دلایل متعددی از طرف همگان شده‌است. این حدس و گمان‌ها در مورد دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن باعث ایجاد تنش‌هایی در میان فعالان صنعت فولاد شده‌است. تنش‌ها در حدی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای آشفتگی قیمت‌ها در بازار آهن، در طی چند هفته اخیر، روند رشد بی‌سابقه و افسارگسیخته قیمت‌‌ها منجر به مطرح شدن دلایل متعددی از طرف همگان شده‌است. این حدس و گمان‌ها در مورد دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن باعث ایجاد تنش‌هایی در میان فعالان صنعت فولاد شده‌است. تنش‌ها در حدی بوده که چندین بار با ایجاد نوسان قیمت‌ها شاهد اعتراض تولیدکنندگان بودیم.
برخی از تولیدکنندگانی که به ظاهر سخن از شفافیت، بازار آزاد و قیمت‌گذاری طبق مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالا می‌زنند، به محض اینکه منافع‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به طور ناگهانی خواستار ورود نهادهای دولتی و بالادستی می‌شوند. شاید هم در این خصوص باید از ناهمگونی زنجیره فولاد کشور گلایه‌مند بود که در برهه‌های مختلف، زمینه‌ را برای ورود دلالان باز می‌کند.
تعداد معدودی از تولیدکنندگان محصولات میانی فولاد، این رشد قیمتی را ناشی از کاهش عرضه آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه موردنیاز این واحدها، افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال، تنش‌های ناشی از نوسان ارزی و حضور دلالان در بازار آهن می‌دانند. با این حال، تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی بر این باورند که وقتی قیمت هیچ‌کدام از نهادهای تولید فولاد، چنین رشدی را نداشته، دلیل منطقی برای رشد قیمت فولاد در کشور وجود ندارد. گویی دست‌هایی پشت پرده از این رشد قیمت فولاد استقبال می‌کنند.
با وجود نقد و بررسی‌های زیاد، همچنان قیمت‌ شمش و ورق فولادی کاهش نیافته و حجم اعتراضات کاسته نشده‌است. متوازن نبودن زنجیره فولاد، چالش‌های متعددی را برای این صنعت ایجاد کرده‌است. علاوه بر این، زمینه رشد قیمتی در بازار آهن را نیز به وجود آورده‌است. افزایش قیمت آهن اسفنجی به دلیل کاهش تولید از دیگر دلایل اصلی رشد قیمت در چند هفته اخیر می باشد. به این ترتیب، به دنبال کاهش فشار گاز از بهمن ماه، تولید واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی کشور با کمبود مواجه شد. با وجود تمهیدات اندیشیده شده، این کمبود احتمالا تا نیمه اسفندماه تداوم خواهد یافت.


نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.