فاصله قیمت ورق آهن با سایر مقاطع فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تفاوت قیمت ورق آهن و سایر مقاطع فولادی، در این روزها روند خاصی بازار فولاد را تحت تاثیر قرار داده‌است. همین مسئله باعث شده که فاصله قیمت ورق فولادی با سایر مقاطع فولادی بسیار زیاد و به حد غیرمعمولی دست یابد. این موضوع را می‌توان ریشه اصلی مشکل دانست.
در حال حاضر در بازار، قیمت ورق فولادی در حدود ۱۰ هزار تومان و قیمت میلگرد ۶ هزار تومان است و این اختلاف ۴ هزار تومانی به خریداران و سوداگران این علامت را می‌دهد که قیمت ورق به سطح قیمت بالایی رسیده، بنابراین قیمت مقاطع و میلگرد هم باید رشد کند تا به سطح قیمت ورق برسد. در حالی که اختلاف قیمت بین ورق فولادی با مقاطع در دنیا ۲۰ تا ۳۰ دلار است، این رقم در ایران به ۳۰۰ دلار رسیده‌است.
وضعیتی که در بازار فولاد مشاهده می‌شود از ناحیه عرضه نمی‌باشد. این خریداران هستند که سیگنال نادرست دریافت کردند و تصور می‌کنند سرمایه‌گذاری در فولاد می‌تواند اقتصادی باشد، به همین دلیل به این بازار هجوم آوردند. هر چه تمرکز را به سمت عرضه ببریم و برای مدیریت عرضه راه‌کاریی هم‌چون مشروط کردن صادرات ارائه دهیمف به نظر نمی‌رسد در نهایت نتیجه خوبی به همراه داشته‌باشد.
لازم است عطشی که در سطح تقاضا برای خرید و انبار کردن فولاد اتفاق افتاده، کاهش یابد. برای کاهش این عطش باید دلایل افزایش قیمت ورق‌ فولادی را بررسی و رفع کرد. زمانی که قیمت ورق به حالت عادی برگردد، تقاضا برای خرید کل محصولات فولادی تعدیل و کاهش می‌‌یابد. به اظهارات کارشناسان با اشاره به اینکه تغییراتی که در نحوه و معاملات ورق فولادی صورت گرفت، موجب افزایش قیمت شده‌است. این تغییرات موجب شد تقاضا‌هایی که در گذشته در این بازار نبودند وارد بازار شده، سرمایه‌گذاری و خرید کنند. محدود کردن صادرات در درازمدت به اعتبار کشور در این بخش و به عنوان یک شریک معتبر لطمه می‌زند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.