فرجام قیمت آهن اسفنجی در سال جدید

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، جواد خوروش در طی گفت و گویی بیان کرد که در حال حاضر قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا بالا و در بازه ۵/۹ تا ۵/۱۰ در بورس کالا قیمت گذاری شده است.

در سال آینده نیز قیمت آهن اسفنجی به قیمت های جهانی و میزان تقاضا وابسته می باشد. وی در ادامه بیان کرد که بیشترین مصرف کنندگان آهن اسفنجی، تولیدکنندگان واحدهای القایی می باشند و از آنجا که تولیدکنندگان کوره بلند نیاز زیادی به اسفنجی ندارند، نقش زیادی هم در تعیین قیمت جهانی آهن اسفنجی ندارند.

خوروش، عضو هیئت مدیره فولاد کاشان در ادامه بیان کرد که قیمت آهن اسفنجی نیمه اول سال آینده به همین میزان خواهد بود و این قیمت معقولی برای نیمه اول سال ۱۴۰۱ است. برای نیمه دوم سال نیز قیمت آهن اسفنجی به شرایط و تقاضای کلی بازار وابسته است.

پیش بینی می شود در سال آینده شاهد افزایش قیمت محصولات نهایی و بیلت باشیم. جواد خوروش در نهایت بیان کرد که قیمت آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه بر اساس فرمول قیمت گذاری که اکنون برای شمش و محصولات نهایی به کار می رود، حساب نمی شود.

اگر قرار است فرمول قیمت گذاری داشته باشیم، باید برای تمام محصولات مرتبط با فولاد باشد و فرمول قیمت گذاری شامل حال بسیاری از تولیدکنندگان مواد اولیه که دولتی هستند نمی شود. وی اشاره کرد که این فرمول تنها قیمت محصولات تولیدکننده بخش خصوصی که عمدتا در بخش القایی فعالیت دارد را تحت تاثیر قرار داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.