امروز : شنبه 16 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

افق بازار آهن در سال های آتی

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/26 0
افق بازار آهن در آینده

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با توجه به سخنان یکی از کارشناسان بخش آهن و فولاد در حالی کمی بیش از ۴ سال تا رسیدن به زمان تحقق اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد کشورمان باقی مانده که برخی اخبار حکایت از کمبودهایی در این صنعت برای دستیابی به اهداف تعیین شده دارد. امیرحسین کاوه، کارشناس صنعت فولاد و دبیر سابق سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با توجه به سخنان یکی از کارشناسان بخش آهن و فولاد در حالی کمی بیش از ۴ سال تا رسیدن به زمان تحقق اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد کشورمان باقی مانده که برخی اخبار حکایت از کمبودهایی در این صنعت برای دستیابی به اهداف تعیین شده دارد.

امیرحسین کاوه، کارشناس صنعت فولاد و دبیر سابق سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در گفتگو با خبرنگاران معتقد است صنعت فولاد ایران در سال‌های اخیر روند رو به رشدی را در بخش بالادست و میانی زنجیره داشته است، اما در هرحال به رغم تمامی تلاش های صورت گرفته به ‌علت نبود و یا عدم اجرای مستمر برنامه های تدوین شده، به نظر می‌ رسد برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ با کمبودهایی روبرو هستیم که نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد. کاوه در این زمینه تاکید کرد که براساس آخرین گزارش‌های منتشر شده و برآوردهای کارشناسی برای تحقق اهداف تعیین شده چیزی نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری در صنایع بالادستی زنجیره فولاد لازم است که از موضوع تامین سنگ آهن، گندله، حوزه آهن اسفنجی، فولاد سازی و خصوصا مباحث زیرساختی مانند حمل و نقل ریلی، آب، برق، گاز و تجهیزات معدنی است.

این کارشناس صنعت فولاد همچنین افزود که البته مسایلی همچون جانمایی ‌های نادرست و ایجاد کارخانجات فولاد در مناطق خشک و مرکزی کشور، چالش تامین آب مورد نیاز، کمبود یا عدم دسترسی به برخی ماشین آلات حوزه‌ های تولیدی، بالا بودن هزینه‌ های تعمیرات و غیره از دیگر چالش های این بخش است که باید برای آن ها برنامه‌ ریزی منطقی و دقیقی داشته باشیم. کاوه تصریح کرد که به عنوان مثال در بخش سنگ آهن که اولین گام تولید فولاد است نیاز به حدود ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن داریم که ‌اکنون در حدود ۹۰ میلیون تن تولید ثبت شده و حتی با در نظرگرفتن طرح‌ های تولیدی آتی بازهم کارشناسان تاکید دارند بیش از ۳۰ میلیون تن کسری کماکان در این خصوص وجود دارد. 

مدیرعامل گروه صنعتی سدید معتقد است برطرف کردن این مشکل قطعا با توجه به برخورداری از ذخایر مناسب کشور، نیاز به اکتشافات جدید و سرمایه گذاری مناسب را می ‌طلبد و به نظر می رسد با اجرای موارد فوق نیازی به واردات سنگ آهن نیست. کاوه درباره مشکلات حمل و نقلی در تحقق اهداف تعیین شده نیز به خبرنگاران گفت که در رابطه با مشکل حمل و نقل اصولا باید به دو نکته توجه ویژه داشته باشیم که یکی تحقق اهداف افق ۱۴۰۴ در صنعت فولاد است و دیگری مربوط به صنایع پایین دستی که می ‌تواند ارزش افزوده بالایی برای اقتصاد ایران به ارمغان آورد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.