آمار و ارقام‌ها در خصوص رشد تولید در صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در مورد رشد تولید در صنعت فولاد، می‌توان گفت که در حال حاضر کشور ما با وجود تحریم‌های گسترده در جایگاه دهم در بین فولادسازان شاخص جهان قرار گرفته‌است. در همین راستا، تولیدکنندگان در تلاشند که به رتبه اول در بین کشورهای تولیدکننده فولاد دست یابند. آمارها حاکی از آن هستند که در حدود ۸۶ میلیون تن ظرفیت برای زنجیره تولید فولاد وجود دارد. در سال‌های ۹۲ تا ۹۸ بالغ بر ۸۶ میلیون تن زنجیره فولاد به مورد اجرا و بهره‌برداری رسیده‌است. این مسئله در حالی است که از ابتدای سال ۹۲ برای این بخش ظرفیتی معادل ۱۲۰ میلیون تن اعلام شده‌بود.
در سال ۱۳۹۲ در حدود ۲۸ میلیون تن کنستانتره تولید شد. این میزان از تولید هم اکنون در حدود ۸۰ درصد رشد کرده و به رقمی معادل ۵۰ میلیون تن رسیده‌است. با اینکه دغدغه بسیاری از فولادسازان در شرایط کنونی تامین مواد اولیه تولید یعنی همان کنستانتره سنگ‌آهن می‌باشد، اما این امر مهم را توسعه برنامه‌‌های اکتشافی از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور می‌تواند پاسخگو باشد. علاوه بر این، در دولت نیز تولید گندله سنگ‌آهن از سطح ۲۲ میلیون تن افزایش یافت و با رشدی ۲۶ میلیون تنی به رقمی معادل ۴۸ میلیون تن دست یافت.
مسئله دیگری که حائز اهمیت است، افزایش حدود ۱۱ میلیون تن ظرفیت فولاد است. در پی این افزایش، ظرفیت فولاد از رقمی معادل ۲۲ میلیون تن در سال ۹۲ به ۳۳ میلیون تن در سال ۹۶ رسیده‌است.این میزان از رشد با توجه به چشم‌انداز ۱۴۰۴ بسیار امیدوارکننده می‌باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند که میزان تولید کنستانتره و گندله نیز رشد یافته‌است. برای تولید سنگ‌آهن رقمی معادل ۹۴ میلیون تن در دستور کار قرار گرفته بود که هم اکنون نیز به این رقم دست یافته‌ایم. شواهد حاکی از آن هستند که در سال اخیر در حدود ۸۶ میلیون تن تولید سنگ‌آهن داشته‌ایم. این میزان از تولید نشان‌دهنده حدود ۱ درصد رشد تولید در صنعت فولاد نسبت به سال ۹۶ می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.