سال پر فراز و نشیب بازار فولاد

براساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، رشد نرخ شمش و محصولات فولادی در کشور بر مصرف‌کننده نهایی نیز تاثیر به سزایی دارد؛ همین مساله نیزموجب آن شده تا از اواسط امسال شاهد ورود بخش‌های مختلف دولتی از جمله وزارت صمت، معاون اقتصادی ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده دادستان به فرآیند کنترل بازار فولاد باشیم. اگرچه این ورودها به بازار فولاد با وعده به آرامش و ثبات رساندن همراه بود اما از آنجا که تولیدکننده را مقصر گرانی می‌دانست و البته بدون در نظر گرفتن شرایط حاکم بر بازار، قصد داشتند این معاملات را با  دستور به آرامش برسانند که در نهایت نیز به نتیجه نرسید.

درحالی‌که تورم قابل توجهی از ابتدای امسال در کشور به وجود آمده و زیان های بسیاری خصوصا به صنایع مادر و مصرف‌کننده نهایی وارد کرده است، اقدامات نادرست دولت و وزارت صمت در جهت کنترل بازار نیز مزید بر مشکلات تولیدکنندگان بخش‌های مختلف زنجیره فولاد در کشور شد و تنها به اختلالات بیشتر این بازار کمک کرد. در این بین با هر تحولی در مدیریت وزارت صمت یا معاونت‌های این وزارتخانه نیز شاهد تغییر درنحوه سیاست‌گذاری برای این بازار بودیم. 

این موضوع تنها به ایجاد سردرگمی میان حلقه‌های مختلف این زنجیره ‌انجامید. درحالی‌که از بخش میانی زنجیره یعنی شمش‌سازان انتظار رشد صادرات و ارزآوری برای کشور وجود داشت، اتخاذ مجوز صادرات در این مدت به شدت سخت ودشوار شد؛ دراین میان شاهد وعده‌های متعدد مدیران وزارت صمت برای کاهش قیمت شمش و محصولات فولادی بودیم؛ درحالی‌که قیمت این محصولات در گرو قیمت جهانی و نرخ ارز بوده که در محدوده اختیارات مدیران وزارت صمت نبوده، در نتیجه این وعده‌ها هرگزعملی نشد و تنها باعث تشویش و سردرگمی تولیدکننده ومصرف‌کننده نهایی بود و درنهایت نیزموجب وخیم ترشدن شرایط برای تولیدکنندگان این بازارشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.