امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

عدم توقف رشد قیمت‌ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ۰
عدم توقف رشد قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عدم توقف رشد قیمت‌ها در بازار آهن ، برای بسیاری از فعالان بازار در این هفته اخیر، بازار آهن بسیار نگران‌کننده و پر از التهاب بود. بسیاری از خریداران و حتی عرضه‌کنندگان این سوال در ذهن‌شان ایجاد شد که این رشد قیمت‌ها ناشی از رخ دادن چه اتفاقاتی است؟ چه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای عدم توقف رشد قیمت‌ها در بازار آهن ، برای بسیاری از فعالان بازار در این هفته اخیر، بازار آهن بسیار نگران‌کننده و پر از التهاب بود. بسیاری از خریداران و حتی عرضه‌کنندگان این سوال در ذهن‌شان ایجاد شد که این رشد قیمت‌ها ناشی از رخ دادن چه اتفاقاتی است؟ چه موضوعی باعث شده که نرخ برخی از محصولات فولادی از ۱۰۰ تا بیش از ۳۰۰ تومان افزایش یابد؟
در صورتی که تحیلی از نرخ داخلی دلار که یکی از عوامل تاثیرگذار بر بی‌نظمی‌های بازار است، داشته‌باشیم، درخواهیم یافت که در حدود نهایتا ۲۰ درصد از نوسانات اخیر بازار آهن را می‌توانیم به نرخ دلار مرتبط بدانیم. علاوه بر این، نرخ جهانی ورق آهن نیز روندی کاهشی داشته‌است. پس با وجود تاثیر ۲۰ درصدی دلار و نرخ جهانی کاهشی ورق، چرا باز هم تا این اندازه قیمت این کالا رشد کرده‌است؟
قیمت میانگین کشف شده برای تختال یا اسلب در روزی که گذشت با فرض ۵ درصد رشد از نرخ شمش خوزستان، در حدود ۵۱.۵۴ تومان شد. اسلب با این قیمت نسبت به آخرین قیمت خود در حدود ۵۳۰ تومان افزایش داشته‌است. علاوه بر این، در مقایسه با نرخ متوسط ورق B سیاه ضخیم، اختلافی ۴۰۰ تومانی داشته‌است که این فاصله قیمتی به هیچ عنوان منطقی نمی‌باشد.
این رشد قیمت ۵۰۰ تومانی برای اسلب ممکن است به تشدید روند صعودی قیمت‌ها در بازار دامن بزند. هنوز معلوم نیست که به چه دلیلی قیمت اسلب در بازار بورس کالا کشف نشده‌ و چرا قیمت‌گذاری اسلب از نرخ شمش خوزستان تاثیر می‌گیرد.
در هفته اخیر، وضعیت بازار ورق به به صورتی بود که قیمت ورق‌های ضخیم سیاه بالای ۸۰۰۰ تومان و قیمت ورق گالوانیزه در حدود ۱۱۰۰۰ تومان بود.
برخی از کارشناسان بر این باورند که میزان معاملات در ماه‌های پایانی مثل سالیان اخیر کاهش یافته‌است. به همین جهت، بیشتر محصولات تحویلی در اسفندماه با افت تقاضا و خریدار روبه‌رو خواهند بود.
در هر صورت در این شرایط حاکم بر بازار، تصمیماتی که مسئولین در وزارتخانه گرفتند هم نتوانسته در کوتاه‌مدت بر آرام شدن و بهبود بازار اثر قابل توجهی بگذارد. با این حال، امید است که در درازمدت تصمیمات اتخاذ شده در حوزه قیمت‌ها در بازار آهن نتیجه‌بخش باشد.