امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 100 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

پارامترهای موثر بر وضعیت بازار فولاد

1398/08/13 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، عواملی مهمی هستند که می‌توانند بر وضعیت بازار آهن و فولاد اثرگذار باشند. در اینجا به برخی از مهمترین این عوامل اشاره خواهیم کرد: قیمت نفت و نوسانات مربوط به آن افزایش قیمت بیش از حد سنگ آهن به دلیل کاهش عرضه محصولات فولادی توسط شرکت‌های توزیع‌کننده شرایط اقتصادی در کشورهایی نظیر…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، عواملی مهمی هستند که می‌توانند بر وضعیت بازار آهن و فولاد اثرگذار باشند. در اینجا به برخی از مهمترین این عوامل اشاره خواهیم کرد:

  • قیمت نفت و نوسانات مربوط به آن
  • افزایش قیمت بیش از حد سنگ آهن به دلیل کاهش عرضه محصولات فولادی توسط شرکت‌های توزیع‌کننده
  • شرایط اقتصادی در کشورهایی نظیر ترکیه، اروپا، ایران و غیره که مشخص‌کننده نحوه عرضه و تقاضا می‌باشند
  • اجرای توافقات تجاری بین کشور چین و آمریکا
  • سیاست‌هایی که کشور چین برای رسیدن به ثبات اقتصادی از طریق ارتقا کیفیت تولید کالاهای پایه‌ای مثل فولاد به کار می‌گیرد

عامل اصلی موثر بر شرایط بازار فولاد و آهن کشورهای آسیایی هستند. علت این مسئله این است که اکثر تولیدکنندگان صنایع فولادی در کشورهای آسیایی فعالیت می‌کنند. نکته‌ای که اهمیت دارد، منحرف کردن مسیر بازار توسط دلالان و سوداگران بازار می‌باشد. در شرایط فعلی، هزینه نهایی تولید محصولات فولادی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نفت بالا رفته‌است. این مسئله باعث شده که دلالان از اوضاع نابسامان بازار آهن سوء استفاده کرده و دستشان برای افزایش قیمت بیشتر باز شود.

طبق بررسی گروه خبری آهن ملل اصفهان، فولاد بر خلاف سنگ آهن که با افزایش قیمت رو‌به‌رو بوده، ثبات قیمت خود را حفظ کرده‌است. این مسئله نشان‌دهنده آن است که فولاد هم اکنون فشار زیادی را تحمل می‌کند. با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود اگر تقاضا افزایش پیدا می‌کرد، بازار به مرور می‌توانست به ثبات قیمت برسد، اما متاسفانه تقاضا نیز با محدودیت رو‌به‌رو است.

موضوعی که می‌تواند باعث نگرانی شود، افت تولید محصولات فولادی اعم از میلگرد، ورق، نبشی، ناودانی و غیره در شرایط کنونی بازار است. علاوه بر اوضاع نگران‌کننده بازار آهن در داخل کشور، انجمن فولاد و آهن چین نیز در در مورد کاهش تولیدات فولادی اظهار نگرانی کردند. بر همین اساس، این کشورها تقاضای قیمت‌های منطقی برای سنگ آهن کردند. همچنین کشورهای تولیدکننده فولاد ادامه روند بازار آهن به شکل موجود را خطرآفرین اعلام کردند. در ماه‌های اخیر عواملی مثل شرایط بد آب و هوایی و فاجعه فروریزی سدی در برزیل دو عاملی بودند که  باعث شدند حمل و نقل با محدودیت رو‌به‌رو شود. پیرو همین عوامل، قیمت سنگ آهن در همین روزهای اخیر از مرز 120 دلار عبور کرد و احتمال افزایش بیشتر آن نیز وجود دارد.


برچسب‌ها:

نظرات

  • امیر

    سلام یعنی برای خرید آهن آلات دست نگه داریم؟ قیمت ها پایین میاد؟