امروز : جمعه 4 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

اوضاع بازار فولاد و آهن این روزها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/03/03 0
بازار آهن و فولاد در این روزها

براساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها بازار فولاد درگیر شرایط سختی می باشد. در بین معاملات محصولات فولادی، نرخ رقابتی باعث ایجاد روند افزایشی تازه ای شده است. در حال حاضر در بازار بورس کالا، معاملات در حالی ادامه دارد که باعث سردرگمی مسئولین شده است. روند بازار و معاملات نشان می دهد که قیمت گذاری…

براساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها بازار فولاد درگیر شرایط سختی می باشد. در بین معاملات محصولات فولادی، نرخ رقابتی باعث ایجاد روند افزایشی تازه ای شده است.

در حال حاضر در بازار بورس کالا، معاملات در حالی ادامه دارد که باعث سردرگمی مسئولین شده است. روند بازار و معاملات نشان می دهد که قیمت گذاری به طور شفاف و روشن تعیین نمی شود.

این موضوع باعث اختلاف قیمت دلار در بازار بورس کالا و بازار آزاد شده و در نهایت منجر به رانت در صنعت فولاد شده است.
در این روزها بر اساس بازار آزاد یا نرخ دلارحواله رقابتی، قیمت محصولات فولادی در بازار مشخص می شود.

بنابراین، اختلاف قیمت فولاد در بازار بورس کالا و بازار آزاد که به آن رانت گفته می شود را می توان ناشی از اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و بورس دانست.
طبق نظر کارشناسان، قیمت پایه نیما در بانک مرکزی به قیمت دلار بازار نزدیک تر می شود تا بتوان سیاست ارزی شفاف یا سیاست تک نرخی ارز را داشته باشیم. با این حال، چون منابع لازم از نظر ارزی در دسترس نمی باشد، رسیدن به سیاست تک نرخی بسیار پیچیده تر می باشد.
با اینکه پایه قیمت گذاری فولاد دستوری می باشد، نباید از عنوان دستوری برای آن استفاده کرد، چرا که واقعیت این است که پایه قیمت، دستوری است، منتهی در فرآیند مزایده این قیمت پایه به قیمت‌ های دیگری می‌ رسد.

با این حال، این انتظار نیز وجود ندارد که قیمت شمش داخلی گران تر از شمش خارجی یا صادراتی باشد و قیمت‌ های داخلی باید از قیمت‌ های صادراتی ارزان تر باشد.

پس این اختلاف، با رقابت برطرف می‌شود، اما حباب دلار هنوز پا برجاست، لذا عمده اختلاف قیمت فولاد در بورس و بازار آزاد، مربوط به حباب دلار است که اگر این حباب از بین برود و قیمت نیما در بورس کالا شفاف شود و بر اساس نرخ پایه نباشد، باعث می‌شود روندی تعادلی در بازار برقرار شود.